Były szef CBA Paweł Wojtunik wygrał w sądzie. Uchylono decyzję Szydło o pozbawieniu go certyfikatów

Były szef CBA Paweł Wojtunik wygrał sprawę dotyczącą odebrania mu tzw. poświadczeń bezpieczeństwa, które dawały dostęp do informacji z klauzulą "poufne". Sąd w Warszawie tym samym uchylił decyzję wydaną m.in. przez ówczesną premier Beatę Szydło.

>>  Paweł Wojtunik: Cały sektor bezpieczeństwa jest politycznie skorumpowany >>

Zobacz wideo

O wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie poinformował dziennikarz Onet.pl. Według ustaleń portalu sąd uznał rację Pawła Wojtunika, który zaskarżył decyzję premier Beaty Szydło dotyczącą odebrania mu tzw. certyfikatów bezpieczeństwa. Dodatkowo zasądzono zwrot kosztów postępowania na kwotę 857 zł na rzecz byłego szefa CBA od Prezesa Rady Ministrów.

Sąd uchylił decyzję dot. pozbawienia Pawła Wojtunika dostępu do informacji niejawnych

- Od ponad czterech lat czuję się represjonowany i szkalowany przez ludzi zarządzających aparatem państwa. W momencie cofnięcia mi certyfikatów bezpieczeństwa zachowałem się honorowo i złożyłem dymisję ze stanowiska szefa CBA. Uważam, że teraz osoby, które doprowadziły do wszczęcia tego bezpodstawnego postępowania, powinny również podobnie się zachować - mówił w Onecie Paweł Wojtunik.

Paweł Wojtunik został pozbawiony dostępu do informacji niejawnych w styczniu 2017 roku. Wtedy też uprawnienia wycofał szef ABW Piotr Pogonowski. Podstawą był "uzasadnione podejrzenie", że mógł ujawnić poufne informacje. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, a później też przez premier Beatę Szydło.

Wojtunik złożył dymisję w listopadzie 2016 roku, po sześciu latach sprawowania funkcji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Następnie zaskarżył decyzje o cofnięciu mu certyfikatu bezpieczeństwa do sądu. Po kolejnych odwołaniach sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił zaskarżony wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez WSA w Warszawie. W kwietniu 2019 roku Paweł Wojtunik złożył doniesienie do prokuratury na szefa CBA Ernesta Bejdę w związku z opublikowanymi wypowiedziami byłego agenta CBA. Wynikało z nich, że kierownictwo biura miało zlecać mu "szukanie haków": "To był problem dla pana Bejdy nie do wytłumaczenia, że na Wojtunika nie można było nic znaleźć" - mówił J. portalowi tvn24.pl.

Więcej o:
Komentarze (53)
Były szef CBA Paweł Wojtunik wygrał w sądzie. Uchylono decyzję Szydło o pozbawieniu go certyfikatów
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 57 razy 55

  a ministrem MSWiA i koordynatorem służb specjalnych jest mariusz kamiński
  KRYMINALISTA
  i nie zachowa się honorowo i nie poda się do dymisji !!!

 • fakiba

  Oceniono 44 razy 42

  A Beci to wisi i powiewa jak każdy wyrok , mam nadzieję że do czasu .

 • artau

  Oceniono 43 razy 41

  Gratulacje dla Pana Wojtunika.

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 30 razy 28

  do czego by sie pislamisci nie wzieli, to spiep...za.

 • anonim_ka

  Oceniono 29 razy 25

  Moje ogromne uznanie dl a Sadu

 • c.t.k

  Oceniono 27 razy 23

  Jestem prawie pewny, że oni tam w PIS, nagrywają się między sobą, tak na wszelki wypadek. Mam nadzieję, że te"taśmy" kiedyś wypłyną

 • js08836

  Oceniono 23 razy 21

  To co wyprawia PiS przypomina represyjne czasy Stalinizmu. Brakuje jedynie zsyłki na Syberię, albo reaktywację Berezy Kartuskiej. Wszyscy oni żyją z jakąś nieświadomością, że za wszystko przyjdzie im zapłacić, pozycją, stanowiskami, ale też więzieniem. Zegar tyka tik, tak, tik, tak....... klęska zbliża się nieuchronnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX