Górnicy blokowali rosyjski węgiel. Na torach zamontowali coś, co wygląda jak bomba

Na zdjęciu z dzisiejszego protestu górniczego w Sławkowie widać na torach coś, co wygląda na zamontowane materiały wybuchowe. Według eksperta to tylko atrapa, jednak będąca przekroczeniem tego, co można w ramach protestu. - To było zupełnie niepotrzebne. Nie wiem kto wpadł na taki "genialny" pomysł - mówi przedstawiciel jednego ze związków zawodowych.

Protest miał miejsce dzisiaj rano na terenie kolejowego terminalu przeładunkowego w Sławkowie na Śląsku. Przedstawiciele wszystkich 13 górniczych centrali związkowych blokowali przyjazd pociągu z rosyjskim węglem. Protestowali w ten sposób przeciw jego importowi, co ich zdaniem jest jedną z głównych przyczyn problemów polskiego górnictwa.

Atrapa, ale przesadzona

Na jednym ze zdjęć z protestu fotoreporter Agencji Gazeta uwiecznił coś, co górniczy związkowcy przyczepili do torów - coś, co wygląda na materiały wybuchowe. Są pakunki przypominające pakunki materiałów wybuchowych stosowanych w górnictwie, są podłączone do nich przewody biegnące do czegoś, co wygląda jak zapalarka wywołująca detonację.

- Moim zdaniem to, co widać na tym zdjęciu, to nieudolnie wykonana atrapa. Ładunki są zawinięte w zwykły papier, który nasiąka smarem ze śrub przy szynach, a przewody wyglądają zupełnie inaczej niż te prawdziwe - mówi Gazeta.pl Tomasz Goleniowski, ekspert ds. materiałów wybuchowych z firmy EOD Tech. - Tak czy inaczej jest to moim zdaniem przekroczenie granicy prawa do protestu. W zależności od okoliczności może to zostać zakwalifikowane jako wykroczenie albo przestępstwo - dodaje. Wykroczenie w postaci zakłócenia porządku publicznego lub przestępstwo o charakterze terrorystycznym.

Goleniowski zaznacza, że jednoznacznego określenia, co właściwie widać na zdjęciu, może dokonać jedynie biegły albo policyjny pirotechnik.

Górnicy w zwarciu z rządem

Staraliśmy się uzyskać komentarz Komendy Głównej Policji. Niestety, pomimo wielu prób dodzwonienia się do rzecznika prasowego i zespołu prasowego KGP, nikt nie odebrał. Czekamy na odpowiedź na wiadomość email.

Komentarza udzielił natomiast rzecznik prasowy Wolnego Związku Zawodowego Sierpień '80 Patryk Kosela. Przyznał, że ktoś rzeczywiście zamontował jakąś atrapę materiałów wybuchowych na torach w Sławkowie. - To było zupełnie niepotrzebne. Nie wiem, kto wpadł na taki "genialny" pomysł - mówi w Gazeta.pl. Zaznacza, że w proteście brali przedstawiciele wszystkich 13 centrali związkowych. Nie jest w stanie powiedzieć, kto zamontował atrapę na torach.

- Wiem tylko, że dzięki temu nie rozmawiamy teraz o prawdziwych problemach polskiego górnictwa, ale o jakiejś atrapie - stwierdził Kosela.

Górnicy nasilają swoje protesty wobec rosnących problemów w kopalniach. Z wielu względów spada zużycie węgla, a jednocześnie rośnie jego import. Efektem są rosnące zapasy wydobytego w polskich kopalniach surowca, którego nikt nie chce kupić. Związki zawodowe oczekują, że rząd rozwiąże ten problem. Do tego domagają się podwyżek o 12 procent i wywalczyły wypłatę 14 pensji (łącznie 311 milionów złotych), pomimo kiepskiej sytuacji finansowej Polskiej Grupy Górniczej skupiającej większość działających w Polsce kopalni.

Na 28 lutego związki zawodowe zapowiadają demonstrację w Warszawie.

Więcej o:
Komentarze (231)
Górnicy protestują. Na torach zamontowali atrapę bomby
Zaloguj się
 • mozart

  Oceniono 64 razy 44

  Górnicy są tylko potrzebni, żeby oddać głos na PADalca. Jako że tow. Sasin zgodził się na pakiet klimatyczny, odpowiedni stan rzeczy dotrze do suwerena dopiero po fakcie.

 • pandzik

  Oceniono 56 razy 32

  Gdyby nie ruski węgiel i energia z zachodu to mielibyśmy prąd 3 razy droższy.

  Prąd z Niemiec jest tańszy o połowę niż z narodowych elektrowni. To samo węgiel.

 • andree111111

  Oceniono 28 razy 26

  Górnicy to złodzieje okradający innych pracujących. Szczególnie dotyczy to tych niezliczonych hord "związkowców".

 • american_boy

  Oceniono 40 razy 24

  Ukrócić wszelkie przywileje, górników zwolnić, a kompakcie sprywatyzować.

 • zd46

  Oceniono 27 razy 23

  Górnicy, nie strajkujcie, nie macie prawa wszak wspierają was dwie Dudy i to po piwnym spotkaniu, na którym sugerowano wam pomoc przy „eliminacji kasty sędziowskiej z czarnych owiec”. Nawarzyliście sobie piwa, to je pijcie. Wy jecie "ryż z jednej miski" z rządzącymi ( i to nie nie pierwszy raz-Gierek). Wasze pióropusze przy górniczych czako zawsze są obecne "ku chwalePiS-u" na różnych imprezach tylko teraz przy czako nie ma już kogucich piór, są teraz " KACZE PIÓRA Z KACZEGO KUPRA”. Obecna władza obieca, a PiS da, a potem sypnie miałem ruskiego węgla po oczaach. Panowie górnicy, ludzie ciężkiej pracy, zacznijcie cenić swój własny honor i stańcie z opozycją, bądźcie z narodem i nie stójcie z boku. Władza zmusza was do „żebraniny” w sprawie zarobków, ale daliścieim takie prawo a oni wam „palec Lichockiej” w oko.

 • vegemot

  Oceniono 32 razy 22

  Wielkie protesty, a później posłusznie pobiegną głosowac na pis i maliniaka. Tak jak idioci rolnicy, co palili opony i blokowali Warszawę. Ale czego spodziewać się po potomkach chłopów pańszczyźnianych, na pewno nie myślenia. Prawda ciemnoto?

 • kuba161048

  Oceniono 24 razy 16

  Nie mam za grosz uznania dla ubrudzonych , butnych , aroganckich cwaniaków pod szyldem związków zawodowych . Ta banda żeruje na ciężko pracujących ludziach .

 • jurek4491

  Oceniono 32 razy 16

  Ha ha ha , BUDYŃ chciał ich namówić żeby tłumili protesty przeciwko rządowi , ha ha ha .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX