Wirus grypy zabił w Polsce już 28 osób. Ponad 10 tys. ludzi skierowano do szpitala

Do 28 wzrosła liczba zgonów w powodu grypy w obecnym sezonie epidemicznym. To 9 zgonów więcej niż zarejestrowano tydzień temu - poinformowała profesor Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka do spraw Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH

Od 1 października 2019 roku do 22 lutego 2020 roku w Polsce zarejestrowano ponad 2,5 miliona przypadków zachorowań na grypę i podobne wirusy. Ponad 10280 osób otrzymało skierowanie na hospitalizację.

Z analizy antygenowej prowadzonej w badaniach laboratoryjnych w całym kraju wynika, że w tym roku dominującym antygenem jest wirus typu A, który jest w składzie dostępnych szczepionek przeciwko grypie.

W ubiegłym sezonie grypowym 2018/2019 zarejestrowano 150 zgonów z powodu grypy.

Zobacz wideo >>> Grypa: co roku groźna i lekceważona:

Jak rozpoznać u siebie grypę?

PZH podsumowuje, jak szybko rozpoznać u siebie wystąpienie grypy. Możemy podejrzewać, że jesteśmy zarażeni jeśli zaobserwujemy: wystąpienie choroby, gorączkę powyżej 39 st. C trwającą 1-2 dni, dreszcze, bóle głowy, stawów, mięśni, znacznie osłabienie, zajęcie układu oddechowego objawiającego się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła, suchym napadowym kaszlem, poczuciem ogólnego rozbicia. Dorosły może grypą zakażać inne osoby od 3 do 5 dni, dziecko - nawet przez tydzień.

Więcej o: