Koronawirus w Europie. MEN publikuje komunikat. "Nie ma uzasadnienia dla zamykania szkół"

Ministerstwo Edukacji Narodowej reaguje na doniesienia o coraz większej liczbie zakażonych koronawirusem we Włoszech. Resort, posiłkując się komunikatem GIS, podkreśla, że nie ma uzasadnienia dla odmawiania udziału w lekcjach czy zamykania szkół.

"Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego br. obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych czy zamykanie szkół" - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

>>> Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki

Zobacz wideo

Resort w komunikacie powołuje się na wytyczne GIS dotyczące zagrożenia koronawirusem. Uczula, by osoby, które przebywały w ciągu ostatnich 14 dni we Włoszech i zaobserwowały u siebie określone objawy, niezwłocznie powiadomiły o tym stację sanitarno-epidemiologiczną, oddział zakaźny lub oddział obserwacyjno-zakaźny. Te objawy to m.in. gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem.

MEN i GIS publikują wytyczne ws. koronawirusa

W przypadku, gdy powyższych objawów nie zaobserwowano, przez dwa tygodnie należy kontrolować swój stan zdrowia poprzez codzienne mierzenie temperatury. Należy też zwrócić uwagę na objawy grypopodobne - złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel. "Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu" - czytamy w komunikacie. 

GIS nie zaleca podróży do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Więcej informacji o zaleceniach dla podróżnych można znaleźć w komunikacie Inspektoratu.

Koronawirus. Czytaj także:

Więcej o: