Do sądu wpłynęła uchwała o możliwości popełnienia deliktu dyscyplinarnego przez sędziego Nawackiego

Do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku trafiła uchwała kolegium sędziów z Sądu Okręgowego w Olsztynie o możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w tym mieście. Sprawa dotyczy podarcia projektu uchwał tamtejszych sędziów - informuje tvn24.pl.

Rzecznik ma teraz 30 dni na postępowanie wyjaśniające. Później zdecyduje, czy zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne, czy nie. Jeśli postępowanie się rozpocznie, wniosek trafi do sądu dyscyplinarnego. Wówczas sędziemu Maciejowi Nawackiemu grozić może m.in. upomnienie, nagana, dymisja albo wydalenie ze służby sędziowskiej - dodaje portal.

Maciej Nawacki podarł projekty uchwał

Przypomnijmy, że w piątek 7 lutego odbyło się spotkanie sędziów w sprawie rocznego sprawozdania z działalności Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jednym z uczestników był Paweł Juszczyszyn, który kilka dni wcześniej został zawieszony w pełnieniu obowiązków przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Złożono wówczas wniosek o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad trzema projektami chwał dotyczącymi m.in. apelu do Nawackiego ws. zaniechania działań, które utrudniały wykonywanie obowiązków sędziowskich Pawłowi Juszczyszynowi. Głosowania nie odbyły się. Prezes Sądu Rejonowego publicznie podarł projekty i "rozwiązał zebranie, korzystając ze swoich uprawnień". 

Dlaczego prezes sądu podarł projekty uchwał sędziów? W rozmowie z Gazeta.pl Nawacki przywołał m.in. Nancy Pelosi, przewodniczącą Izby Reprezentantów USA, która podarła przemówienie Donalda Trumpa o stanie państwa. - Chociażby taki obrazek, przewijający się w mediach, Nancy Pelosi drącej dokument. To jest przyjęte w naszej kulturze, wyraża się w ten sposób dezaprobatę - powiedział. 

>>> Pełnomocnik sędziego Juszczyszyna o odsunięciu go od orzekania. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: