Nowe informacje ws. napaści na sędzię w Rybniku. 39-letni podsądny zostawił nóż przy bramkach

W Sądzie Rejonowym w Rybniku 39-letni podsądny napadł na sędzię podczas rozprawy. Mężczyzna został obezwładniony przez protokolanta i ochroniarzy. W sprawie pojawiają się nowe informacje. Policja w rozmowie z Gazeta.pl poinformowala, że napastnik do budynku sądu wszedł z nożem, ale zostawił go przy bramkach.

O zdarzeniu w Sądzie Rejonowym w Rybniku informowała wcześniej Iustitia. "Dziś sędzia Sylwia Rehlis z Sądu Rejonowego w Rybniku została napadnięta przez podsądnego na posiedzeniu. Podsądny przeskoczył przez stół sędziowski uderzył ją pięścią w okolice obojczyka, a następnie skopał" - napisało stowarzyszenie. 

Rybnik. Sędzia napadnięta w trakcie rozprawy. "Podbiegł do niej"

Jak informuje nas policja w Katowicach, do zdarzenia doszło około godziny 13.30. W budynku sądu przebywali wówczas policjanci z wydziału konwojowego. Byli tam w związku z obowiązkami służbowymi niepowiązanymi z incydentem. W sądzie zawył alarm, a pracownik ochrony powiadomił policjantów, że dochodzi on z jednej z sal rozpraw na pierwszym piętrze.

Na miejscu funkcjonariusze zastali ochroniarza, który wyprowadzał z sali 39-letniego mężczyznę. -  Policjanci udzielili pomocy ochroniarzowi. Z rozmowy policjantów z sędzią wynika, że 39-latek w trakcie rozprawy podbiegł do niej - mówi w rozmowie z Gazeta.pl mł. asp. Olaf Burakiewicz z zespołu prasowego Policji Śląskiej. 

Na chwilę obecną nie wiadomo, jak dokładnie wyglądała napaść. Pewne jest, że agresywnego 39-latka obezwładnił protokolant, następnie pomógł mu ochroniarz.  - Sędzia powiadomiła policjantów, że nie potrzebuje pomocy medycznej - mówi mł. asp. Burakiewicz.

>>> Girzyński komentuje ostre słowa prezydenta o sędziach

Zobacz wideo

Na mężczyznę nałożono karę pozbawieniem wolności na okres 14 dni na podstawie art. 49 Ustawy o ustroju sądów powszechnych, który mówi o naruszeniu powagi, spokoju, porządku czynności sądowych. - Tak pani sędzia zakwalifikowała jego zachowania - informuje funkcjonariusz. 

Policja podaje, że 39-latek wszedł na teren sądu z niewielkim nożem. Nie miał go jednak na sali rozpraw - musiał go oddać do depozytu, gdy zapiszczały bramki.

Zajście w rozmowie z Onetem skomentował Bartłomiej Przymusiński. - Wszyscy widzimy wzrastającą agresję na salach sądowych, związaną zarówno z wypowiedziami prezydenta, jak z przesłaniem programów w telewizji rządowej, zwanej publiczną. Wnioski są proste. Niech rządzący przestaną szczuć na sędziów, bo ci realnie nie są chronieni - powiedział.

Wiceminister sprawiedliwości o zdarzeniu w Rybniku

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska powiedziała w rozmowie z portalem, że incydent w rybnickim sądzie będzie analizowany. - Z tego co wiem, w każdym sądzie już jest wdrożony system bezpieczeństwa.To zaś oznacza, że na terenie sądu powinny być służby, które chronią sędziów. Do tego nie zapomnijmy, że każdy z sędziów dysponuje możliwością bezpośredniego wezwania ochrony podczas rozprawy na salę sądową poprzez naciśnięcie tzw. "guzika bezpieczeństwa - powiedziała.

Pytana o niektóre komentarze, jakoby zdarzenie był efektem nagonki na sędziów, stwierdza, że "byłaby daleka od takiej oceny". 

Więcej o:
Komentarze (137)
Nowe informacje ws. napaści na sędzię w Rybniku. 39-latek zostawił nóż przy bramkach
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 32

  - Vice minister sprawiedliwości : "Pytana o niektóre komentarze, jakoby zdarzenie był efektem nagonki na sędziów, stwierdza, że "byłaby daleka od takiej oceny".
  Znaczy się opracowujecie przekaz dnia. Czym się niby sędzia naraziła i dlaczego to jej wina?
  Och komuszki pisowskie zawsze znajdą innych winnych.

 • kwantax

  Oceniono 24 razy 24

  Tak na marginesie. Ilu jest tych WuCe ministrów u Ziobry - 20? 30? Tanie państwo pisia ich mać

 • kwantax

  Oceniono 34 razy 24

  Rybnik? To pewnie górnik. Może był na tym sławetnym spotkaniu barburkowym, na którym ktoś wzywał do rozprawy z sędziami?

 • magnolia1234567890

  Oceniono 33 razy 21

  Ten atak to wynik napaści słownych i prawnych TVP i rządzących, w tym Prezydenta, na sędziów. Zginął Adamowicz od mowy nienawiści. Teraz będą ginąć sędziowie? Do cczego zmierzamy, szanowni Polacy. Czy umiemy uruchomić myślenie?

 • owca888

  Oceniono 26 razy 20

  Kaczyński, ty "zdradziecka mordo", niedługo odejdziesz, oby ci ziemia ciężką była. Ziobro, ty insekcie, to twoja robota. Duda, ty gumowa atrapo, to twoja robota, Łgarski, to twoja robota.
  Ta mowa nienawiści, DUDA, ta mowa niedawiści - s

 • rasta-mw

  Oceniono 26 razy 20

  Dziennikarzom polecam sprawdzenie statystyk policyjnych, przestępczość w ubiegłym roku dramatycznie wzrosła. Szczególnie kradzieże i rozboje. Czy ma to związek z totalnym rozwaleniem aparatu sprawiedliwości przez obecny nie-rząd?

 • mer-llink

  Oceniono 17 razy 17

  Niech pan Duda Andrzej z nadęciem a la Mussolini poryczy jeszcze trochę z nienawiści do sądów.
  To takie zdarzenia będą coraz częstsze.

  Na szczęście wrzaski pana Dudy Andrzeja skończą sie wraz z końcem kampanii wyborczej.
  Bo nie wygra tych wyborów: w I turze ma za mało poparcia, aby zrobić 50%+1, a w II przegra definitywnie, bo żelaznego elektoratu PiS-u jest byt mało.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 21 razy 15

  Sędzia w czasach PIS to kryminalista. To jest wynik nagonki i reformy ten populistycznej
  partii dobrej zmiany. Zanim PiS wymieni wszystkich sędziów minie 40 lat.
  Ale PiSu nie będzie na 4 lata!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX