Child Alert. 10-letni Ibrahim został uprowadzony przez ojca Marokańczyka. Policja uruchomiła procedurę

Policja szuka zaginionego w Gdyni 10-latka. Chłopiec został uprowadzony przez biologicznego ojca, który może być niebezpieczny. Mężczyzna jest obywatelem Maroka.

Zaginął 10-letni Ibrahim. Chłopiec został uprowadzony przez Marokańczyka, który, jak czytamy w komunikacie, może być niebezpieczny. Do porwania doszło w Gdyni przy ul. Ledóchowskiego.

Chłopiec ma 150 cm wzrostu, brązowe oczy i włosy. W dniu zaginięcia miał na sobie pomarańczową kurtkę, białą bluzę z Kaczorem Donaldem, jeansy i czarne buty.

Wczoraj koło godziny 21 na dzielnicy Obłuże w Gdyni mieliśmy porwanie rodzicielskie. Biologiczny ojciec dziecka przyjechał pod adres, w którym mieszka matka z dzieckiem, uderzył matkę i wciągnął dziecko do samochodu. W samochodzie był kierowca, nie wiemy kto. Auto oddaliło się

- powiedział podinspektor Adam Gruźlewski z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni w rozmowie z TVN24

Policja apeluje o pomoc w znalezieniu Ibrahima. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje na temat miejsca, w którym może przebywać chłopiec proszony jest o kontakt na numer 995. Gwarantowana jest anonimowość.

Co to jest Child Alert?

Child Alert to system, który wspomaga poszukiwania zaginionego dziecka. Dzięki niemu społeczeństwo jest informowane o zaginięciu lub uprowadzeniu w przyspieszonym trybie. W momencie, kiedy uruchamiany jest Child Alert, policja wysyła do wszystkich dostępnych mediów specjalny komunikat, który zawiera podstawowe dane na temat zdarzenia i zaginionego dziecka, a także informacje o tym, pod jakim numerem przekazywać policji wszystkie informacje, które mogą pomóc w śledztwie.

Gdy okoliczności zdarzenia wypełniają wszystkie kryteria alertu, decyzja o uruchomieniu Child Alert podejmowana jest niezwłocznie. Im mniej czasu upłynie od zaginięcia dziecka do uruchomienia systemu, tym większa szansa na jego odnalezienie

- czytamy na stronie childalert.pl. Decyzję o uruchomieniu systemu Child Alert podejmuje Naczelnik Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej KGP. Włączenie alertu następuje na wniosek jednostki prowadzącej poszukiwania zaginionego dziecka.

W Polsce system Child Alert został wprowadzony w listopadzie 2013 roku. W Europie Child Alert funkcjonuje w 16 krajach członkowskich Unii Europejskiej: w Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, na Słowacji, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. System ten działa także na terytorium Stanów Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i Australii.

Zobacz wideo Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski? Zobacz wideo:
Więcej o: