TPN ostrzega przed skrajnie trudnymi warunkami w Tatrach: Odradzamy wszelkich wyjść w góry

Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat turystyczny, w którym ostrzega przed bardzo złymi warunkami pogodowymi w Tatrach. "Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Odradzamy wszelkich wyjść w góry" - czytamy w oświadczeniu TPN.

>> Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach? >>

Zobacz wideo

Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawił się komunikat, w którym turyści ostrzegani są przed skrajnie trudnymi warunkami w Tatrach. Duże utrudnienia powoduje silny i porywisty wiatr, który może powodować łamanie gałęzi i całych drzew.

TPN ostrzega przed trudnymi warunkami w Tatrach

Dodatkowo na szlakach jest ślisko i występują oblodzenia: całkowicie pokryte lodem są m.in. dojścia do schronisk w Dolinie Kościeliskiej czy Chochołowskiej. W górnej granicy lasu występuje mocno zróżnicowana pokrywa śnieżna, która może uniemożliwiać wędrówkę. Z kolei zawieje i zamiecie śnieżne będą utrudniały widoczność, a nawet mogą skutkować zgubieniem się na trasie. "Odradzamy w dniu dzisiejszym wszelkich wyjść w góry" - napisano w komunikacie TPN.

W Tatrach obowiązuje też drugi stopień zagrożenia lawinowego. Turyści proszeni są o sprawdzanie prognoz przed wyjściem w góry oraz odpowiednie wyposażenie się na ewentualne wędrówki. Konieczne jest zabranie ze sobą ciepłych ubrań, obuwia, sprzętu, map, naładowanego telefonu i prowiantu. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia.

Z powodu powalonych drzew do odwołania zamknięty został szlak zielony z Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej. Duży obryw skalny skutkował też zamknięciem szlaku między Świnicą i Zawratem. Dodatkowo do 15 maja zamknięte dla ruchu turystycznego są odcinki szlaków:

  • Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
  • Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko
Więcej o: