Region Centralny-Dolina Loary zawiesza współpracę z woj. małopolskim. Powodem "strefy wolne od LGBT"

Prezydent Regionu Centralnego-Dolina Loary poinfromował w oficjalnym komunikacie o "zamrożeniu" współpracy z województwem małopolskim. Ma to związek z uchwałami, podejmowanymi przez część polskich samorządów o "strefach wolnych o LGBT". Kilka dni temu podobne kroki podjęły władze gmin Saint-Jean-de-Braye i Nogent-sur-Oise, które zawiesiły współpracę z Tuchowem i Kraśnikiem.

Region Centralny-Dolina Loary (region to najwyższy szczebel podziału administracyjnego Francji) "zamroził" współpracę z województwem małopolskim. Prezydent regionu François Bonneau poinformował w oficjalnym komunikacie, że decyzja władz samorządowych ma związek ze "strefami wolnymi od LGBT". Współpraca między Małopolską i francuskim regionem przejawiała się m.in. w prowadzeniu wymiany studenckiej czy organizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych.

>>> Gawkowski odpowiada, czy Duda chce związków partnerskich

Zobacz wideo

"Ten region właśnie określił się jako 'strefa wolna od ideologii LGBTI' (lesbian, gay, bi, trans and intersexual). Takie postępowanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, szacunku i wolności drugiego człowieka. Godzi też w zasady równości i niedyskryminacji zapisane w prawie Unii Europejskiej" - czytamy w oświadczeniu władz Regionu Centralnego-Doliny Loary (cytat za francebleu.fr). 

Bonneau przyznał w rozmowie z portalem francebleu.fr, że przed podjęciem decyzji o zawieszeniu współpracy, władze francuskiego regionu nie kontaktowały się ze stroną polską. - To dla nas niezwykle niepokojące, że można w ten sposób odsunąć na bok część własnego społeczeństwa - dodał samorządowiec. 

Radni małopolskiego sejmiku wojewódzkiego, w którym większość ma Prawo i Sprawiedliwość, przyjęli deklarację ws. sprzeciwu wobec ideologii LGBT w kwietniu 2019 roku. Czytamy w niej m.in. o tym, że sejmik "wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele kwestionują podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego".

Sejmik MałopolskiSejmik Małopolski JAKUB PORZYCKI

Kolejny francuski samorząd zawiesza współpracę ze stroną Polską. Wcześniej do takiej sytuacji doszło w Tuchowie

To nie pierwszy w ostatnim czasie przypadek zawieszenia współpracy między francuskim a polskim samorządem z powodu uchwał o "strefach wolnych od LGBT". Kilka dni temu gmina Saint-Jean-de-Braye zerwała partnerstwo ze znajdującym się w woj. małopolskim Tuchowem, który w maju 2019 roku przyjął rezolucję o "gminie wolnej od ideologii LGBT+". Później współpracę z Kraśnikiem zawiesiła też podparyska gmina Nogent-sur-Oise pod Paryżem.

W woj. małopolskim uchwały o "strefie wolnej od LGBT" lub "przeciw ideologii LGBT" przyjęto m.in. w gminach: Jordanów, Gromnik, Lipinki, Moszczenica czy we wspomnianym już Tuchowie. 

Więcej o: