>> Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora? >>
Wprowadzony w 2018 roku zakaz handlu przede wszystkim dotyczy dużych sklepów i centrów handlowych, które zatrudniają największą liczbę pracowników. Od 2020 roku niedziele handlowe będą mogły wypadać maksymalnie siedem razy w roku, a decyzja ta nie spotkała się z zadowoleniem klientów. Według ostatniego sondażu aż 47,7 procent Polaków nie jest zadowolonych z tak restrykcyjnego kalendarza niedziel handlowych.
W niedzielę 23 lutego wypada niedziela z zakazem handlu. Terminy kolejnych niedziel handlowych w 2020 roku wyznaczone zostały w terminach: 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia oraz 20 grudnia.
We wszystkie niedziele lutego i marca zamknięte będą centra handlowe i duże sklepy takie jak Lidl, Biedronka, Tesco czy Kaufland. Zakupy będzie można robić jedynie w placówkach, których nie obowiązuje ustawa o zakazie handlu. Są to apteki, kwiaciarnie, kawiarnie, restauracje, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami, sklepy pełniące funkcje placówki pocztowej oraz sklepy prowadzone przez właścicieli i ich rodzinę. W niedziele niehandlowe często otwarte są sklepy większych sieci, takie jak Żabka czy Carrefour Express, prowadzone są one jednak za zasadzie franczyzy, a o ich otwarciu decydują poszczególni właściciele.