W mediach opublikowano nazwiska i pensje nauczycieli. Broniarz: To efekt nagonki. Zwrócimy się do RPO

- Całą tę walkę o jawność pensji odbieramy jako skutek nagonki na nauczycieli związanej z kwietniowym strajkiem - powiedział w TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz w odniesieniu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który orzekł, że dziennikarze "Wspólnoty Parczeskiej" mieli prawo opublikować imienne listy wynagrodzeń nauczycieli.

Dziennikarze lokalnego pisma "Wspólnota Parczewska" opublikowali w ostatnich tygodniach imienną listę kilkudziesięciu nauczycieli z ich dokładnymi zarobkami. Wcześniej redakcja czasopisma zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie ze skargą, że dyrektorzy szkół nie chcą upublicznić płac nauczycieli, choć pełnią oni funkcje publiczne. WSA przychylił się do opinii dziennikarzy i zezwolił na publikację płac wraz z nazwiskami.

Broniarz: Dlaczego nie potraktujemy tak innych grup zawodowych?

Sprawę skomentował w TVN24 przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. - Przygotowujemy wystąpienie do Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie, bo liczymy, że się za nami wstawi - oświadczył Broniarz. Szef ZNP podkreślił również, że wyrok WSA w Lublinie dotyczy konkretnej sprawy i nie jest wiążący dla całej Polski. Nauczyciele liczą na wsparcie RPO ws. odwołania od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Według Broniarza "publikowanie pensji w ten sposób to wyrządzanie nauczycielom krzywdy", które "może mieć katastrofalne skutki, zwłaszcza w małych społecznościach, gdzie nauczyciele w czasie strajku i tak byli zaszczuwani". - Te kwoty, bez komentarza na przykład w jakim wymiarze etatu dany nauczyciel pracuje czy informacji o ewentualnych nagrodach, są jak fotografia danej chwili. Niekoniecznie chwili, która jest typowa dla tego nauczyciela - tłumaczył szef ZNP

- Czemu nie potraktujemy podobnie innych grup zawodowych? - pytał Broniarz, podkreślając, że "wiemy, ile zarabiają nauczyciele, bo to określa rozporządzenie".

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiego systemu edukacji?
Więcej o:
Komentarze (246)
W mediach opublikowano nazwiska i pensje nauczycieli. Broniarz: To efekt nagonki. Zwrócimy się do RPO
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 77 razy 65

  I jak wypadły płace nauczycieli w porównaniu z górniczymi oraz tymi "dla idei" Karczewskiego?

 • kondziu70

  Oceniono 67 razy 57

  A list poparcia nie można było upublicznić mimo wielokrotnych wyroków sądów

 • tatulekonline

  Oceniono 56 razy 50

  No to proszę ujawnić całą budżetówkę (oczywiście w tym NBP) i firmy państwowe. Też z moich podatków idą pensje, odprawy a ja bardzo ciekawy jestem.
  Współpracownicy i podwładni w urzędach i państwowych firmach pewnie też.

 • antropoid

  Oceniono 46 razy 36

  W państwie PiSowskich gomułkowskich zgniłków po komunie obrzucono już łajnem: opozycjonistów z czasów PRL, którzy nie wstąpili do PiS, lekarzy, pielęgniarki, nauczycieli, teraz czas na sędziów - i to samo spotka każdą grupę społeczną/zawodową, która okaże niezadowolenie z władzy prymitywnych cwaniaczków ze środkowym palcem jako organem centralnym.

 • stachkaz1947

  Oceniono 47 razy 33

  SEKTA SMOLEŃSKA dobiła do MURU --JAREK kogo by tu jeszcze- brak pomysłów??? NAUCZYCIELE to wdzięczny temat zwłaszcza w dniu NAUKI.
  No to jadziem panie ZIELONKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • gadagadu

  Oceniono 47 razy 31

  ... jaka krzywda ....

  ... nich wiedzą , że nauczyciel zarabia mniej niż .... na kasie w Lidlu ....

 • antropoid

  Oceniono 35 razy 25

  Jeśli TW "balbina" odda państwu pieniądze za obstawę jego 80 PRYWATNYCH bib w centrum Warszawy - to na pewno starczy na podwyżki dla nauczycieli.

 • pollako

  Oceniono 29 razy 19

  Jeszcze nie wiecie do czego zdolni chamy z PIS. Są w stanie zniszczyć każdego, przygotujcie się na najgorsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX