Katowice: uszkodzono nagrobek Kazimierza Kutza. Nieznany sprawca wyrył na płycie krzyż

Rodzina zmarłego złożyła już zawiadomienie dotyczące uszkodzonego grobu Kazimierza Kutza. Na nagrobku reżysera, który deklarował się jako osoba niewierząca, wyryto krzyż.
Zobacz wideo

Jak podaje "Wyborcza" ziszczenie zauważyła żona zmarłego w 2018 roku reżysera, która w sobotę 15 lutego przyszła na cmentarz przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Katowicach. 16 lutego reżyser obchodziłby swoje 91. urodziny.

Ktoś narysował krzyż na nagrobku Kazimierza Kutza. Policja szuka sprawcy

Nieznany sprawca porysował ostrym narzędziem kopułę nagrobka. Znak krzyża pojawił się w jego górnej części, tuż nad imieniem i nazwiskiem reżysera oraz rokiem jego urodzin i śmierci.

- To jest brak szacunku do miejsca spoczynku. Nie po to pochowałam mojego męża w Katowicach, by teraz ktoś robił takie rzeczy. Wydawało mi się, że daje go w ręce ludzi, którzy go szanują, którzy go cenią i kochają, że wrócił na swoją ziemię. A okazuje się, że wrócił w miejsce, gdzie ulega zniszczeniu. Tak nie może być - powiedziała żona zmarłego Iwona Świętochowska-Kutz w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Zawiadomienie dotyczące zniszczonego nagrobka zostało już zgłoszone na komendę policji w Katowicach. Na razie śledztwo prowadzone jest pod kątem zniszczenia mienia. Sprawcy nie zostali jeszcze ustaleni. Policjanci biorą pod uwagę okres od listopada do lutego, kiedy zauważono zniszczenie nagrobka.

Kazimierz Kutz zmarł w 2018 roku w wieku 89 lat. Był wybitnym reżyserem, senatorem, posłem i wicemarszałkiem Senatu. W ostatnich latach przed śmiercią ciężko chorował. Zgodnie z wolą reżyser został pochowany w Katowicach na cmentarzu, gdzie spoczywają inni znani i cenieni Ślązacy: Krystyna Bochenek, Zbyszek Cybulski czy Wojciech Kilar.

Więcej o:
Komentarze (178)
Katowice: uszkodzono nagrobek Kazimierza Kutza. Nieznany sprawca wyrył na płycie krzyż
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 95 razy 85

  Prawdziwy-Polak-Katolik wykazał się tradycyjnie polską, katolicką tolerancją.

 • nieotake

  Oceniono 50 razy 50

  Tym nawracaniem niewiernych nawet po śmierci zapiekli fanatycy pislamscy wprawili w podszyty zawiścią podziw nawet najbardziej zajadłych fundamentalistów islamskich!

 • rg142

  Oceniono 53 razy 47

  Czy mechaniczne usunięcie tego cudownie objawionego krzyża, metodą polerowania, będzie ścigane z urzędu przez prokuraturę?

 • remo29

  Oceniono 43 razy 33

  Potem poszedł do kościółka, po mszy strzelił za sklepem parę małpek, wieczorem strzelił babę w pysk, ot kilka dni z życia katolika.

 • kadanka

  Oceniono 30 razy 30

  katolicka milosc blizniego w pelnej krasie

 • krzy-czy

  Oceniono 36 razy 28

  to może będzie komentarz w stylu:
  nie popieram ale rozumiem.
  cóż, KArTOfLE już tak mają.

 • justas32

  Oceniono 32 razy 24

  XXI wiek a ci uparcie wierzą w istnienie jakiś bogów - i uparcie pragną przymusić do tego innych ...

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 22 razy 22

  Tak zachowuje się swołocz pisowska.

 • naw18

  Oceniono 20 razy 20

  Jakis nawiedzony katol narodowy. pisowsko-koscielny zolnierz wyklety? i tak policja go nie znajdzie a poszukiwania rozpoczna od opozycji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX