Policja zmienia numery telefonów. Jednolity numer kierunkowy dla jednostek w całym kraju

Od poniedziałku 24 lutego zmieniają się numery telefonów do wszystkich jednostek policji w Polsce. Zamiast numeru kierunkowego, od teraz będzie trzeba wybrać prefiks 47.

47 to wyróżnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie on działał jak jednolity numer kierunkowy do jednostek policji w skali całego kraju. Nowa ujednolicona numeracja dotyczy całej policyjnej sieci telekomunikacyjnej w Polsce. Obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne Policji (KGP, KSP, KWP, KMP, KPP, KP i Szkoły Policji) oraz inne podmioty z grupy MSWiA, które korzystają z zakresu numeracyjnego Policji.

"Do tej pory każda jednostka Policji zapewniała kierowanie ruchu pomiędzy publiczną siecią telekomunikacyjną (PSTN) a siecią resortową we własnym zakresie, co powodowało, że numeracja każdego z województw odzwierciedlała publiczną numerację opartą o podział na 49 stref numeracyjnych. Zmianie ulegnie sposób wybierania numeru resortowego z sieci publicznych stacjonarnych i komórkowych" - czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji.

>>> Czy wiesz, jak wezwać pomoc?

Zobacz wideo

Policja zmienia numery telefonu. W jaki sposób dodzwonić się na komendę?

Zmiany numerów telefonów Policji wchodzą w życie 24 lutego, ale ze względu na skalę przedsięwzięcia planowany jest sześciomiesięczny okres przejściowy. W tym czasie będą działały zarówno dotychczas używane numery lokalne, jak i nowe numery jednostek policji. 

Jak od dziś wybierać numer telefonu wybranej komendy? Przykładowo: do tej pory, aby wykonać połączenie na numer policyjny 123 45 w strefie Warszawy, abonenci musieli wybrać numer (22) 60 123 45. Po wprowadzonych zmianach będzie to numer 47 72 123 45, gdzie 47 to wyróżnik MSWiA, a 72 to wskaźnik obszaru "SP" dla Warszawy.

Przykład wykonywania połączenia na wybrany numer resortowy 123 24 w strefie Warszawy z sieci publicznych:Przykład wykonywania połączenia na wybrany numer resortowy 123 24 w strefie Warszawy z sieci publicznych: Fot. policja.pl

Więcej o:
Komentarze (44)
Policja zmienia numery telefonów. Jednolity numer kierunkowy dla jednostek w całym kraju
Zaloguj się
 • observerpl

  Oceniono 16 razy 16

  no to teraz już nikt nic nie zgłosi na policję... będzie więcej czasu na confetti na posterunkach...

 • zeta.az

  Oceniono 20 razy 16

  I po co to zmieniać ? Ciągle musicie mieszać ? Kto położy kres takiej działalności ?

 • andrzejbak

  Oceniono 14 razy 12

  47 ? - No to pewnie centrala w lunaparku w Mszczonowie (46 Skierniewice, 48 Radom)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 9

  Inflacją niech się PiS zajmie bo wystrzeliła.

 • muppet.show

  Oceniono 8 razy 8

  Nareszcie! Ta rewolucyjna zmiana oczekiwana była przez wszystkich i od dawna. A że zapewne kosztowała (btw. żaden z żurnalistów nie zapytał, ile?) - trudno, wprowadzanie takich niezbędnych innowacji musi kosztować.

 • realistas

  Oceniono 8 razy 8

  Jeszcze jedna reforma?

 • takaprawda3000

  Oceniono 7 razy 7

  A kierunkowy obowiązuje też za barierkami czy nie??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX