Jak możesz ochronić się przed koronawirusem? Rady WHO: często myj ręce i zachowaj dystans

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała informacje dotyczące zakażenia koronawirusem, wywołującym chorobę COVID-19. WHO zaleca, by każdy stosował podstawowe środki ochronne, które pozwolą zmniejszyć ryzyko zarażenia się patogenem.

>> Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki >>

Zobacz wideo

WHO zaleca, by na bieżąco śledzić najnowsze informacje na temat występowania nowych zakażeń koronawirusem. Według danych organizacji większość zarażonych doświadcza łagodnych objawów, jednak u części chorych zakażenie prowadzić może do komplikacji. "Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych stosując się do następujących zaleceń" - napisano na stronie WHO.

Rady WHO w sprawie koronawirusa - podstawowe środki ochronne

Często myj ręce - mycie rąk mydłem i wodą lub preparatami odkażającymi na bazie alkoholu zabije wirusy, które mogą znajdować się na rękach. Aby ochronić się przed zakażeniem regularnie i dokładnie myj ręce, a zwłaszcza:

 • po kichaniu lub kasłaniu
 • podczas opieki nad chorą osobą,
 • przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku
 • przed jedzeniem
 • po skorzystaniu z toalety
 • kiedy ręce są widocznie zabrudzone
 • po pracy ze zwierzętami lub odpadami zwierzęcymi

Zachowaj dystans - zachowaj co najmniej jeden metr odległości do każdej osoby, która kicha lub kaszle. Jeśli będziesz zbyt blisko, możesz zarazić się wirusem, który jest przenoszony właśnie drogą kropelkową.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust - dłonie dotykają wielu powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy lub bakterie. Zanieczyszczonymi dłońmi możemy przenieść patogeny do oczu, nosa czy ust, skąd wirus najszybciej dostaje się do wnętrza organizmu.

Dbaj o higienę dróg oddechowych - upewnij się, że osoby w twoim otoczeniu przestrzegają zasad higieny dróg oddechowych. Oznacza to np. kasłanie lub kichanie w zgiętą w łokciu rękę. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie chusteczki, jednak należy ją natychmiast wyrzucić do kosza, a dłonie przetrzeć żelem antybakteryjnym lub umyć mydłem.

Nie czekaj na rozwój objawów - jeśli źle się czujesz, to zostań w domu. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się do lekarza i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. 

Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi koronawirusa - warto dzwonić do krajowych placówek medycznych, które powinny mieć najbardziej aktualne informacje dot. sytuacji w danym regionie. W Polsce podejrzenie zakażania należy zgłosić do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Więcej o:
Komentarze (20)
Jak możesz ochronić się przed koronawirusem? Rady WHO: często myj ręce i zachowaj dystans
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 5

  Rada znakomita, bo jak wiadomo w Polsce publiczne, bezpłatne toalety stoją jedna obok drugiej. :-)
  Więc albo pozostaje siedzieć w domu, szkole czy pracy, albo w.... knajpie. Bo dla ludzi z ulicy wstęp do takiego przybytku jest na ogół PŁATNY i to nie mało bo nawet 2 złote. Do tego zamiast jednorazowych ręczników, w większości toalet, montowane są rozdmuchujące cały kiblowy, bakteryjny syf suszarki.

 • c.t.k

  Oceniono 3 razy 3

  Stojąc z małym synkiem w kolejce do toalety, widząc, że nikt nie myje rąk, powiedziałem edukacyjnie do niego: pamiętaj abyś po wyjściu z toalety zawsze mył ręce. Przechodzący koleś za bardzo wziął to do siebie i mało w3.14erdol nie dostałem, ale byłem szybszy.

 • hipo krater

  Oceniono 7 razy 3

  Móndmy się... i szukajmy pacjenta Zerowego,
  od którego wszystko to zaczęło.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 6 razy 2

  Myj mydłem. Długo myj. Przetrzyj spirytusem. Długo trzyj.
  Potem łapa do wody święconej i graba na "znak pokoju".
  WIRUSY W POLSCE MAJĄ SIĘ DOBRZE.

 • jozbieszczad

  Oceniono 4 razy 2

  ... preparatami odkażającymi na bazie alkoholu zabije wirusy.

  Min 40%.

 • doomsday

  Oceniono 1 raz 1

  Widziałem wczoraj włoski filmik instruktażowy. W publicznym kiblu po umyciu rąk zamykamy wodę przez papierowy ręcznik, serwetkę, nigdy gołymi palcami. To samo tyczy się dotykania klamki i samych drzwi.

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkim przestraszonym i zagrożonym proponuję obrzezanie; mi pomogło.

 • ptysiek

  Oceniono 1 raz 1

  Kolanowirus ma się dobrze w PL-u od kilku lat.Ja się uodporniłem

 • washfluid

  0

  O dezynfekcji najczęściej dotykanej w ciągu doby powierzchni ani słowa.
  Myj ręce i dezynfekuj smartfon.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX