Ukraina. 45 osób powróciło do kraju z Wuhan. Mieszkańcy zablokowali przejazd, doszło do starć z policją

Obywatele Ukrainy (oraz kilku innych państw), ewakuowani z chińskiego miasta Wuhan z powodu epidemii koronawirusa, powrócili do kraju i przejdą kwarantannę w ośrodku zlokalizowanym w okręgu połtawskim. Okoliczni mieszkańcy nie chcieli się jednak na to zgodzić i zablokowali przejazd kolumny autobusów. Doszło do starć z policją, a na miejsce przybyli m.in. premier Ołeksij Honczaruk i szef ukraińskiego MSW.

Wśród ewakuowanych z Wuhan jest 45 Ukraińców oraz 27 obywateli innych państw, m.in. Argentyny, Dominikany i Ekwadoru. Wszyscy przejdą 14-dniową kwarantannę w ośrodku medycznym Gwardii Narodowej w miejscowości Nowe Sanżary (obwód połtawski). 

>>> Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Zobacz wideo

Ewakuowani z Chin, gdzie choroba wywołana koronawirusem zabiła dotąd ponad 2 tys. osób, około południa przybyli samolotem do Charkowa, a później przesiedli się do autobusów. Przed ośrodkiem medycznym w Nowych Sanżarach zebrali się okoliczni mieszkańcy, którzy próbowali zablokować przejazd autobusów. Protestujący zbudowali barykady i umieścili na drodze podpalone opony. Zgromadzeni wybili też kilka szyb w kolumnie autobusów. Doszło do starć z policją i Gwardią Narodową - ostatecznie służbom udało się opanować sytuację. 

W związku z zamieszkami na miejscu pojawili się przedstawiciele ukraińskiego rządu: premier Ołeksij Honczaruk, szef MSW Arsen Awakow oraz minister ochrony zdrowia Zoriana Skałecka. 

Epidemia koronawirusa. W całych Chinach zmarło z już 2118 osób

Według najnowszych danych, w całych Chinach zmarło z powodu koronawirusa 2118 osób, a zarażone zostało ponad 74500 osób. Poza Chinami stwierdzono 11 ofiar śmiertelnych.

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem z Wuhan są podobne do objawów grypy. Pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu oraz trudności w oddychaniu. Choroba jest niebezpieczna przede wszystkim dla tych, którzy mają zaburzenia odporności, dla osób starszych i dla osób leczonych onkologicznie. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka, możliwe jest też zarażenie się poprzez kontakt ze zwierzętami oraz spożywanie mięsa i owoców.

Więcej o: