Niż Zehna nad Europą. Pogoda będzie bardzo zmienna. Wiosenna aura szybko zmieni się w zimową

Warunki pogodowe w Polsce kształtuje dziś niż Zehna, wraz z którym do kraju napłynęły ciepłe masy powietrza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje jednak, że wiosenna aura szybko zmieni się w zimową. Ochłodzenie odnotujemy już w czwartek.

Niż Zehna uderzył w poniedziałek w Wyspy Brytyjskie, przynosząc ze sobą silny wiatr. We wtorek jego centrum znajduje się u wybrzeży Danii oraz Norwegii i kształtuje warunki atmosferyczne w Polsce. Choć dziś nie wieje tak mocno jak w weekend, silne podmuchy wiatru wciąż są odczuwalne. Najmocniej wieje nad morzem i w obszarach podgórskich Karpat (wiatr rozpędza się tam do 70 km/h) oraz na szczytach Sudetów i Tatr (do 100 km./h). Nad Polską przesuwa się front ciepłego powietrza, dlatego termometry wskazują wysokie wartości. IMGW prognozuje, że w wielu miastach na zachodzie, południu i wschodzie kraju odnotujemy dziś 10 stopni, a miejscami nawet 12 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na Wybrzeżu i Podlasiu - tam termometry wskażą nie więcej niż 6-8 stopni.

IMGW: Kolejne dni przyniosą wiele zmian. Od wiosennej aury do ataku zimy

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że pogoda w tym tygodniu będzie zmienna. Pierwsze trzy dni będą niemal wiosenne, jednak w czwartek nastąpi wyraźna zmiana, a temperatura spadnie. "W całym kraju występować będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna również niższa, bo od 2 do 5 stopni Celsjusza, choć na południu odczuwalnie będzie chłodniej, za sprawą porywistego wiatru" - czytamy w komunikacie IMGW.

W piątek znów odczujemy silne podmuchy wiatru (do 80 km/h), którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a także szybko zmieniające się zachmurzenie. Ten dzień może przynieść także gwałtowne burze. W sobotę wiatr osłabnie i zrobi się cieplej, ale nadal będzie pochmurno, a miejscami wystąpią opady deszczu i śniegu. W niedzielę będzie więcej słońca, ale temperatura znowu spadnie. Występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na południowym zachodzie kraju także porywiste podmuchy wiatru.

Więcej o: