Koronawirus. Dodatkowe środki bezpieczeństwa na polskich lotniskach

Po tym, jak we Włoszech odnotowany został wzrost zakażeń koronawirusem, na lotniskach w Europie wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. Pasażerowie przylatujący z Włoch do Polski muszą m.in. zapoznać się z treścią ulotki oraz wypełnić formularz. Od dziś osoby wracające z Włoch lub Chin będą miały mierzoną temperaturę.

>>  Jakie procedury dotyczące wirusów w samolotach? >>

Zobacz wideo

Już wczoraj Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało konieczność przeprowadzania dodatkowych kontroli dla pasażerów podróżujących z Włoch. Od 25 lutego pasażerowie z Chin i Włoch mają mieć mierzoną temperaturę przez personel medyczny na polskich lotniskach - taką decyzję przekazał rzecznik prasowy Państwowych Portów Lotniczych Piotr Rudzki. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury ma być przeprowadzony wywiad medyczny z danym pasażerem.

Na lotniskach mają mierzyć temperaturę pasażerów z Włoch i Chin

Ponadto, osoby te po wyjściu z samolotu proszone są o zapoznanie się z treścią ulotki. W niej znajdują się co prawda wskazówki dla pasażerów powracających z Chin, ale obowiązywać mają też turystów podróżujących z Włoch. W ulotce zaleca się obserwować swoje objawy, a przy pojawieniu się temperatury powyżej 38 stopni, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem, chory bezzwłocznie musi powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny najbliższego szpitala.

Zalecenia dla podróżujących z Włoch na lotnisku Okęcie w Warszawie.Zalecenia dla podróżujących z Włoch na lotnisku Okęcie w Warszawie. fot. gazeta.pl

Pasażerowie z Włoch dodatkowo mają podawać swoje dane - adres zamieszkania i numer telefonu po to, by służby mogły się z nimi szybko skontaktować. Osoby, które wracają z północnych Włoch (Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), gdzie występują ogniska wirusa, proszone są o kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną.

Ministerstwo Zdrowia zastanawia się też nad sposobami kontrolowania turystów, którzy z Włoch wracają autokarami, pociągami lub samochodami osobowymi. Z kolei Polacy przebywający we Włoszech otrzymają dziś specjalne wiadomości SMS wysyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Treść komunikatu brzmi następująco: "Alert RCB! Ministerstwo Zdrowia RP: potwierdzone przypadki koronawirusa we Włoszech. Zapoznaj się z informacjami na stronie gov.pl/koronawirus". SMSy wysyłane będą do Polaków przebywających we Włoszech, którzy mają telefony w sieciach polskich operatorów komórkowych.

Więcej o:
Komentarze (25)
Koronawirus. Na polskich lotniskach m.in. kartki z ostrzeżeniem i ulotki. Jest też specjalny SMS dla turystów we Włoszech
Zaloguj się
 • d25

  Oceniono 3 razy 3

  Dokąd nie będzie skutecznej szczepionki to wszystkie działania mogą co najwyżej opóźnić epidemię, ale jej nie zablokują. Wystarczy jedna osoba w tłumie i już jest pozamiatane. Przy prawie dwutygodniowej inkubacji i "przechodzeniu" bezobjawowym, nie da się zablokować tej epidemii.
  Ale każdy tydzień opóźnienia jej wybuchu to tydzień więcej na opracowanie szczepionki lub skutecznego leczenia, więc warto działać. A jak się nie uda? To się powtórzy "hiszpanka" i nic na to się nie poradzi.

 • strange_email

  Oceniono 9 razy 3

  Kruwa mac myjcie rece Rodacy, uzywajcie zeli antybakteryjnych i przy objawach grypy siedzcie na dudach w domu i powiadomcie kogo trzeba Tak mowia eksperci. To pomoze.
  Inaczej PiS, w ramach walki z wirusem i WHO, gotow jest zafundowac profilaktyczne zamkniecie granic.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 4 razy 2

  Kto by tam stał na każdym dworcu i lotnisku przez całą dobę, temperaturę mierzył i zdrowie narażał. A poza tym termometrów nie ma. Trzeba przetarg ogłosić. Już w 2022 r będzie rozstrzygnięty. A potem zerwany. Bo za drogo. Na "pińćset" nie wystarczy ...

 • tempa-dzida2

  Oceniono 4 razy 2

  Ogólnie, to profilaktyka przed zakażeniem koronawirusem wygląda tak, jak cała nasza "opieka zdrowotna" ...
  ALE PROPAGANDĄ NIE MOŻNA LECZYĆ, ALBO ZAPOBIEGAĆ, CO W TEJ CHWILI JEST CHYBA NAJWAŻNIEJSZE !!!!!!!

 • miaukota

  Oceniono 6 razy 2

  Przypuszczalnie wirus wystraszy się ulotek oraz kartek z ostrzeżeniami i odleci do Włoch.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 3 razy 1

  Byłem na krótkim pobycie. Nasi od zdrowia raczej nie.
  Zauważyliby dodatkowe środki dezynfekcyjne, nie tylko w toaletach. I nie tylko na lotniskach. poza zasięgiem mądrości naszej władzy.

 • turystkazdaleka

  Oceniono 5 razy 1

  Po co kwarantanna? Ulotki załatwią sprawę? Boję się, że będzie gorzej niż we Włoszech.

 • michalcosieskichal

  0

  nikt nie sprawdza skąd wracasz. Tydzień temu wróciłem z Azji, przez Doha. Żodyn się nie zainteresował skąd wracamy, cały samolot przelazł przez lotnisko jak krowy przez pastwisko, pies z kulawą nogą nie pytał skąd i jak się czujesz... Gó... robią. Pozoranci

 • 777newbetterfastersatan

  0

  Ciekawe co takiego ujrzało światło dzienne ok. 15 - 16, bo od tej godziny giełdy znowu lecą, a cały dzień były tylko na lekkim minusie.

  Przeżyć wirusa - pewnie przeżyjemy, ale świat czeka kryzys gospodarczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX