Pierwszy mecz hokeja na Morskim Oku. TPN: Nie było na to zgody

W weekend rozegrany został pierwszy w historii mecz hokeja na zamarzniętej tafli Morskiego Oka. Jak się okazało Tatrzański Park Narodowy nie wydał zgody na organizację wydarzenia.

>> Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach? >>

Zobacz wideo

W sobotę 22 lutego na tafli Morskiego Oka rozegrany został mecz pokazowy hokeja na lodzie. Udział w wydarzeniu wzięło 19 zawodników - w większości to byli hokeiści Podhala Nowy Targ.

Pierwszy mecz hokeja na Morskim Oku bez zgody ze strony TPN

- Pomysł zrodził się w mojej głowę już jakiś czas temu. Brakowało jednak rąk do pomocy. Teraz te ręce się znalazły i pomysł udało się zrealizować. Bardzo przychylnie do naszego pomysłu podeszły władze Tatrzańskiego Parku Narodowego za co im z tego miejsca serdecznie dziękuję. Pomysł wypalił więc na pewno będziemy go kontynuować. Za rok chcemy już jednak zrobić drugą edycję z większą "pompą" - mówił w rozmowie z portalem podhaleregion.pl pomysłodawca tego wydarzenia Mariusz Jastrzębski.

Na zamarzniętej tafli Morskiego Oka ustawiono przenośne bramki, a bandy ograniczające taflę wykonane zostały z odgarniętego na bok śniegu. Jak się okazało, mimo zapewnienia organizatorów, Tatrzański Park Narodowy nie wydał zgody na przeprowadzenie w tym miejscu meczu hokejowego. - Do TPN nie wpłynął żaden formalny wniosek na organizację meczu - powiedziała w rozmowie z PAP Paulina Kołodziejska z TPN. Dodatkowo park nie przewiduje zgody na organizację tego typu wydarzeń w przyszłości.

Morskie Oko jest największym i czwartym pod względem głębokości jeziorem w Tatrach. Jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w naszych najwyższych górach, znajdującym się w obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Co roku miejsce to jest odwiedzane przez setki tysięcy turystów. Jezioro zamarza zazwyczaj w listopadzie, jednak z trwających od 1971 roku pomiarów prowadzonych na stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przy schronisku im. Stanisława Staszica nad Morskim Okiem wynika, że zarówno długość okresu zalodzenia Morskiego Oka, jak i maksymalna grubość pokrywy lodowej, wskazują na malejący trend.

Więcej o: