Europejska Sieć Rad Sądownictwa rozważa wyrzucenie KRS. Mazur: Nie wykluczam, że sami odejdziemy

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) rozważa usunięcie Krajowej Rady Sądownictwa ze swoich szeregów. Prezes ENCJ Kees Sterk skierował w tej sprawie pismo do przewodniczącego KRS Leszka Mazura. Szef KRS nie wyklucza jednak, że rada sama złoży wniosek dotyczący opuszczenia ENCJ.

Stowarzyszenie Sędziów "Themis" opublikowało w piątek list, który do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura skierował prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) Kees Sterk. Prezes ENCJ zwrócił uwagę, że zarząd tej instytucji rozważa, "czy powinien zaproponować Walnemu Zgromadzeniu usunięcie KRS z członkostwa ENCJ".

Kees Sterk jednocześnie skierował kilka pytań do Leszka Mazura. Zapytał o to, czy prawdą jest, że na listach poparcia członków KRS podpisało się 50 sędziów ściśle związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości, a także czy to prawda, że członek KRS sędzia Maciej Nawacki "został powołany bez wymaganej prawem liczby 25 podpisów sędziów". Przypomnijmy: sędzia Nawacki zebrał 28 podpisów, ale kilkoro sędziów zdecydowało się na wycofanie poparcia. Ich wnioski nie zostały jednak uwzględnione.

Prezes ENCJ chce wiedzieć również m.in., "czy to prawda, że KRS nigdy nie broniła sędziów, którzy byli krytyczni wobec reform rządu" i czy KRS popiera postępowanie dyscyplinarne wobec takich sędziów. Krajowa Rada Sądownictwa ma czas na udzielenie odpowiedzi do 13 marca.

>>> Adrian Zandberg o głosowaniu opozycji na projekty rządu

Zobacz wideo

- Będziemy się poważnie zastanawiać nad każdym zadanym pytaniem. Gdyby nas wyrzucono z ENCJ, na pewno trudno byłoby to uznać za sukces - skomentował w rozmowie z portalem Onet.pl przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

Dodał jednak, że współpraca z ENCJ ma "w większym stopniu wymiar prestiżowy niż praktyczny". Nie wykluczył, że w samej KRS pojawi się wniosek o opuszczenie organizacji. - Skoro nas chcą usunąć z Europejskiej Sieci, to ja nie wykluczam, że znów może pojawić się w KRS wniosek, byśmy sami z tej organizacji wyszli - stwierdził przewodniczący. 

Już wcześniej organizacja zawiesiła KRS z powodu łamania praworządności. Wówczas jeden z członków zaproponował, by Rada sama odeszła z ENCJ, jednak jego wniosek przepadł. 

Jak wyjaśnia Onet, wykluczenie z ENCJ mogłoby oznaczać "kolejny krok na drodze do 'wypadnięcia' Polski z europejskiego obrotu prawnego". To z kolei może doprowadzić do nieuznawania wyroków polskich sądów w UE. 

Publikacja list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Sejm wybrał w marcu 2018 r. na czteroletnią kadencję 15 sędziów-członków KRS. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Do Kancelarii Sejmu składane były wnioski, między innymi polityków i organizacji społecznych, o informacje dotyczące imion, nazwisk i miejsc orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Kancelaria Sejmu odmawiała udostępnienia tych informacji.

Mimo wstępnych zapewnień, że listy poparcia dla kandydatów do KRS zostaną upublicznione (w tej sprawie zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego), przez wiele miesięcy nie były publikowane. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zobowiązał Kancelarię do tego, by nie ujawniać tychże list ze względu na ochronę danych osobowych do czasu zakończenia postępowania.

Zgłoszenia kandydatów na członków Krajowej Rady Sądowniczej oraz wykazy sędziów którzy udzielili poparcia kandydatom zostały ostatecznie umieszczone na stronie Kancelarii Sejmu w piątek 14 lutego.

Więcej o:
Komentarze (217)
Europejska Sieć Rad Sądownictwa rozważa wyrzucenie KRS. Mazur: Nie wykluczam, że sami odejdziemy
Zaloguj się
 • ggchmiel

  Oceniono 85 razy 75

  Sędzia Mazur-Freisler jako pierwszy zacznie formalnie wyprowadzać Polskę ze struktur UE. Otrzyma za to medal od W.W.Putina.

 • robson15

  Oceniono 67 razy 59

  Oczywiście że powinni usunąć neo KRS ze swoich szeregów.
  Przecież ten pisowski twór podobnie jak TK pod wodzą mgr Wolfgangowej, to tylko posłuszne narzędzie w brudnych łapach mgr Zero i dyktatorka z Nowogrodzkiej.
  Te pisowskie twory bardziej pasują do takich państw jak Białoruś czy Korea Północna niż do cywilizowanych, demokratycznych państw.

 • antonikarcz

  Oceniono 58 razy 54

  I słusznie, w Europie nie ma miejsca dla bolszewickich tworów, niech towarzysze jak Karczewski zwrócą się o przyjęcie do sympatycznego i ciepłego wujka Łukaszenki.

 • polakadam

  Oceniono 49 razy 41

  Mazur jest jak typowy pisior. Z zadęciem patriotyczno godnościowym uważa że wstaje z kolan. Bo przecież "nie będą nas pouczać w obcych językach". Co za głupek.

 • To Ja

  Oceniono 44 razy 40

  Partia z pierwszym sekretarzem Jarosławem i episkopatem na czele zawsze ma rację i zgniły zachód niczego nie będzie jej narzucał ! Disco polo i 500+ robi swoje...

 • realistas

  Oceniono 46 razy 38

  Nie wpuszcza się chamów na salony, a jak się tam znajdą to trzeba ich pogonić.

 • piotraa81

  Oceniono 43 razy 37

  Nie ma już KRS więc nie ma kogo wyrzucać...

 • pikooo

  Oceniono 36 razy 34

  Zrobię mamie na złość i odmrożę sobie uszy. Ten Mazur to jednak dzban

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX