Silny wiatr w górach. Wejście na szczyt Śnieżki zamknięte. Powiało z prędkością ponad 140 km/h

Na północy województwa pomorskiego wieje silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia dla czterech powiatów. Karkonoski Park Narodowy ostrzega z kolei przed silnymi podmuchami w górach.

Silny wiatr odczuwalny w różnych częściach Polski związany jest ze sztormem Dennis, który w weekend uderzył w zachód Europy, a w szczególności w Wyspy Brytyjskie. Dziś w powiatach słupskim, lęborskim, wejherowskim i puckim, gdzie obowiązuje aktualnie ostrzeżenie I stopnia, wiatr osiąga prędkość do 85 km/h. IMGW podaje, że o poranku silniej wiało w górach - na Śnieżce odnotowano podmuchy o prędkości nawet 144 km/h.

Silny wiatr w górach. Wejście na szczyt Śnieżki zostało zamknięte

Przed silnym wiatrem w górach ostrzega Karkonoski Park Narodowy. Wejście na szczyt Śnieżki zostało zamknięte w związku z zagrożeniem zerwania metalowego poszycia dachu górnego dysku budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Na najwyższy szczyt Karkonoszy nie będzie można wejść aż do odwołania.

Silny wiatr może wystąpić także w Tatrach, o czym pisze Tatrzański Park Narodowy. "Prognozowany wzrost temperatury oraz silny wiatr mogą powodować zmniejszenie stabilności śniegu (...) Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i łamiące się drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" - czytamy w komunikacie.

Jutro silny wiatr odczuwalny będzie w dziewięciu województwach

Meteorolog TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek tłumaczy, że silny wiatr w Polsce jest spowodowany tym, że nasz kraj znalazł się w zasięgu silnego wiru powietrza, którego centrum znajduje się nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego.

"Układ niżowy pcha z wielką siłą z zachodu na wschód masy powietrza, które przetaczają się nad naszym krajem. (...) Dodatkowym elementem wpływającym na niebezpieczną pogodę jest pojawienie się chmur kłębiastych cumulonimbus, które mocno rozwijają się w pionie do wysokości nawet 10 km. Takie chmury pojawiają się zwykle na froncie chłodnym, który dziś przemieszcza się nad Polską. W chmurze o silnym rozwoju pionowym występują silne prądy powietrza, w tym zstępujące, które mogą przenieść pęd z wyższych warstw atmosfery w niższe" - wyjaśnia TVN Meteo. 

IMGW prognozuje, że silny wiatr wystąpi w Polsce także jutro. We wtorek 18 lutego ostrzeżenie I stopnia będzie obowiązywać w dziewięciu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, mazowieckim i lubelskim.

Więcej o: