Główny Inspektor Sanitarny w MSWiA: Pojawienie się koronawirusa może być kwestią kilku tygodni

- Może być tak, że pojawi się pojedynczy przypadek, który uda się odizolować, a choroba nie rozwinie się u osób, z którymi pacjent miał wcześniej kontakt. Może być jednak również tak, że w jednym momencie tych przypadków pojawi się kilka czy kilkanaście. Wszelkie scenariusze są możliwe - tak o ewentualnym pojawieniu się koronawirusa w Polsce mówi w rozmowie z Gazeta.pl Główny Inspektor Sanitarny w MSWiA Marek Posobkiewicz.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Wcześniej spotkał się z ministrem zdrowia, Głównym Inspektorem Sanitarnym i szefem MSWiA. Szef rządu zaznaczył, że w tej chwili działają dwa laboratoria, a sześć kolejnych jest w trakcie uruchamiania

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że w tej chwili w Polsce nie stwierdzono przypadków zakażenia koronawirusem, ale służby są w gotowości do przyjęcia ewentualnych chorych. W związku z szerzeniem się koronawirusa polskie służby odradzają podróże do Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru, Tajwanu i północnych Włoch

Marcin Kozłowski, Gazeta.pl: Minister zdrowia Łukasz Szumowski kilkukrotnie podkreślił w poniedziałek, że koronawirus na pewno pojawi się w Polsce. Czy rząd rzeczywiście jest tego pewien, czy raczej kieruje taki przekaz, by potem ewentualnie nie było zaskoczenia?

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji: Casus włoski pokazał, że prawdopodobieństwo znacznie wzrasta. Nie jest to już choroba z innego kontynentu. Trafiła do kraju europejskiego, do którego jeżdżą tysiące turystów z Polski.

To kwestia dni, tygodni, kiedy taki przypadek mógłby zostać w Polsce stwierdzony?

Możliwe, że to kwestia kilku tygodni. Istnieje też prawdopodobieństwo, że ten wirus stanie się w przyszłości jednym z wirusów krążących w środowisku, tak jak inne wirusy powodujące infekcje dróg oddechowych.

Są różne grupy wirusów. Takie wirusy mutują, a przy okazji mutacji zmienia się ich zaraźliwość, czyli to, ile jedna osób może zarazić innych osób i jak łatwo, a z drugiej strony zjadliwość, czyli to, jak ciężko pacjent przechodzi chorobę. Zaraźliwość i zjadliwość mogą się zmieniać w dwie strony: wirus może stać się bardziej zaraźliwy, a mniej zjadliwy lub odwrotnie.

>>> Zobacz także: Jakie są procedury dotyczące wirusów w samolotach?

Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że działają dwa laboratoria diagnostyczne, a kolejnych sześć ma zostać uruchomionych. Dlaczego aż tyle?

To działanie prewencyjne, przygotowanie na wypadek, gdyby pojawiło się więcej podejrzeń wystąpienia koronawirusa, gdyby ognisko we Włoszech nadal się rozwijało i wzrastała liczba osób powracających z tamtego regionu, uznanych za prawdopodobnie zakażonych wirusem. Obecnie dwa laboratoria z zapasem dają sobie radę z tymi pojedynczymi przypadkami, które w kraju odnotowano.

Większa liczba laboratoriów i ich rozmieszczenie w różnych miastach oznacza łatwiejszą dostępność diagnostyczną.

Załóżmy, że służby ogłaszają pierwszy w Polsce przypadek wystąpienia koronawirusa. Co wydarzy się potem?

Na pewno będzie to medialne wydarzenie, ale bez wpływu na bezpieczeństwo obywateli. Ta osoba będzie odcięta od innych ludzi, a personel medyczny, który będzie się opiekował pacjentem, będzie musiał pilnować reżimu sanitarnego, żeby samemu się nie zarazić.

Może być tak, że pojawi się pojedynczy przypadek, który uda się odizolować, a choroba nie rozwinie się u osób, z którymi pacjent miał wcześniej kontakt. Może być jednak również tak, że w jednym momencie tych przypadków pojawi się kilka czy kilkanaście. Wszelkie scenariusze są możliwe.

Nie należy ulegać panice. Trzeba pamiętać o zasadach higieny i minimalizowaniu ryzyka zachorowania, czyli np. unikaniu wyjazdów do zagrożonych rejonów. Ważna jest też świadomość osób chorych, że niepotrzebne roznoszenie przez nich wirusa do ludzi z obciążeniami, chorobami przewlekłymi może być dla tych pacjentów wyrokiem. Kluczowe jest racjonalne zachowanie.

Jak będzie przebiegało leczenie osób z koronawirusem?

Jeżeli będą to pojedyncze przypadki, będą leczone i diagnozowane w warunkach izolacji.

Jeśli natomiast mówimy o przyszłości, kiedy ten wirus będzie krążył w środowisku podobnie jak wirusy grypy, to wtedy, jeżeli już nie uda się globalnie powstrzymać wirusa, pacjenci będą leżeli nie tylko na oddziałach zakaźnych, ale w zależności od stanu będą leczeni na innych oddziałach lub w domu. Większość ludzi przejdzie to zachorowanie łagodnie, być może część z nich nawet tego nie zauważy, sądząc, że to zwykłe przeziębienie.

Z przyczyn epidemiologicznych, chcąc powstrzymać ekspansję, należy izolować każdy jeden podejrzany przypadek, poddawać kwarantannie osoby, które miały kontakt z chorym, ale jeżeli będzie ten wirus będzie krążył już w Europie i na świecie, to wtedy nie będzie konieczności izolowania pacjentów na oddziale zakaźnym.

Koronawirus. Czytaj też:

Jak się chronić przed koronawirusem? Należy często myć ręce mydłem >>>

Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają >>>

Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan?

Więcej o:
Komentarze (77)
Główny Inspektor Sanitarny w MSWiA: Pojawienie się koronawirusa może być kwestią kilku tygodni
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 24 razy 20

  Bardzo prawdopodobne że taki przypadek dawno już tu jest.

  Taki ktoś zakłada, że jest przeziębiony albo ma grypę - jeździ sobie autobusem do pracy - bo wiadomo - szef każe. Za kilka dni jak mu się pogorszy to pójdzie do jakieś przychodni - tam po kilku godzinach i po kilkuset stycznościach z innymi dostanie jakiś antybiotyk i wróci do domu.

 • urian

  Oceniono 18 razy 16

  Wyobraźmy sobie, że w Warszawie ujawnionych zostanie kilka przypadków choroby. I co ?
  - Kto będzie poddany kwarantannie, czy tylko współmieszkańcy, czy też współpracownicy i ich rodziny. A jak to będzie ktoś kto miał kontakt np. z 1000 osób dziennie ? Jakiś tramwajarz na przykład ?
  - czy będa automatycznie zamknięte szkoły, kina, teatry, duże markety ?
  - co z transportem publicznym ? pociągami, samolotami, taksówkami i autobusami ?
  - czy miasto będzie zamknięte dla przyjezdnych i na wyjazd z niego ?
  - kto będzie tego pilnował ? wojsko, policja, inne słuzby?- czy są przygotowane do tego zadania, skąd przyjada i gdzie będa mieszkać ?
  - co jeśli wsród tych żolnierzy też ktoś zachoruje, czy jednostka zostanie objęta kwarantanną ? Kto ich wtedy zastąpi na służbie w walce z koronawirusem ?
  - czy jest dość personelu medycznego
  - czy jest dość lekarstw, jakie to lekarstwa, czy jest odpowiednia ilość masek by je rozdać mieszkańcom ? Po ile na głowę ? jak długo można używać jednej maski ?
  Co ze zgromadzeniami religijnymi ?
  itd, itd ?
  Niech posłowie zwołają posiedzenie sejmu i zmuszą Morawieckiego do udzielenia Polakom publicznie konkretnych odpowiedzi , a nie takie bzdety na okrągło o myciu rąk, esemesach czy wzajemnych spotkaniach ministrów !!!!!

 • ambion2015

  Oceniono 12 razy 8

  Do wyborów prawdopodobnie nie będzie potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem. Na okrągło będą nadawać: "W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa", "polskie służby w pełnej gotowości" - może ktoś uwierzy.

 • mawik_net

  Oceniono 7 razy 7

  Może któryś co w Jachrance debatuje wrócił z nart we Włoszech?

 • cogito50

  Oceniono 9 razy 7

  a jak dziś w Jachrance na spędzie PiS u jest lub był jeden honorowy dawca wirusa to ich wszystkich szlag trafi? czy tylko kwarantanna 14 z opcją na pół roku?

 • piswatch

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego nie ma kampanii informacyjnej o podstawowych zasadach sanitarnych tylko przychodzi ministerek do mediów i pitoli o braku zagrożenia.
  Przecież wystarczy spojrzeć jak państwo polskie radzi sobie z ASF, żeby się o tym przekonać.

 • mnietek.czarny

  Oceniono 12 razy 4

  Ekspert: "ale jeżeli będzie ten wirus będzie krążył już w Europie i na świecie, to wtedy nie będzie konieczności izolowania pacjentów na oddziale zakaźnym." Uff, no to bedzie najlepiej, zachoruje 70% populacji w Polsce, umrze 7%, nic takiego. Tymczasem Chiny pokazały, że DA SIĘ opanować epidemię. W tej chwili mają pojedyncze przypadki poza Hubei. Ale nasze służby pozwolą wszystkim sie zarazić, łącznie z personelem medycznym.

 • senior2244

  Oceniono 3 razy 3

  Pan premier i pan minister opowiadają Polakom bajeczki jak to Polska jest wspaniale przygotowana na wirusa. Lekarze między innymi z Warszawy opowiadają jak w szpitalach nie ma masek ani specjalnych ubiorów na taką epidemię i że gdy to do nas dotrze to nie pójdą do pracy w szpitalach.Jak zwykle Podła Zmiana Polaków okłamuje a bałagan i kompetencje tych baranów PiSowskich w każdej dziedzinie jest porażający.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX