Kuria w Płocku zdjęła sekret papieski. Jest decyzja ws. księdza pedofila

Kuria Diecezjalna w Płocku poinformowała, że zdejmuje tzw. sekret papieski w sprawie księdza pedofila Krzysztofa L., który kilka tygodni temu usłyszał zarzuty prokuratorskie. Duchowny miał dosypać środki usypiające do nalewki, a później wykorzystać seksualnie ministranta.

>> Ofiary księży pedofilów pojechały do Watykanu >>

Zobacz wideo

"Informujemy, że w związku z toczącym się postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Płocku przeciwko ks. Krzysztofowi L., mając na uwadze reskrypt papieża Franciszka z dn. 17 grudnia 2019 r. znoszący tzw. sekret papieski w sprawach dotyczących postępowań wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie małoletnich, Kuria Diecezjalna Płocka przekazała w dniu 5 lutego 2020 r. dokumenty, o które wnioskowała Prokuratura. Strona kościelna po raz kolejny deklaruje pełną współpracę z organami wymiaru sprawiedliwości w toczącym się postępowaniu." - czytamy w oświadczeniu na stronie Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Sekret papieski to nazwa tajemnicy papieskiej dotyczącej zakazu udostępniania dokumentów postępowań kanonicznych. Zgodnie z dekretem papieża Franciszka sekret ten należy znieść w sprawach postępowań wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie nieletnich.

Krzysztof L. miał wykorzystać seksualnie 16-letniego ministranta

Śledztwo prokuratury wykazało, że pedofilskie skłonności księdza były znane od lat. Pierwsze postępowanie kościelne za nadużycia seksualne o podłożu pedofilskim było prowadzone w stosunku do niego już w 2007 roku, kiedy Krzysztof L. był zaledwie dwa latach po święceniach kapłańskich. W 2010 roku duchowny "w związku z naruszeniami przeciwko szóstemu przykazaniu wobec ministrantów z jego parafii" został przeniesiony do innego kościoła w diecezji. Ksiądz został ukarany przez przełożonych dopiero w 2016 roku. Biskup płocki Piotr Libera nałożył na niego karę suspensy. Zdjął ją jednak pół roku później, ponieważ ksiądz miał poddać się terapii.

Jak podaje "Rzeczpospolita", rok wcześniej Krzysztof L. został mianowany kapelanem w domu pomocy społecznej, gdzie poznał nastoletniego ministranta. 40-letni ksiądz miał wykorzystać 16-letniego chłopca. Duchowny najpierw zdobył zaufanie ministranta, pozwolił nawet, by nazywał go "wujkiem". Podczas sylwestra mężczyzna dosypał ministrantowi do nalewki środek usypiający, a następnie wykorzystał go seksualnie. Krzysztof L. został aresztowany 23 stycznia 2020 roku. Usłyszał dwa zarzuty seksualnego wykorzystania nastolatka i posiadania treści pedofilskich (w pokoju księdza śledczy zabezpieczyli też laptop, tablet, pendrive'y i dyski, na których znajdowały się materiały z udziałem nieletnich).

Więcej o:
Komentarze (101)
Kuria w Płocku zdjęła sekret papieski. Jest decyzja ws. księdza pedofila
Zaloguj się
 • lubiedobrze

  Oceniono 40 razy 40

  Żadna zasługa dopóki nie robia tego zanim prokuratura postawi zarzuty.
  Cała kuria powinna siedzieć za ukrywanie przestępców i dowodów ich winy. Niektórzy jeszcze za mataczenie.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 33 razy 31

  Ukrywali hitlerowców to czemu pedofilów maja nie ukrywać.

 • Jan Kot

  Oceniono 26 razy 22

  Kościelna mafia pedofilska rzuca na pożarcie tego, którego już dopadła prokuratura. Jędraszewski, Dziwisz i inni purpuraci są nietykalni.

 • albacor

  Oceniono 25 razy 21

  Co to ku... jest? Sekrety papieskie? Średniowiecze pieprzone z nas robią

 • zlomas1

  Oceniono 25 razy 21

  "Sekret papieski" ? Dobre.
  Papież pozwolił im nie ukrywać przestępców?
  Cóż za łaskawość.

 • tomke

  Oceniono 21 razy 19

  "zakazu udostępniania dokumentów postępowań kanonicznych"

  Art. 239. Poplecznictwo
  Dz.U.2019.0.1950 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
  § 1. Kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego uniknąć odpowiedzialności karnej, w szczególności kto sprawcę ukrywa, zaciera ślady przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego albo odbywa za skazanego karę,
  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 • remo29

  Oceniono 22 razy 18

  Zdjął sekret papieski? A co to kwa jest, jakiś pokrowiec-niewidka dla zboczeńców? Jak nałożę sekret na szwagra-złodzieja, to będzie mógł kraść samochody do woli?

 • pan.szklanka

  Oceniono 21 razy 17

  To jest wydarzenie na miarę co najmniej sobóru watykańskiego II. Kuria Diecezjalna Płocka przekazała dokumenty, o które wnioskowała prokuratura.

 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 16

  Działają na zasadzie; "Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek".
  Chcą kupić tym gestem ślepotę i milczenie wiernych owieczek, na ich ingerencje w kampanie wyborczą, z ambon.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX