Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Jedna z nich wróciła z Włoch

Do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie trafił pacjent z podejrzeniem infekcji wywołanej koronawirusem, który wrócił z objętych epidemią regionów. Jego stan jest dobry. Z kolei na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej zgłosiła się kobieta, która wróciła z Rzymu. Trafiła do izolatki.

Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Choć w Polsce nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku zakażenia, media informują o dwóch osobach, u których podejrzewa się infekcję.

Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa w Polsce

Według Cezarego Sołowija, rzecznika prasowego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, stan pacjenta jest dobry. Zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego od chorego pobrano próbki do badań dotyczących obecności koronawirusa. - Ze względów bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego, do czasu otrzymania wyników badań i ustalenia przyczyn wywołania infekcji, pacjent został otoczony opieką w szpitalu, w warunkach izolacyjnych - powiedział Sołowij w rozmowie z gk24.pl.

Pacjent, który trafił do koszalińskiego szpitala, był w ostatnim czasie w jednym z regionów będących ogniskiem choroby. Za kilka dni okaże się czy faktycznie zaraził się koronawirusem. Jak podkreśla rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, objawy choroby nie bardzo się różnią od objawów grypy.

Szumowski po odprawie z premierem ws. koronawirusa: Prędzej czy później pojawi się w Polsce>>>

Z kolei na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej trafiła kobieta wracająca z Rzymu. - Dziś zgłosiła się do nas dzisiaj pacjentka, która wróciła z Rzymu. Wczoraj miała gorączkę i objawy grypowe. Od razu powiedziała, że wróciła właśnie z Rzymu, więc personel szpitala natychmiast zareagował. Pacjentka została odizolowana, nie miała kontaktu z innymi pacjentami - podkreśla Anna Szafrańska, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej w rozmowie z portalem bielsko.info. Z powodu pojawiania się kobiety, z użytkowania wyłączono część SOR-u.

Koronawirus w Europie. GIS odradza podróże do kilku krajów

W Polsce w dalszym ciągu nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, mimo tego, że w Europie rośnie liczba osób zarażonych. Najtrudniejsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie odnotowano już ponad 200 przypadków zakażonych, a siedem osób zmarło.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. 

Koronawirus 2019-nCoV przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia to gorączka, kaszel, duszności i bóle mięśni. Istotną rolę w ochronie przed wirusem2 z Wuhan odgrywa higiena. "Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu" - pisze GIS. 

Zobacz wideo >>> Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?
Więcej o:
Komentarze (195)
Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Jedna z nich wróciła z Włoch
Zaloguj się
 • blahblah69

  Oceniono 63 razy 43

  Najwięcej zakażeń koronawirusem w Polsce bedzie w kościołach, gdzie Polacy masowo oddają się maczaniem paluchów w niewielkich zbiorniczkach z wodą przy wejsciach do świątyń, po czym rozchlapuja jej kropelki w okolicach twarzy. Sanepid powinien wziąć się za dopilnowanie by te siedliska bakterii zlikwidować jak najszybciej.

 • carolina_reaper

  Oceniono 31 razy 29

  teraz wiecie jak dostac sie ekspresowo do szpitala i miec oddzielny pokoj i opieke

 • czarnyminio

  Oceniono 35 razy 27

  Od dwóch godzin wojska chemiczne rozlewają lizol na Nowogrodzkiej. Sytuacja musi być poważna.

 • anna4455

  Oceniono 25 razy 23

  A dopiero co premier ogłosił Polskę krajem bez koronowirusa ....
  Pewnie wisus nie słyszał :-(

 • rabbitt

  Oceniono 38 razy 22

  PiSSiory są bezpieczne bo dalej jak monopolka na rogu nie podróżują,he,he,he !

 • doomsday

  Oceniono 29 razy 21

  Wczoraj francuski minister zdrowia zapowiedział zwiększenie ilości laboratoriów do testowania na COVID-19 , tak by we Francji jednego dnia można było przetestować kilka tysięcy ludzi. Obecnie francuskie laboratoria są zdolne przetestować do 400 osób na dobę.

  Może pan minister Zdrowia Szumowski poinformowałby ile testów w ciągu doby można zrobić w Polsce?
  Dotychczasowe działania tego jedynego laboratorium w Polsce, w Warszawie, pokazują, że tych testów w Polsce można zrobić w ciągu doby maksymalnie dwa.

  We Włoszech Północnych, w kilku województwach, diecezje ogłosiły zamknięcie kościołów do odwołania. Początkowo prosili o nie podawanie sobie rąk w trakcie mszy na znak pokoju, ale potem były radyklane decyzje.. To samo powinien ogłosić Kościół w Polsce. Może nie ogłosić, bo brak ofiar na tacę, może oznaczać głód dla księży.

  Przy okazji Panu Prezydentowi Dudzie życzę udanego wypoczynku
  i udanych zjazdów na nartach .

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 21

  A w niedzielę, za namową księdza, przekażemy sobie w kościołach, tzw "znak pokoju". Wirusy, nawet te grypowe, szaleją ze szczęścia... :-)

 • marykownow

  Oceniono 22 razy 20

  to znaczy, że my nadal nie umiemy zrobić testów i wysyłamy próbki do Berlina?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX