Kanadyjska fundacja Tadeusza Rydzyka przynosi spore zyski. Zbierają m.in. na działalność Radia Maryja w Polsce

Kanadyjska fundacja, w której zasiadają ojciec Tadeusz Rydzyk i jego "prawa ręka" ojciec Jan Król, przynosi spore zyski. Dzięki niej zbierane są pieniądze m.in. na działalność Radia Maryja w Polsce.

>>>  Prof. Stanisław Obirek: Czekam na moment, gdy ojciec Rydzyk pęknie

Zobacz wideo

Dziennikarze Onetu dotarli do dokumentów, z których wynika, że fundacja o nazwie Family of Radio Maria, Canada działa w Kanadzie od 2000 roku. Celem organizacji jest promowanie nauczania Kościoła i ich zastosowania do wyzwań współczesnego świata. Fundacja organizuje konferencje, seminaria, wydaje książki oraz nadaje programy radiowe i telewizyjne. To właśnie te ostatnie działania pochłaniają najwięcej wydatków fundacji.

Kanadyjska Fundacja Rodzina Radio Maryja z roku na rok przynosi coraz większy zysk

Telewizja Trwam i Radio Maryja mogą być odbierane przez mieszkańców Kanady i USA dzięki satelicie Galaxy 19, która udostępnia w Ameryce Północnej kanały obcojęzyczne i jest wykorzystywana zwłaszcza przez mniejszości narodowe, w tym Polaków. Family of Radio Maria, Canada rocznie wydaje setki tysięcy złotych (od 65 do nawet 80 procent swojego budżetu) na możliwość nadawania. Z roku na rok zyski fundacji cały czas rosną: w 2018 roku przychody fundacji wyniosły 234 tysiące dolarów kanadyjskich. Zysk netto wynosi średnio od 2 do 22 tys. CAD rocznie.

Od 2015 roku w Kanadzie działa też spółka Radio Maryja Torun Corporation, w której władzach zasiadają m.in. ojciec Tadeusz Rydzyk i jego "prawa ręka" ojciec Jan Król. Według Thomasa Lukaszuka, który petycję w sprawie "ukrócenia politycznej działalności ojca Rydzyka" przekazał papieżowi, zainteresowanie redemptorystów zachodnią częścią Kanady związana jest z dużą liczbą Polonii w tym regionie:

Im dalej na zachód, tym średnia wieku Polonii jest wyższa. Wynika to z tego, że w czasach Solidarności i późniejszych Polacy osiedlali się już raczej na wschodzie kraju. Zachód to raczej starsza Polonia. Jest co prawda mniejsza liczebnie, ale większa jeśli chodzi o zasobność portfela.

Coraz większe zyski w Kanadzie, mimo petycji przeciwko Tadeuszowi Rydzykowi

Pod koniec grudnia 2019 roku 157 tysięcy osób podpisało się pod petycją autorstwa Adama N. i Witka M., którzy krytykowali aktywność polskich redemptorystów w Kanadzie:

Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce.

Na razie sprawą zajmie się kanadyjski kościół, który chce ustalić czy i w jakim stopniu ojciec Tadeusz Rydzyk posługuje się mową nienawiści podczas swoich wizyt w Kanadzie. Według kościoła fragmenty wypowiedzi duchownego "miały ksenofobiczny charakter i nie odzwierciedlały wartości wyznawanych ani przez Kościół Katolicki, ani przez żydowską organizację, ani przez kanadyjskie społeczeństwo".

Więcej o: