Sędzia SN dobitnie o wymiarze sprawiedliwości: Polska nie jest krajem praworządnym

- Polska nie jest krajem praworządnym, mamy do czynienia ze schizofrenią systemu prawnego. (...). Żeby chaosu nie było, to wszyscy muszą mieć jeden sąd - mówił w TVN24 sędzia SN prof. Włodzimierz Wróbel. Komentował też rozpatrywanie przez TK rzekomego sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem. - To są pozorne gry polityczne, proszę mi pozwolić nie komentować tych rzeczy, niewiele to ma wspólnego z czymś realnym - stwierdził.

W "Faktach po Faktach" w TVN24 gościem był sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego prof. Włodzimierz Wróbel. Sędzia oprócz zasiadania w SN jest też kierownikiem Katedry Prawa Karnego UJ. Opinii publicznej dał się poznać szerzej, gdy przed kamerami, razem z wieloma sędziami Sądu Najwyższego wygłaszał uzasadnienie uchwały trzech połączonych Izb SN w sprawie sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa.

To sędzia Wróbel mówił m.in.: - Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

Czytaj więcej: Trybunał Konstytucyjny: Do czasu rozstrzygnięcia sporu stosowanie uchwały Sądu Najwyższego wstrzymane

W trakcie programu sporo miejsca poświęcono aktualnej sytuacji między Sądem Najwyższym a Trybunałem Konstytucyjnym. TK czasowo wstrzymał stosowanie uchwały SN (zawieszała orzekanie sędziów powołanych przez tzw. nową KRS), do czasu zbadania przez siebie tego orzeczenia. Trybunał Konstytucyjny zrobił to po tym, jak wpłynęły do niego wnioski o rozstrzygnięcie rzekomego sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem Andrzejem Dudą w tej sprawie.

>>> Sędzia SN: Trzeba zapobiec temu, żebyśmy musieli żyć w kraju, gdzie będą sędziowie "nasi" i "wasi":

Zobacz wideo

Sędzia SN o sprawie w TK: Pozorne gry polityczne, niewiele to ma wspólnego z czymś realnym

Prof. Wróbel w tym kontekście mówił, że żaden spór kompetencyjny nie występuje, ponieważ Sąd Najwyższy nie zamierzał uchwałą korzystać z prerogatyw prezydenta. - Nie przypominam sobie, żebyśmy mieli zamiar kogoś powoływać na stanowisko sędziego. Nie przypominam sobie, byśmy mieli wetować jakąś ustawę, a tym bardziej uchwalać jakiś ustawę - powiedział. Swoje stanowisko zawarł w krótkiej odpowiedzi do prowadzącego:

To są pozorne, pozorne gry polityczne, proszę mi pozwolić nie komentować tych rzeczy, niewiele to ma wspólnego z czymś realnym.

Wówczas dziennikarz TVN wspomniał, że mimo wszystko fakty są takie, że TK właśnie tym sporem kompetencyjnym się zajmie. W ocenie prof. Włodzimierza Wróbla doprowadzi to do pogłębienia się panującego w wymiarze sprawiedliwości chaosu.

Żeby chaosu nie było, to wszyscy muszą mieć jeden sąd, od tego jest sąd. Jak jest spór, to idziemy do tego kogoś, kogo uznajemy (sąd - red.). Jeżeli przestajemy siebie nawzajem uznawać, to świat przestanie być spokojny

- dopowiedział sędzia SN.

"Polska nie jest krajem praworządnym, mamy do czynienia ze schizofrenią systemu prawnego"

Prof. Wróbel nawiązał też do swoich wypowiedzi z 23 stycznia, gdy uzasadniał uchwałę połączonych Izb SN, mówiąc: Nikt z nas nie chce, byśmy żyli w kraju, gdzie są sędziowie "nasi" i "wasi". W tym kontekście stwierdził, że TK już też stał się czyimś sądem, politycznie uwarunkowanym, który nie rozstrzyga konfliktów, ponieważ jedna strona nie uznaje jego decyzji.

W "Faktach po Faktach" wraz z jednym z pytań powrócił też temat Izby Dyscyplinarnej, a konkretnie: czy ona w ogóle działa. - To jest schizofrenia tego systemu. Mogę stwierdzić, że jej decyzje są wadliwe - odpowiedział. Jednocześnie w rozmowie sędzia SN pozwolił sobie na podsumowanie aktualnej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości, stwierdzając:

Polska nie jest krajem praworządnym, mamy do czynienia ze schizofrenią systemu prawnego. To nie może być praworządny kraj w takiej sytuacji.
Więcej o:
Komentarze (99)
Sędzia SN dobitnie o wymiarze sprawiedliwości: Polska nie jest krajem praworządnym
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 42

  Znów szok. Pan sędzia Wróbel, klasa, kultura, kompetencja. Żadnego darcia dokumentów. Grzecznie i przystępnie wyjaśnił, że pisiory zrobiły burdel w systemie prawnym ( burdel to mój wtręt). A teraz popatrzmy na Nawackiego, Przyłębską czy panią Pawłowicz, zwaną przez niektórych sędzią TK. Ledwie parę godzin temu zapadł w sprawie pani sędzi niekorzystny dla niej wyrok i już zdążyła z błotem, publicznie zmieszać skład sędziowski.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 37 razy 35

  To jest przecież proste jak budowa cepa. A najbardziej naocznie przekona sie ta kobieta, której suna ojciec zabrał do Belgii. W obecnej sytuacji ŻADEN europejski są nie będzie brał pod uwagę polskiego orzecznictwa gdyż jest ono abstrakcyjne.

 • krystos

  Oceniono 36 razy 30

  A co tam Pan Profesor może wiedzieć w tym temacie?
  Taki Kantak albo Jaki to co innego........
  A na serio....... Sądy w Polsce będą jeszcze bardziej zapracowane, będą musieli szybko i sprawnie osądzić ten cały pisowsko-mafijny układ!

 • lkolesio

  Oceniono 27 razy 17

  "Byli szeregowymi sędziami sądów rejonowych, niektórym zdarzały się postępowania dyscyplinarne, czasem przez lata bezskutecznie ubiegali się o awans, którego ze względu na słabe wyniki nie dostawali."

  I tu wlasnie tkwi problem... latami srodowisko sedziowskie tolerowalo takie miernoty.. ktorych postepowanie wplywalo na postrzeganie "sedziowskiej kasty".

  Zaden z tych sedziow nie zostal wydalony z zawodu sedziego... spokojnie orzekali sobie czekajac na swoje wysokie emerytury... mieli postepowania dyscyplinarne i nic....

  I nagle zdarzyl sie PiS.. ktory potrzebuje wszedzie miernot i taki zbior sedziow stal sie dla "dobrej zmiany" nieograniczonym zasobem osobowym do przeprowadzenia "reformy" wymiaru sprawiedliwosci...

  Teraz nadszedl czas miernot skloconych z kolegami, poobrazanych za swoje postepowania dyscyplinarne i palalacyjch checia zemsty za nieudane kariery ktore nie posuwaly sie od przodu bo przeciez nie z winy samych zainteresowanych....

  A teraz w GW i srodowisku sedziowskim PLACZ I LAMENT... sorry... teraz to juz za pozno...

 • tetradrachma

  Oceniono 12 razy 12

  Panie profesorze, ma Pan rację "nie jest". Dodam, słynne już "mazurkowe" stwierdzenie, że "ja, ich (Polaków) rozumiem". Stosując, żydowska retorykę, przewrotnie zapytam "a od kogo mieliby (Polacy) prawdę i prawo poznawać" ? Ile Oni mieli swego państwa ? Stoi łajdak na drabince i mówi "prawda" jest tuz, tuż ! Dziesięć lat tak mówi.

 • realistas

  Oceniono 13 razy 7

  Piękny wywiad. Słuchałem go.

 • mikejar

  Oceniono 8 razy 6

  Czy ktos moze na YT zamiescic program faky po faktach z profesorem.
  Niestety w USA nie mamy mozliwosci sluchania tego programu. Trzeba kupic caly pakiet.

 • wdechwydech

  Oceniono 8 razy 4

  złote czasy dla kryminalistów - sprawny adwokat i można wybronić się od wszystkiego - taki burdel mają

 • wieraku

  Oceniono 3 razy 3

  Polska jest państwem autorytarnym. Polska dostała się do niewoli PISu i Kaczyńskiego. Jeżeli czegoś nie zrobimy, nie wyjdziemy na ulice, nie będziemy spokojni , to zostanie z nas Kupka parobków pod rządami Satyra Jarosława

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX