"To nie pożar, to chmury", "Niebo nad miastem zapłonęło". Niesamowite zjawisko w całej Polsce

We wtorek silny wiatr i przejściowe zachmurzenia przeplatały się ze słoneczną pogodą, a na niebie w całej Polsce utworzyły się chmury szelfowe. Po podświetleniu przez zachodzące słońce wyglądały niezwykle spektakularnie. "Niebo nad miastem zapłonęło" - relacjonowali mieszkańcy, którzy zamieszczali zdjęcia zjawiska w mediach społecznościowych.

We wtorek pogoda w Polsce była niezwykle dynamiczna - nie brakowało słońca, ale wiał też silny wiatr, a lokalnie pojawiały się także gwałtowne burze z gradem (m.in. w Wielkopolsce i na Podkarpaciu). Wszystko za sprawą układu niskiego ciśnienia znad północnej Skandynawii, pod wpływem którego znalazła się Polska. Napływające do nas chłodne powietrze polarne wypierało na wschód to cieplejsze - opisują synoptycy TVN Meteo.

>>> "Głupota polityków nas zaboli. Kto będzie sterował klimatem, ten będzie rządził światem":

Zobacz wideo

Chmury szelfowe nad Polską. "Niebo zapłonęło"

Nagłe zmiany pogody i formujące się komórki burzowe sprawiły, że nad Polską pojawiły się spektakularne chmury szelfowe (potocznie nazywanych też wałem szkwałowym), które zwykle tworzą się w miesiącach letnich, a nie zimą. W mediach społecznościowych aż roi się od zdjęć zjawiska. 

"Dzisiejsza chmura szelfowa w trzech ujęciach" - napisali twórcy portalu meteoprognoza.pl, zamieszczając trzy zdjęcia zjawiska zrobione w Rzeszowie.

Chmury wyglądały niezwykle fotogenicznie zwłaszcza wtedy, gdy niebo było podświetlone przez zachodzące słońce. "Zapłonęło dziś niebo nad Krakowem", "Wreszcie chmury słońcem zaróżowione z lekka" - pisali mieszkańcy.

Zdjęcia "płonącego horyzontu" wysłała do naszej redakcji m.in. pani Justyna, która wprost zwróciła uwagę, że zjawisko wyglądało, jakby na warszawskim Grochowie coś płonęło.

'Płonący horyzont' na Grochowie'Płonący horyzont' na Grochowie fot. Justyna

 

Podobnie sytuacja wyglądała też przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie. Alarmujące pytania o to, czy coś w pobliżu się nie pali, pojawiały się w mediach społecznościowych. - Nie mieliśmy żadnego zgłoszenia. To nie pożar, a zjawisko atmosferyczne, nietypowe chmury - skomentował w rozmowie z Gazeta.pl oficer prasowy stołecznej straży pożarnej. 

 
Więcej o:
Komentarze (36)
"To nie pożar, to chmury", "Niebo nad miastem zapłonęło". Niesamowite zjawisko w całej Polsce
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 23 razy 19

  Aż strach głośno powiedzieć: nad warszawskim Bródnem/Pelcowizną była też TĘCZA!

  Jak to dobrze, ze abp. Jędraszewski nie ordynuje na Bródnie....
  Byłoby mu przykro.
  O pewnie nigdy nie czytał Biblii.
  A tam Pan, Bóg, mówi, że kładzie na niebiosach znak przymierza - tęczę właśnie.

 • wesoły Cypisek

  Oceniono 6 razy 6

  Czerwone niebo czerwone niebo. Najważniejsze że chmury nie ułożyły się w kształt środkowego palca, to byłaby sensacja.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 7 razy 5

  Uważaj to nie chmury
  To pałac kultury
  Liście lecą z drzew...

 • artau

  Oceniono 7 razy 5

  Brak wykształcenia, i horyzont myślowy szerokości ekranu powoduje wykwit strachu, paniki i agresji w obliczu bogactwa nieznanych i niezrozumiałych zjawisk. Coś jak umysł pissu

 • cim_cum

  Oceniono 5 razy 3

  To są wszystko znaki dni ostatnich.

 • aldealmi

  Oceniono 3 razy 3

  Siano w głowach się zapaliło...

 • wyboga

  Oceniono 5 razy 3

  Najbardziej prymitywne komentarze zamieszczane są przez prawackich lewusów.

 • nieotake

  Oceniono 4 razy 2

  No pacz pan - do chmur to się można ustosunkować, ale już pod artykułem bardzo szczegółowo opisującym aspekty krajoznawcze podróży służbowej cyngla kacapskich służb, tawariszcza „Sokołowa”, kommientirowat’ nielzja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX