"Wprost": Skargi na abp. Sławoja Głodzia dotarły do Watykanu. Papież wysyła wizytatora do Gdańska

Skargi na metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia tym razem miały dotrzeć aż do Watykanu i papieża Franciszka - informuje "Wprost". W efekcie do Trójmiasta ma udać się wizytator ze Stolicy Apostolskiej, który sprawdzi doniesienia na temat traktowania księży przez abp. Głodzia.

Tygodnik "Wprost" już na okładce grzmi, że do Gdańska przyjedzie wysłannik papieża Franciszka, który ma prześwietlić abp. Sławoja Leszka Głodzia i ewentualnych nieprawidłowości w gdańskiej diecezji.

>>> "Nie oglądam byle czego". Reakcje biskupów na film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele:

Zobacz wideo

"Wprost": Wizytator w Gdańsku ma sprawdzić doniesienia o abp. Głodziu

Zainteresowanie Watykanu wzbudziły skargi 16 księży, którzy w ubiegłym roku zapewnili, że mogą potwierdzić doniesienia, jakie krążyły wokół abp. Głodzia od lat. Jak dotąd jednak te skargi nie trafiały do papieża, a do nuncjusza abp. Salvatore Penacchio, który - jak wskazuje "Wprost" - jest w zażyłych stosunkach z abp. Głodziem.

Tym razem jednak skargi trafiły bezpośrednio do Sekretariatu Stanu i do samego papieża Franciszka. (...). Jak nieoficjalnie dowiedział się „Wprost”, Watykan zdecydował się wysłać do Gdańska wizytatora, który ma zbadać sytuację na miejscu. Na razie nie wiadomo, kto nim będzie i czy misja będzie oficjalna

- czytamy.

Terlikowski: Watykan poczeka na emeryturę Głodzia, potem nowy metropolita

W tekście cytowani są m.in. ks. Jacek Prusak i Tomasz Terlikowski. Ten ostatni wskazuje, że pojawienie się wizytatora w Gdańsku nie musi oznaczać rewolucji. Jak uważa Terlikowski, metropolicie gdańskiemu raczej włos z głowy nie spadnie:

Stolica Apostolska, a dokładniej jej oczy i uszy w Polsce, czyli nuncjusz (tak się składa, że też zaprzyjaźniony z abp. Głodziem), spokojnie poczekają do emerytury metropolity gdańskiego, odbędą się huczne obchody pożegnania, a potem przyjdzie nowy metropolita.

Jednocześnie Terlikowski nakreśla szerzej problem mobbingu w Kościelnej hierarchii, opisując, że to, co robi abp. Głódź "zakrawa o mobbing", to złe traktowanie księży przez biskupów "nie jest sytuacją aż tak wyjątkową, jak może się wydawać".

Księża donoszą na metropolitę. Pijackie biesiady i prośby od Głodzia: "Bądź moim actimelkiem"

Na złe traktowanie przez abp. Głodzia księża skarżyli się już w 2013 roku, co nagłośniono właśnie we "Wprost". Duchowny miał upokarzać podwładnych czy stosować mobbing. W tekście sprzed lat "Cesarz Trójmiasta" Magdalena Rigamonti relacjonowała wspomnienia jednego z podległych abp. Głodziowi księży:

Arcybiskup budził go w nocy, pijany, i kazał grać na akordeonie do tańca. Podczas pijackich biesiad wysyłał go do miasta na poszukiwania odpowiedniego gatunku kiełbasy, kazał nalewać alkohol, krzycząc: "Co ty, k****, nawet nalać nie potrafisz". Rano na kacu wzywał go, żądając "actimelka" i krzycząc: "Bądź moim actimelkiem!"

Czytaj więcej: Księża opowiedzieli, jak traktował ich abp Głódź. "Jesteś g***o", "jak przytyjesz, wyp***olę cię"

Temat wrócił w 2019 roku za sprawą reportażu "Czarno na białym", w którym ponowiono zarzuty wobec abp. Głodzia. Duchowni już wcześniej, dwukrotnie, zawiadamiali o sprawie nuncjuszy papieskich w Polsce, ale ich pisma pozostawały bez odpowiedzi. Po raz trzeci napisali do nuncjusza (obecnie to abp. Salvatore Pennacchio) po emisji reportażu TVN.

Czytaj więcej: Sprawa abp. Głódzia. Jest oświadczenie 16 kapłanów. Chcą przedstawić zeznania

Więcej o:
Komentarze (113)
Gdańsk. Watykan wyśle wizytatora do metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia
Zaloguj się
 • antekpociecha

  Oceniono 63 razy 39

  Pewnie grozi mu najwyzsza kara w tej organizacji, brak deseru na kolację. No bo co i kto wierzy że coś innego?

 • jan.w2

  Oceniono 38 razy 30

  Ale wam, katole, watykańskie zboki srają na głowy włącznie ich hersztem, zwanym dla niepoznaki papieżem, na czele. A wy nic. Jeszcze bardziej łby nadstawiacie.

 • pan.szklanka

  Oceniono 33 razy 27

  Do Watykanu dotarły informacje o zmuszaniu przez pijanego Głódzia kleryków do nocnej gry na akordeonie. Papież postanowił interweniować. Wysyła akordeonistów.

 • Gambit szachowy

  Oceniono 26 razy 24

  Kontroler z Watykanu zjedzie na salony zamkowe zostanie przywitamy ha ha" chlebem i solą"(czyt. stuletnia brandy caviar dziczyzna), już Głódź zamówił dla 30 ministrantów białe jedwabne" mszalne" tuniki, oraz koncert Zenka.

 • ad2009

  Oceniono 24 razy 18

  I nic mu nie zrobia. Jeszcze medal dostanie, za trzymanie personelu i owieczek za morde. No bo jak mozna karac "twarz" Kosciola polskiego zawioerzonego maryi, matce boska?

 • tempa-dzida2

  Oceniono 30 razy 16

  Whisky, moja żono ...

 • jezierskiadam

  Oceniono 21 razy 13

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?

  Kilka propozycji:

  Zakaz korzystania z placów zabaw.
  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..

  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.

  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.

  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.

  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.

  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.

  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.

  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.
  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.

  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.

  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Przeczytaj również: >>> Co zrobi Jarosław Kaczyński, żeby Lechia Gdańsk nie została mistrzem...

  Adam Jezierski

 • stemp10

  Oceniono 14 razy 10

  Nic dziadowi nie zrobią, poczekają aż mu się zemrze i tym samym sprawę rozwiążą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX