Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Jedna z nich wróciła z Włoch

Do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie trafił pacjent z podejrzeniem infekcji wywołanej koronawirusem, który wrócił z objętych epidemią regionów. Jego stan jest dobry. Z kolei na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej zgłosiła się kobieta, która wróciła z Rzymu. Trafiła do izolatki.

Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Choć w Polsce nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku zakażenia, media informują o dwóch osobach, u których podejrzewa się infekcję.

Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa w Polsce

Według Cezarego Sołowija, rzecznika prasowego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, stan pacjenta jest dobry. Zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego od chorego pobrano próbki do badań dotyczących obecności koronawirusa. - Ze względów bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego, do czasu otrzymania wyników badań i ustalenia przyczyn wywołania infekcji, pacjent został otoczony opieką w szpitalu, w warunkach izolacyjnych - powiedział Sołowij w rozmowie z gk24.pl.

Pacjent, który trafił do koszalińskiego szpitala, był w ostatnim czasie w jednym z regionów będących ogniskiem choroby. Za kilka dni okaże się czy faktycznie zaraził się koronawirusem. Jak podkreśla rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, objawy choroby nie bardzo się różnią od objawów grypy.

Szumowski po odprawie z premierem ws. koronawirusa: Prędzej czy później pojawi się w Polsce>>>

Z kolei na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej trafiła kobieta wracająca z Rzymu. - Dziś zgłosiła się do nas dzisiaj pacjentka, która wróciła z Rzymu. Wczoraj miała gorączkę i objawy grypowe. Od razu powiedziała, że wróciła właśnie z Rzymu, więc personel szpitala natychmiast zareagował. Pacjentka została odizolowana, nie miała kontaktu z innymi pacjentami - podkreśla Anna Szafrańska, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej w rozmowie z portalem bielsko.info. Z powodu pojawiania się kobiety, z użytkowania wyłączono część SOR-u.

Koronawirus w Europie. GIS odradza podróże do kilku krajów

W Polsce w dalszym ciągu nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, mimo tego, że w Europie rośnie liczba osób zarażonych. Najtrudniejsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie odnotowano już ponad 200 przypadków zakażonych, a siedem osób zmarło.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. 

Koronawirus 2019-nCoV przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia to gorączka, kaszel, duszności i bóle mięśni. Istotną rolę w ochronie przed wirusem2 z Wuhan odgrywa higiena. "Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu" - pisze GIS

Zobacz wideo >>> Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?
Więcej o: