Mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa trafił do kieleckiego szpitala. Miał wrócić z Włoch

Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach trafiła osoba z objawami podobnymi do zakażenia koronawirusem - poinformowało TVP3 Kielce. Według nieoficjalnych informacji 44-letni mężczyznna niedawno wrócił z Włoch.

Jak podaje TVP3 Kielce, od pacjenta pobrano próbki do badań, które będą analizowane w laboratorium w Warszawie. Informację o przyjęciu pacjenta na Oddział Zakaźny szpitala przy ulicy Radiowej potwierdził dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Bartosz Stemplewski. W związku zaistniałą sytuacją wstrzymano inne przyjęcia na oddział zakaźny. 

Mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa w kieleckim szpitalu

Wojewódzki konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego dr Wojciech Przybylski powiedział w rozmowie z Radiem Kielce, że na razie nie ma powodów do paniki. - Pacjent został odizolowany i poddany badaniom diagnostycznym. Lekarze postępują z nim zgodnie z procedurami, które obowiązują i teraz należy czekać na wyniki badań. Takie objawy mogą występować w wielu infekcjach wirusowych, które w tej chwili szerzą się nie tylko na terenie Polski, ale i Europy - powiedział dr Przybylski. Oczekiwanie na wyniki trwa do 48 godzin. 

We wtorek 25 lutego liczba zakażonych koronawirusem nCov-2019 wyniosła w samych Chinach ponad 77 tysięcy osób. Pozostałe trzy tysiące to pacjenci zdiagnozowani w innych krajach na świecie: w Hongkongu, Tajlandii, Macao, Australii, Singapurze, Tajwanie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Malezji, Korei Południowej, Kambodży, Kanadzie, Niemczech, Finlandii, Włoszech, Indiach, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Hiszpanii. We wtorek pierwsze przypadki pacjentów zakażonych wirusem zostały potwierdzone także w Austrii i Chorwacji.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w kolejnych krajach można śledzić dzięki interaktywnej mapie Center for Systems Science and Engineering przy Uniwersytecie Johna Hopkinsa.

Koronawirus. Czytaj także:

Więcej o: