500 zł za badanie na obecność koronawirusa? W sieci krąży cennik szpitala. Mamy stanowisko ministerstwa

500 złotych za badanie na obecność koronawirusa 2019-nCoV - zdjęcie cennika Szpitala Zakaźnego w Warszawie z taką kwotą krąży w internecie. Informacja o tym, że pacjenci i osoby z podejrzeniem zakażenia muszą zapłacić za badanie z własnej kieszeni, została też udostępniona przez niektórych polityków. - To badanie komercyjne - uspokaja resort zdrowia.

Wraz z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa w mediach społecznościowych pojawiają się informacje, że badanie na obecność patogenu jest płatne. W sieci krąży m.in. zdjęcie cennika Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie - czytamy tam, że badanie na obecność koronawirusa 2019-nCoV metodą PCR [z ang. polymerase chain reaction, metoda polega na wielokrotnym powielaniu fragmentu DNA -red.] - kosztuje 500 złotych.

>>> Czy Polska jest gotowa na koronawirusa?:

Zobacz wideo

500 złotych za badanie na obecność koronawirusa? Jest stanowisko ministerstwa

Informacja zyskuje coraz większą popularność - niektórzy niepokoją się, że w razie zakażenia będą musieli płacić za badanie nawet wtedy, gdy są ubezpieczeni w NFZ: "Bum! A wiecie, że jak będą podejrzewać u was koronawirusa, to sami zapłacicie za badania?", "córka znajomych wróciła z Włoch i ma zalecenie wykonać test za bagatela 500 złotych". Informację udostępnili też niektórzy politycy, m.in. Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta. "Nowe 500+ według PiS! Badanie na koronawirusa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie kosztuje dla osób nieubezpieczonych 500 złotych. Nie stać cię? To chodź po ulicach i zarażaj! Tak wygląda polityka środkowego palca wobec ochrony zdrowia" - napisał.

O sprawę pytamy w Ministerstwie Zdrowia. Resort uspokaja - pacjentom, którzy trafili do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, badanie wykonywane jest bezpłatnie. 

To jest badanie komercyjne, a nie w przypadku, w którym jest podejrzenie wystąpienia zakażenia koronawirusem. Jeżeli takie podejrzenie jest - na przykład ktoś przebywał na terenie Włoch, wrócił stamtąd, źle się czuje, to musi postępować w taki sam sposób, jak w przypadku powrotów z Chin. Taka osoba jest rozliczana w ramach płatnika, nie są za to badanie pobierane pieniądze

- informuje w rozmowie z Gazeta.pl biuro prasowe resortu. 

Cennik Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego jest więc prawdziwy, ale badanie jest przeznaczone dla osób, które nie są w grupie osób podejrzanych zakażeniem, a mimo to chcą je wykonać prywatnie.

CZYTAJ TEŻ:

Jaka jest śmiertelność koronawirusa? W jakiej odległości od osoby zakażonej trzeba stać? Poradnik WHO

Jak się chronić przed koronawirusem? Należy często myć ręce mydłem

Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają

Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan?

Siedem rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowym koronawirusie z Chin

Więcej o:
Komentarze (147)
500 zł za badanie na obecność koronawirusa? W sieci krąży cennik szpitala. Mamy stanowisko ministerstwa
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 43 razy 29

  Uwaga! Jesteśmy bezpieczni. Msze nie są zagrożone. Będą koloratki odprawiać do ostatniej tacy!

 • remo29

  Oceniono 27 razy 25

  To badanie komercyjne, rozumiem. Ostatnio tak miałem w maju - niekomercyjne na grudzień, komercyjne za godzinę.

 • footprintpl

  Oceniono 30 razy 24

  Aaaa, czuję się uspokojony. Najbliższy termin badań niekomercyjnych w listopadzie?

 • siwywaldi

  Oceniono 22 razy 20

  Kluczowe pytanie brzmi: KTO może wystawić skierowanie na NFZ na takie badanie?

  Niewtajemniczonych w zakamarki polskiej służby zdrowia informuję, że WCIĄŻ jest cały szereg badań, które może zlecić WYŁĄCZNIE specjalista, do którego na wizytę, czeka się nawet ponad rok...
  Zeby nie być gołosłownym, podam przykład. Jeszcze dwa lata temu, np. takim badaniem był czynnik PSA, który sygnalizuje początki nowotworu prostaty....

 • fruqo3

  Oceniono 31 razy 19

  Aha, czyli "...Jeżeli ... na przykład ktoś przebywał na terenie Włoch, wrócił stamtąd, źle się czuje, to musi postępować w taki sam sposób, jak w przypadku powrotów z Chin. Taka osoba jest rozliczana w ramach płatnika, nie są za to badanie pobierane pieniądze"

  Jeżeli natomiast ktoś nie był we Włoszech czy Chinach, a ma objawy koronawirusa to zostanie obciążony kosztami badań. To jasno wynika z wypowiedzi.
  Oto państwo PiS - środkowy palec dla wszystkich poza swoimi.

 • o.kazio

  Oceniono 21 razy 17

  "Stłucz pan termometr, a nie będziesz miał gorączki" - PiS korzysta z rady mędrca

 • chi-neng

  Oceniono 26 razy 16

  Oszaleli?!
  W zadnym panstwie na swiecie nie wydarzylo sie cos podobnego!
  Zeby zarabiac na koronawirusie, by nadrobic wydane na 500+ i inne szalenstwa tej sekto- mafii?!!

  Mózg staje i włos się jeży

 • m33h0w

  Oceniono 16 razy 14

  Słuszną linię ma nasza władza - nie będzie testów, to nie będzie koronawirusa.

 • antekpociecha

  Oceniono 16 razy 14

  Komercyjne dla normalnego pracującego obywatela to już dawno jest wszystko od lekarza poprzez lekarza specjalistę, po nawet dojazd pod szpital i jego parking. Za darmo nie ma nic co najwyżej dla tych co nie pracują mają czas i odczekali w kilkumiesięcznych -rocznych kolejkach ale to i tak w zakresie podstawowym bo jeśli chcą się naprawdę leczyć to już inna bajka i tu potrzebna kasa czas i ...zdrowie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX