Busko-Zdrój. Dwa miliony odszkodowania i 13 tys. zł co miesiąc. Tyle zapłaci szpital za błąd lekarski

Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju będzie musiał wypłacić byłej pacjentce dwumilionowe odszkodowanie oraz dożywotnią rentę. Z powodu błędu lekarskiego podczas porodu doszło do porażenia mózgowego czterokończynowego dziecka poszkodowanej.

Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju zmierzy się z dużymi problemami finansowymi. Decyzją sądu musi wypłacić byłej pacjentce dwa miliony złotych odszkodowania z odsetkami oraz dożywotnią rentę w wysokości ok. 13 tysięcy złotych miesięcznie. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Sądowa batalia toczyła się 15 lat. W 2005 roku poszkodowana kobieta rodziła w buskiej lecznicy, ale z powodu błędu medycznego i zaniedbania dwóch lekarzy w trakcie porodu u noworodka doszło do porażenia mózgowego czterokończynowego. Syn byłej pacjentki Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju porusza się dziś na wózku inwalidzkim i ma problemy z mówieniem. Od początku swojego życia musi korzystać z rehabilitacji. 

Busko-Zdrój. Wypłata odszkodowania będzie dużym obciążeniem dla szpitalnego budżetu

Szpital przyznaje, że zasądzona kwota jest olbrzymim wydatkiem. Obecny dyrektor placówki Grzegorz Lasak powiedział, że rozumie, iż żadne pieniądze nie zrekompensują poszkodowanej rodzinie tego, co się wydarzyło, a placówka szuka pieniędzy, aby wypłacić należne odszkodowanie - relacjonuje Radio Kielce

Radny powiatu buskiego Jan Bartosik również przyznał, że 2 miliony złotych to ogromne obciążenie szpitalnego budżetu. Ze względu na konieczność wypłacenia odszkodowania prawdopodobnie konieczna będzie zmiana planów remontowo-inwestycyjnych.

- Chodzi o wykonanie klatki przeciwpożarowej oraz budowy łącznika pomiędzy oddziałem gruźlicy i chorób płuc, a głównym budynkiem szpitala. Ta suma pokryłaby tę inwestycję - powiedział Radiu Kielce Jan Bartosik.

Więcej o: