Katowice: uszkodzono nagrobek Kazimierza Kutza. Nieznany sprawca wyrył na płycie krzyż

Rodzina zmarłego złożyła już zawiadomienie dotyczące uszkodzonego grobu Kazimierza Kutza. Na nagrobku reżysera, który deklarował się jako osoba niewierząca, wyryto krzyż.
Zobacz wideo

Jak podaje "Wyborcza" ziszczenie zauważyła żona zmarłego w 2018 roku reżysera, która w sobotę 15 lutego przyszła na cmentarz przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Katowicach. 16 lutego reżyser obchodziłby swoje 91. urodziny.

Ktoś narysował krzyż na nagrobku Kazimierza Kutza. Policja szuka sprawcy

Nieznany sprawca porysował ostrym narzędziem kopułę nagrobka. Znak krzyża pojawił się w jego górnej części, tuż nad imieniem i nazwiskiem reżysera oraz rokiem jego urodzin i śmierci.

- To jest brak szacunku do miejsca spoczynku. Nie po to pochowałam mojego męża w Katowicach, by teraz ktoś robił takie rzeczy. Wydawało mi się, że daje go w ręce ludzi, którzy go szanują, którzy go cenią i kochają, że wrócił na swoją ziemię. A okazuje się, że wrócił w miejsce, gdzie ulega zniszczeniu. Tak nie może być - powiedziała żona zmarłego Iwona Świętochowska-Kutz w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Zawiadomienie dotyczące zniszczonego nagrobka zostało już zgłoszone na komendę policji w Katowicach. Na razie śledztwo prowadzone jest pod kątem zniszczenia mienia. Sprawcy nie zostali jeszcze ustaleni. Policjanci biorą pod uwagę okres od listopada do lutego, kiedy zauważono zniszczenie nagrobka.

Kazimierz Kutz zmarł w 2018 roku w wieku 89 lat. Był wybitnym reżyserem, senatorem, posłem i wicemarszałkiem Senatu. W ostatnich latach przed śmiercią ciężko chorował. Zgodnie z wolą reżyser został pochowany w Katowicach na cmentarzu, gdzie spoczywają inni znani i cenieni Ślązacy: Krystyna Bochenek, Zbyszek Cybulski czy Wojciech Kilar.

Więcej o: