Podejrzewasz, że masz koronawirusa? GIS informuje, jakie są zasady postępowania medycznego

Na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje, co należy zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Stwierdza m.in., że osoby, które mają objawy, powinny być hospitalizowane na oddziałach zakaźnych.

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że postępowaniu epidemiologicznemu i medycznemu w związku z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) podlegają osoby, które spełniają kryteria kliniczne oraz epidemiologiczne. Do kryteriów klinicznych należą gorączka, kaszel i duszności. U osoby, która ma zostać poddana odpowiedniemu postępowaniu, należy stwierdzić przynajmniej jeden z powyższych objawów. Taka osoba musi spełniać także co najmniej jedno z poniższych kryteriów epidemiologicznych:

 • podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2,
 • miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym),
 • pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

>>> Czy Polska jest gotowa na koronawirusa?

Zobacz wideo

GIS: Osoby, u których podejrzewa się koronawirusa, powinny być hospitalizowane na oddziałach zakaźnych

GIS wylicza ogólne zasady postępowania medycznego w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Informuje, że "pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego". 

Z komunikatu GIS wynika, że każdą informację o możliwości zakażenia nowym koronawirusem "należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej". Główny Inspektorat Sanitarny zwraca także uwagę, że "personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia". 

Więcej o:
Komentarze (32)
Podejrzewasz, że masz koronawirusa? GIS informuje, jakie są zasady postępowania medycznego
Zaloguj się
 • roman_

  Oceniono 11 razy 11

  A może należałoby napisać czy mam iść do szpitala czy przychodni i czekać w kolejce do lekarza przy okazji zarażając wszystkich w koło czy może zadzwonić i po wywiadzie przyjedzie po mnie odpowiednia ekipa lub nie!!!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 10 razy 8

  Może by tak chociaż jakiś wykaz odpowiednich placówek, nr telefonu, co zrobić jak nikt się nie zgłasza ???
  Jednym słowem, KONKRETY JAKIEŚ !!!!!!!

 • lovepeacemusic

  Oceniono 7 razy 7

  Konkret: dzwonię na pogotowie, GIS, czy przychodzę na SOR, a może zapisuję się do lekarza pierwszego kontaktu i biorę skierowanie do specjalisty?

 • kataryniarski

  Oceniono 8 razy 6

  Masz objawy koronowirusa?

  Czy prędzej jedź podziel się nim z TVPiS!

  Proponuję lizanie klamek, np. :P

 • dublet

  Oceniono 7 razy 3

  Po co te porady? Przecież Rząd i Partia trąbią, że możemy się czuć bezpiecznie! A przecież one nie kłamią!

 • Wojciech Joński

  Oceniono 2 razy 2

  Przepraszam za wyrażenie ; pieprzenie o Szopenie/Chopinie/ dla nie wtajemniczonych !

 • pedro.666

  Oceniono 9 razy 1

  W razie stwierdzenia objawów koronawirusa najrozsądniej jest owinąć się w prześcieradło i czołgać w kierunku cmentarza. Na pisowską służbę zdrowia nie ma co liczyć

 • kajaanna

  Oceniono 1 raz 1

  < miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym).
  Pogratulować pomysłu.
  Zwłaszcza mieszkańcy miast obleganych przez turystów mają udowodnić, że jechali zbiorkomem, byli w restauracji, muzeum, na koncercie w tłumie z kimś, kto ma potwierdzone zakażenie wirusem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX