Busko-Zdrój. Dwa miliony odszkodowania i 13 tys. zł co miesiąc. Tyle zapłaci szpital za błąd lekarski

Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju będzie musiał wypłacić byłej pacjentce dwumilionowe odszkodowanie oraz dożywotnią rentę. Z powodu błędu lekarskiego podczas porodu doszło do porażenia mózgowego czterokończynowego dziecka poszkodowanej.

Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju zmierzy się z dużymi problemami finansowymi. Decyzją sądu musi wypłacić byłej pacjentce dwa miliony złotych odszkodowania z odsetkami oraz dożywotnią rentę w wysokości ok. 13 tysięcy złotych miesięcznie. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Sądowa batalia toczyła się 15 lat. W 2005 roku poszkodowana kobieta rodziła w buskiej lecznicy, ale z powodu błędu medycznego i zaniedbania dwóch lekarzy w trakcie porodu u noworodka doszło do porażenia mózgowego czterokończynowego. Syn byłej pacjentki Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju porusza się dziś na wózku inwalidzkim i ma problemy z mówieniem. Od początku swojego życia musi korzystać z rehabilitacji. 

Busko-Zdrój. Wypłata odszkodowania będzie dużym obciążeniem dla szpitalnego budżetu

Szpital przyznaje, że zasądzona kwota jest olbrzymim wydatkiem. Obecny dyrektor placówki Grzegorz Lasak powiedział, że rozumie, iż żadne pieniądze nie zrekompensują poszkodowanej rodzinie tego, co się wydarzyło, a placówka szuka pieniędzy, aby wypłacić należne odszkodowanie - relacjonuje Radio Kielce

Radny powiatu buskiego Jan Bartosik również przyznał, że 2 miliony złotych to ogromne obciążenie szpitalnego budżetu. Ze względu na konieczność wypłacenia odszkodowania prawdopodobnie konieczna będzie zmiana planów remontowo-inwestycyjnych.

- Chodzi o wykonanie klatki przeciwpożarowej oraz budowy łącznika pomiędzy oddziałem gruźlicy i chorób płuc, a głównym budynkiem szpitala. Ta suma pokryłaby tę inwestycję - powiedział Radiu Kielce Jan Bartosik.

Więcej o:
Komentarze (249)
Busko-Zdrój. Dwa miliony odszkodowania i 13 tys. zł co miesiąc. Tyle zapłaci szpital za błąd lekarski
Zaloguj się
 • minkat

  Oceniono 72 razy 58

  Ciekawe czy pan Bartosik pomyslal o tym jakie koszty - nie tylko w sensie czysto materialnym-ponosi rodzina tego dziecka i sama ofiara, i ile w ogole kosztuje utrzymanie takiego dziecka? Klatka schodowa? Ja bym proponowala kupic pracownikom ubezpieczenie od bledow lekarskich.

 • true_lysander

  Oceniono 46 razy 42

  Oczywiście dyrektor nie ubezpieczył się od możliwości popełnienia błędów przez swoich lekarzy i będzie płacił z pieniędzy publicznych ?

 • wenge1

  Oceniono 42 razy 34

  Pisanie o tym czego szpital "nie zrobi" z tej przyczyny jest co najmniej zabawne. Szpitale i lekarze powinni być ubezpieczeni na taką okoliczność.

 • rodrigezoo

  Oceniono 41 razy 33

  Za dwa miliony można kupić leki, sfinansować operacje , wybudować łącznik itd., ale komentarz pana Bartosika jest nie na miejscu, ponieważ stosuje manipulację ! To teraz biedny szpital ma wypłacić kasę za zniszczenie życia dziecku i jego rodzinie, a można by zrobić remont! Po co podjudzać ludzi ? Ktoś zazdrości tych dwóch milionów? Ktoś chciałby się może zamienić z tą rodziną ? lub wziąć dziecko pod opiekę ?

 • tomcio55

  Oceniono 38 razy 28

  15 lat? Brawo Sądy !!!! To teraz pewnie renta też z 2 bańki to pójdą z torbami. A trzeba było się dogadać 15 lat temu zamiast iść w zaparte

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 25 razy 23

  Przy okazji dowiedzieliśmy się, że:
  1. szpital nie ma klatki przeciwpożarowej lub ma ich niewystarczającą ilość
  2. szpital nie miał ubezpieczenia od błędów lekarskich (czy ma je teraz?)
  3. koszt budowy klatki i łącznika między dwoma budynkami to 2 miliony złotych "Ta suma pokryłaby tę inwestycję"

  Przy okazji w roku 2020 Busko-Zdrój wyda 20 milionów na rewitalizację parku i 22 miliony na "Wzrost gospodarczy uzdrowiska poprzez rozwój potencjału endogenicznego i zwiększenie dostępu do zasobów naturalnych- Rodzinny Park Zdrowia w Busku-Zdroju”" cokolwiek to znaczy.

  Te 2 miliony jakoś znajdą, ale oczywiście lepiej zaoszczędzić bezpośrednio na pacjentach.

 • goldberg

  Oceniono 19 razy 17

  Przejęcie sądów potrzebne jest aby w takiej sytuacji bezkarnie pokazać FUCK-a obywatelowi i niech się wali na ryj.

 • uwoj.bydgoszcz

  Oceniono 13 razy 13

  Jest coś takiego jak obowiązkowa polisa oc podmiotów prowadzących działalność leczniczą jak i lekarzy w nich pracujących więc opowiadanie o zmianach planów remontowych to takie gadanie pod publiczkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX