Koronawirus w Europie. MEN publikuje komunikat. "Nie ma uzasadnienia dla zamykania szkół"

Ministerstwo Edukacji Narodowej reaguje na doniesienia o coraz większej liczbie zakażonych koronawirusem we Włoszech. Resort, posiłkując się komunikatem GIS, podkreśla, że nie ma uzasadnienia dla odmawiania udziału w lekcjach czy zamykania szkół.

"Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego br. obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych czy zamykanie szkół" - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

>>> Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki

Zobacz wideo

Resort w komunikacie powołuje się na wytyczne GIS dotyczące zagrożenia koronawirusem. Uczula, by osoby, które przebywały w ciągu ostatnich 14 dni we Włoszech i zaobserwowały u siebie określone objawy, niezwłocznie powiadomiły o tym stację sanitarno-epidemiologiczną, oddział zakaźny lub oddział obserwacyjno-zakaźny. Te objawy to m.in. gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem.

MEN i GIS publikują wytyczne ws. koronawirusa

W przypadku, gdy powyższych objawów nie zaobserwowano, przez dwa tygodnie należy kontrolować swój stan zdrowia poprzez codzienne mierzenie temperatury. Należy też zwrócić uwagę na objawy grypopodobne - złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel. "Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu" - czytamy w komunikacie. 

GIS nie zaleca podróży do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Więcej informacji o zaleceniach dla podróżnych można znaleźć w komunikacie Inspektoratu.

Koronawirus. Czytaj także:

Więcej o:
Komentarze (52)
Koronawirus w Europie. MEN publikuje komunikat. "Nie ma uzasadnienia dla zamykania szkół"
Zaloguj się
 • urian

  Oceniono 14 razy 14

  Jak tłumaczył któryś z pisowskich wiceministrów we Włoszech jest tylu zarażonych koronawirusem bo Włosi popełnili błąd. Badali zbyt wiele osób. W Polsce nie ma ujawnionego przypadku bo polskie służby nie popełniają tego błędu, nie badają kogo nie trzeba. Im mniej badasz tym mniej chorych.
  Podoba sie wam taka logika i taka metoda zapobiegania epidemii ?
  W ten sposób : uczeń nie ma ocen niedostatecznych jeśli nie będzie chodził do szkoły, nie będziemy wydawać więcej na żywność jeśli nie będziemy robić zakupów, spadnie liczba pijanych kierowców jeśli policja nie będzie kontrolować, unikniemy kolejek w przychodniach jesli je zamkniemy, itd.

 • kataryniarski

  Oceniono 13 razy 13

  Czy to prawda że Minister Edukacji nie wierzy w wirusy i bakterie, tylko w to, ze choroby powoduje zły duch???

 • pawello-wawa

  Oceniono 13 razy 11

  Ciekawe, czy kulawy deweloper myśli o wprowadzeniu stanu wojennego?

 • ar.co

  Oceniono 12 razy 10

  Co najmniej od soboty wiadomo, że okres inkubacji może wynosić nawet 27 dni, ale pisowskie służby nadal opowiadają bajki o dwóch tygodniach.

 • acototak

  Oceniono 9 razy 9

  Skoro wirus rozprzestrzenia się najbardziej w fazie bezobjawowej, to po pojawieniu się chorych będzie już trochę za późno.
  Profilaktyczna, powszechna izolacja mogłaby w krótkim czasie doprowadzić do wygaszenia epidemii.

 • niktwazny126

  Oceniono 8 razy 8

  Zdaje się są jeszcze ferie w niektórych województwach. Uczniowie się porozjeżdżali na wypoczynek i kto wie, z kim i czym mieli do czynienia w podróży. MEN powinno raczej uczulać, żeby obserwować objawy i zgłaszać, gdy coś zaniepokoi, apelować do rodziców i nauczycieli o czujność. Szkoły to doskonałe miejsca do roznoszenia wirusów.

 • maadzik3

  Oceniono 5 razy 5

  Minister zdrowia Iranu też mówił, że informacje o wysokiej liczbie zakażonych i ofiar które się pojawiły to wrogie działanie wobec kraju i ściema. Obecnie sam ma koronawirusa :)

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 4 razy 4

  jeszcze nie.

 • delfina77

  Oceniono 3 razy 3

  Ziemia się oczyszcza z nadmiaru ludzi. Zawsze były jakieś wojny lub epidemie. W Azji żyje mnóstwo ludzi, jeszcze więcej w Afryce. To ironia, że wirus dotarł do Europy, ale lubimy podróżować, a to jest cena, jaką za to zapłacimy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX