PRL-owski generał ma być pochowany w pobliżu Alei Zasłużonych. "Karygodny skandal"

Gen. Zbigniew Nowak, wieloletni wiceminister obrony narodowej za PRL, ma spocząć niedaleko Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim - podaje "Rzeczpospolita". Decyzja rodziny generała wzbudza kontrowersje wśród środowisk kombatanckich.

Generał Zbigniew Nowak w piątek zostanie pochowany w kwaterze FIV Powązek Wojskowych, jego grób od Alei Zasłużonych ma dzielić jedynie żywopłot - podaje "Rzeczpospolita". O miejscu pochówku zdecydowała rodzina, na Powązkach znajduje się rodzinny grób generała.

Decyzja ta wzbudza jednak kontrowersje. Jak mówi w rozmowie z "Rp" dr Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, w takiej lokalizacji "powinni leżeć wyłącznie niekwestionowani bohaterowie".  Z kolei dr hab. Sławomir Cenckiewicz z Wojskowego Biura Historycznego mówi o "karygodnym skandalu, zagrażającemu pamięci i tożsamości niepodległego państwa polskiego".

Gen. Zbigniew Nowak zmarł 14 lutego, miał 93 lata. W latach 1969-1974 był zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP, w latach 1976-1989 pełnił też funkcję wiceministra obrony narodowej. W latach 80. przez sześć lat zasiadał w Komitecie Centralnym PZPR. Od 1990 r. był w stanie spoczynku.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach są pochowani m.in. Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Wojciech Jaruzelski czy gen. Karol Świerczewski.

>>> Zobacz także: Oddała czterech synów do rodziny zastępczej. „Sytuacja mnie przerosła”

Zobacz wideo