"Wycofuję poparcie". Kolejne pismo sędzi w sprawie kandydatury Nawackiego do KRS ujawnione

"Oświadczam, że wycofuję poparcie dla zgłoszenia SSR Macieja Nawackiego jako kandydata na członka Krajowej Rady Sądownictwa" - napisała w ujawnionym przez TVN24 piśmie Katarzyna Jerka, sędzia w Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jednocześnie według opinii wydanych na potrzeby Sejmu, takie wycofywanie poparcia jest "bezskuteczne".

TVN24 dotarło do kolejnego dokumentu, który potwierdza, że jedna z sędziów z Sądu Rejonowego w Olsztynie, Katarzyna Jerka, wycofała swój podpis pod listą poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego.

Pismo ujawnione przez stację jest datowane na 25 stycznia, a sędzia Jerka napisała tam tylko:

Oświadczam, że wycofuję poparcie dla zgłoszenia SSR Macieja Nawackiego jako kandydata na członka Krajowej Rady Sądownictwa

Kluczowe w tej historii są daty: pismo z listą poparcia dla Nawackiego (prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka KRS) trafiło do Sekretariatu Marszałka Sejmu 24 stycznia. Tymczasem oficjalny termin na składanie list upływał 25 stycznia. TVN24 wskazuje, że pismo od sędzi Katarzyny Jerki musiało więc trafić już po tym, jak dokumenty złożono w sekretariacie.

>>> Wawrykiewicz: 27 osób z 10 tysięcy wpłynęło na wybór KRS:

Zobacz wideo

Nawacki i cofnięte poparcie. Na listach był jego podpis oraz jego żony

Sprawa podpisów pod listą poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego na tym się nie kończy. By oficjalnie ubiegać się o członkostwo w tzw. nowej KRS (powstała z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości) musiał mieć 25 podpisów. Na jego liście, którą tak jak inne opublikowała niedawno Kancelaria Sejmu, widnieje ich 28. Z czego jeden z nich należy do niego, na liście wpisała się także jego żona Katarzyna Nawacka.

Kto najczęściej udzielał poparcia kandydatom do KRS? Po osiem podpisów od kilku sędziów [LISTA]

Jednocześnie już wcześniej czworo sędziów potwierdziło, że na ręce Nawackiego złożyło dokumenty wycofujące poparcie dla jego kandydatury. Potwierdził to nawet podpisem. Ten wątek podnosiło Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, które podkreślało:

Maciej Nawacki nie zebrał wymaganej liczby 25 podpisów sędziów. Na jego liście widnieje 28 podpisów, w tym jego własny, a przed formalnym przekazaniem listy Marszałkowi Sejmu 5 sędziów z listy złożyło oświadczenia o wycofaniu poparcia.

Według "Iustitii" Nawacki nie mógł więc kandydować do KRS, a w efekcie - nie powinien zostać członkiem tego gremium. Co za tym idzie, można byłoby oceniać, że cała tzw. nowa KRS jest nieważna. Mimo tego, że pięcioro sędziów wycofało swoje podpisy, widnieją one dalej na listach. Kancelaria Sejmu, publikując listy poparcia do KRS, do dokumentów Nawackiego dołączyła nawet dwie opinie: Biura Analiz Sejmowych i dr. Marka Dobrowolskiego z KUL.

W obydwu oceniono, że poparcia na liście poparcia kandydata do KRS nie można wycofać, a takie działania oceniono jako "bezskuteczne".

Iustitia o listach poparcia: Nie ma Krajowej Rady Sądownictwa. Nawacki nie zebrał 25 podpisów

Więcej o:
Komentarze (282)
Lista poparcia Macieja Nawackiego do KRS. Jest pismo piątej sędzi, która wycofała poparcie
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 67 razy 67

  M może jednak warto zapytać o uzasadnienie dla wycofania poparcia? Bo jak znam życie i trochę ludzi w tej ferajny, to nie zdziwiłabym się, gdyby przynajmniej część podpisów była zbierana w zupełnie innym celu, niż ostatecznie się okazało.

 • rgfm

  Oceniono 54 razy 54

  Nowacki to wulgarna gęba pisu, pies Ziobry i symbol antypolskiej władzy.

 • nadachu12

  Oceniono 51 razy 51

  Jak się idzie po paszport dla dziecka, to musi być oświadczenie obojga rodziców o zgodzie na wydanie dziecku paszportu. Jeśli któryś z rodziców już po złożeniu wniosku, a przed wydaniem paszportu wycofa swoje oświadczenie, to paszportu dziecku wydać nie można.
  Widocznie w naszym państwie kwestia posiadania paszportu przez losowe dziecko jest ważniejsza niż kwestia osób zasiadających w KRS i decydujących o niezawisłości i niezależności (bądź ich braku) sądów i sędziów.

 • sverir

  Oceniono 46 razy 46

  Pisiory miały oddać sądownictwo społeczeństwu, a okazuje się, że z wyjątkiem jednej osoby cała KRS została wskazana przez tych samych ludzi i to ludzi związanych z gabinetem politycznym ministra sprawiedliwości.
  A suweren nadal pierdzieli o demokratyzacji sądownictwa.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 41 razy 41

  A ja i wujek Józiek twierdzimy, że wycofanie jest skuteczne. I co?

  To przecież jakaś kpina. Poparcie dla kandydata jest tym samy cu udzielenie mu pełnomocnictw. A pełnomocnictwo można w każdej chwili wycofać. Tym bardziej, jeśli robi sie to na piśme za pokwitowaniem delikwenta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX