Koronawirus. Polacy wracający samolotami z Włoch zostaną poddani kontrolom

Na lotniskach w Polsce zostaną wprowadzone dodatkowe kontrole dla pasażerów podróżujących z Włoch. Ministerstwo Zdrowia debatuje nad zaostrzeniem środków bezpieczeństwa w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w tym kraju.

We Włoszech potwierdzono już ponad 200 przypadków zakażenia koronawirusem i pięć przypadków śmierci z nim związanych. Z tego powodu Polska zdecydowała o wprowadzeniu dodatkowych kontroli na lotniskach. Poddawani będą im pasażerowie podróżujący z Włoch. Podobnie jak osoby przylatujące do Polski z Azji, będą musieli podać swoje dane teleadresowe, aby służby mogły się z nimi szybko skontaktować i skontrolować ich stan zdrowia. Ministerstwo Zdrowia debatuje nad tym, jak kontrolować turystów, którzy wracają z Włoch autokarami, pociągami i samochodami osobowymi - relacjonuje RMF FM.

>>> Jakie są procedury dotyczące wirusów w samolotach?

Zobacz wideo

GIS ostrzega przed wyjazdami do Włoch, MSZ informuje o sytuacji w kraju

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed wyjazdami do Włoch, z kolei tamtejsze władze podejmują szereg działań prewencyjnych, które mają na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

"11 gmin zostało objętych kwarantanną. Ponadto odwołane zostały wszystkie imprezy masowe, w tym sportowe w Lombardii oraz w Wenecji Euganejskiej. Zawieszono zajęcia na uczelniach wyższych w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Friuli Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii. Zamknięte pozostaną również szkoły w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii oraz zawieszone wszystkie wyjazdy szkolne na terenie całych Włoch" - czytamy na stronie MSZ. Resort apeluje także o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Włoch. 

Osoby, które wróciły do Polski z Włoch powinny zachować spokój i obserwować swój stan zdrowia. Objawy koronawirusa to kaszel, duszności, gorączka i bóle mięśni. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale nie można wykluczyć, że przenosi się także drogą fekalno-oralną - czytamy w komunikacie GIS

Więcej o:
Komentarze (95)
Koronawirus. Polacy wracający samolotami z Włoch zostaną poddani kontrolom
Zaloguj się
 • pixima

  Oceniono 21 razy 21

  Wiecie, że właśnie zakończyły się ferie w woj. mazowieckim. Przez weekend kilka tysięcy osób właśnie wróciło z północy Włoch do Polski. Wszystkich przebadacie?

 • robertqq

  Oceniono 20 razy 20

  bo umrę ze śmiechu :) samolotami ..a widzieliście ta kolejkę samochodów z warszawskimi i wrocławskimi numerami rejestracyjnymi na przełęczy Brenner w ostatni weekend ? to jest droga powrotna z narciarskich ferii w słonecznych Włoszech..

 • hipo krater

  Oceniono 21 razy 17

  Polska nie jest przygotowana do epidemii a swoich obywateli traktuje jak dziki z ASF. Aż strach myśleć jak bedziemy traktowani.
  Nie ma procedur i edukacji w środowiskach medycznych, i w społeczeństwie , jak nalezy się zachowywać. Nic nie wiemy czy mamy dostateczną ilość gromadzonej odzieży ochronnej.
  Każdy z nas powinien mieć już takie informacje w skrzynce pocztowej, a ta dzicz myśli tylko ,żeby dobrze usadowic się i nie dac ruszyć z okolic koryta.

 • magda_breslau

  Oceniono 19 razy 17

  Za pozno Partio.

  Nie zeobiliscie nic od 50 dni. Teraz mozecie sie tylko modlic z Rudzykiem.

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 14

  A to nie prościej KAŻDEGO wracającego kropić wodą święconą? Skutek taki sam jak w przypadku podawania danych teleadresowych BEZ żadnej weryfikacji, ale w tym przypadku, to przynajmniej Wielebni parę groszy zarobią... :-)

 • 500nakrowe

  Oceniono 20 razy 14

  Będą kontrolować Polaków wracających autami z nart we Włoszech.... Jak qrwa???!!! Właśnie skończyły się zimowe ferie, stada Polaków wróciły z Włoch. Wrócili do szkół, przedszkoli i do miejsc pracy. Za 3 tygodnie mamy w kraju epidemię. W szpitalach i bez żadnej epidemii brak miejsc. Ile mamy respiratorów, kt{re są niezbędne w ratowaniu chorych z ciężkim zapaleniem płuc?! Chorzy zarażenia koronawirus em, cztery razy częściej niż w przypadku innych chorób wirusowych zapadają na ciężkie zapalenie płuc, które skutkuje niewydolnością tego organu i wymaga wspomagania jego pracy. A kretyni z polskich służb sanitarnych pierd.. ą o kontrolowanie kierowców wracających z Włoch!

 • race444

  Oceniono 11 razy 11

  A co z tymi tysiacami turystow z Polski , ktorzy pojechali samochodami na narty.

 • anonimowy83

  Oceniono 15 razy 11

  A w Lidlu właśnie odbywa się "tydzień włoski"...początek od 24.02
  Jesteśmy zgubieni...

 • alojzy132

  Oceniono 9 razy 9

  Polska jest tak przygotowana jak na samowolkę budowlaną w Zakopanem. Jakoś to będzie. :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX