Szumowski o płatnych badaniach pod kątem koronawirusa: Nie zgadzam się na komercyjne testy

- Kolejny raz apeluję do wszystkich, którzy przybywają z terenu tych pięciu regionów włoskich czy z Chin. Instrukcja postępowania jest stosunkowo prosta: jeśli wracamy z tego regionu i jesteśmy chorzy, informujemy o tym sanepid, służby sanitarne i udajemy się bezpośrednio do oddziału zakaźnego - mówił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dotychczas nie stwierdzono w Polsce przypadku koronawirusa.

- Nie ma na razie żadnego przypadku koronawirusa w Polsce, natomiast na pewno w związku z sytuacją w Europie, ten wirus się prędzej czy później w Polsce pojawi. Przygotowujemy się na jego pojawienie - mówił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. 79 oddziałów zakaźnych funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości.

Minister odniósł się także do kwestii komercyjnych badań pod kątem koronawirusa, które w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie można wykonać za kwotę 500 zł. - Każdy obywatel i osoba przebywająca na terenie Polski, która wymaga badania, ma te badania wykonane bezpłatnie. Nie zgadzam się na żadne komercyjne działania. Wszystkie ręce na pokład i wszystkie testy są potrzebne dla tych, którzy tego potrzebują - dodał. Zaznaczył, że ta decyzja szpitala będzie cofnięta.

- Decyzją Rady Ministrów i pana premiera, wysyłam list do pani komisarz Stelli Kyriakides z prośbą o pilne spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej, aby omówić sytuację epidemiologiczną w Europie - podkreślił.

>>> Zobacz także: Czy Polska jest gotowa na koronawirusa? 

Zobacz wideo

Koronawirus. Apel ministra zdrowia do podróżnych

- Kolejny raz apeluję do wszystkich, którzy przybywają z terenu tych pięciu regionów włoskich czy z Chin. Instrukcja postępowania jest stosunkowo prosta: jeśli wracamy z tego regionu i jesteśmy chorzy, informujemy o tym sanepid, służby sanitarne i udajemy się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. Jeśli wracamy i nie jesteśmy chorzy, obserwujemy się w ciągu 14 dni i nie przychodzimy w sposób profilaktyczny na oddziały zakaźne - wskazywał minister zdrowia.

Łukasz Szumowski dodał, że obecnie ok. 10 tys. pacjentów z powodu grypy. - Od początku sezonu grypowego zachorowało już ponad 2 mln osób - dodał.

Jak mówił szef KPRM Michał Dworczyk, kwestia koronawirusa była poruszana na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. - Od jutra każdy wjeżdżający do Polski będzie otrzymywał informację, jak postępować w sytuacji, gdy podejrzewa, że miał kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzewa, że sam jest chory - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM zaapelował o to, by "nie straszyć Polaków" i nie próbować "wywoływać paniki".

Koronawirus. Czytaj także:

Jak się chronić przed koronawirusem? Należy często myć ręce mydłem

Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają

Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan?

Jaka jest śmiertelność koronawirusa? W jakiej odległości od osoby zakażonej trzeba stać? Poradnik WHO

Więcej o: