Irena Sendlerowa. Google uczciło 110. rocznicę urodzin Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Irena Sendlerowa, która w trakcie II wojny światowej uratowała ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci z warszawskiego getta, urodziła się dokładnie 110 lat temu. Na stronie głównej wyszukiwarki Google pojawiła się grafika nawiązująca do rocznicy urodzin Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Na stronie głównej Google pojawiła się grafika nawiązująca do 110. rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej. W ramach "Google Doodle" wyszukiwarka co jakiś czas wprowadza tymczasowe logo w celu uczczenia świąt, rocznic oraz pamięci znanych osób. 

"Dzisiejsza grafika Doodle ma na celu uczczenie życia i czynów Ireny Sendlerowej. Podczas II wojny światowej Sendlerowa stała się symbolem odwagi i sprawiedliwości. Udzielała pomocy potrzebującym, nie bacząc na ich pochodzenie czy wyznawaną religię. Irena, dziękujemy ci za twoją odwagę w ratowaniu tak wielu ludzkich istnień" - czytamy w adnotacji do okolicznościowej grafiki Google.

Na platformie Google Arts & Culture można znaleźć również wystawę zatytułowaną "Irena Sendler - Odkryj historię polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata", przygotowaną przez Muzeum POLIN.

>>> Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Zobacz wideo

Irena Sendlerowa urodziła się 110 lat temu. Google Doodle przypomniało o Sprawiedliwej wśród Narodów Świata 

Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 w Otwocku. Przed wojną studiowała polonistykę i działała w Polskiej Partii Socjalistycznej. Podczas okupacji pracowała w opiece społecznej. Od jesieni 1943 roku kierowała referatem dziecięcym Rady Pomocy Żydom "Żegota".

Po decyzji niemieckiego okupanta o likwidacji getta rozpoczęła wraz z współpracownikami akcję wyprowadzania stamtąd dzieci i umieszczania ich w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. W przebraniu pielęgniarki wjeżdżała ambulansem na teren getta. W ten sposób około 2,5 tysiąca dzieci. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość.

W 1943 Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo. Była torturowana na Pawiaku. Skazano ją na śmierć. Działaczom "Żegoty" udało się przekupić strażników, a Sendlerowa uniknęła rozstrzelania.

Po 1945 roku pracowała w wydziale opieki miasta stołecznego Warszawy. Współtworzyła domy dziecka i domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci. Opiekowała się kobietami z marginesu społecznego. W 1965 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendlerowej tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, a w 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. 

Irena Sendlerowa zmarła 12 maja 2008. Pochowano ją na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Więcej o:
Komentarze (58)
Irena Sendlerowa. Google uczciło 110. rocznicę urodzin Sprawiedliwej wśród Narodów Świata
Zaloguj się
 • tom_aszek

  Oceniono 14 razy 14

  "Po decyzji niemieckiego okupanta o likwidacji getta rozpoczęła wraz z współpracownikami akcję wyprowadzania stamtąd dzieci i umieszczania ich w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. W przebraniu pielęgniarki wjeżdżała ambulansem na teren getta. W ten sposób około 2,5 tysiąca dzieci. "

  Przestańcie wreszcie powielać te mity, i do tego niegramatycznie.

  Irena Sendlerowa nie uratowała sama jedna 2500 dzieci poprzez wyprowadzenie ich z warszawskiego getta!
  Irena Sendlerowa i jej współpracownicy z referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom "Żegota" (kilkadziesiąt osób, a nie jedna osoba) ratowali życie dzieci i młodzieży żydowskiej poprzez wyprowadzenie/wywiezienie z getta, udzielanie pomocy dzieciom, którym ich rodzice wcześniej sami załatwili jakoś przerzut na aryjską stronę oraz dzieciom i młodzieży, które w jakiś sposób same wydostały się z getta i potrzebowały pomocy. Pomoc ta polegała na *zapewnieniu schronienia i nowych dokumentów *opłacaniu rodzin, które opiekowały się dziećmi *załatwianiu lekarzy dla chorujących dzieci, *wreszcie ewakuacji starszych poza Warszawę, czasem do sierocińców przyklasztornych a czasem do oddziałów partyzanckich.

  Likwidację warszawskiego getta Niemcy rozpoczęli tzw. Wielką Akcją od 22 lipca 1942 r., a ostatnim jej etapem było powstanie w getcie, które wybuchło 19 kwietnia 1943. Od 22 lipca do 19 kwietnia miałaby wyprowadzić 2500 dzieci? Przez 9 miesięcy czyli średnio 9-10 dzieci DZIENNIE? Z szacunku i czci dla tej bohaterki przestańmy przekłamywać jej dokonania.

 • obeznany

  Oceniono 18 razy 12

  Jako członkini PPS do tego ratująca żydów dla wyklętych prawaków to pewnie "lewak" i "zdrajca narodu".

 • cmok_wawelski

  Oceniono 10 razy 10

  Byłem niedawno (w styczniu 2020) w jednym z największych muzeów n/t. II-j Wojny ŚWIATOWEJ. Na końcu napiszę gdzie.

  2 Wojna ŚWIATOWA zaczęła się 'December 7, 1941' a zakończyła 'September 2, 1945'. Obozy wyzwalali Amerykanie. Monte Cassino zdobyli 'różni alianci'. Itd.

  W Polsce z kolei uczyli nas, że Druga Wojna Światowa to 1 września 1939 - 9 maja 1945. a w obozach śmierci ginęli Polacy. Teraz się okazuje, że mimo że większość Żydów miała polskie obywatlestwo to jednak nie byli POLAKAMI (z gatunku 'prawdziwych')

  To gdzie jest prawda?
  Otóż ani tu ani tam.
  2-ga Wojna ŚWIATOWA to 1 września 1939 - 2 września 1945.

  A wcale tak niebyło napisane w gigantycznym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie, Luizjana, USA. 2020.
  Ani o niemieckim statku MS. St. Louis pełnym żydowskich uchodzców z nazistowskiej Europy, ostrzelanym (ostrzegawczo) przez amerykańską straż przybrzeżną, żeby się nie zbliżali do portu Miami.

  h ttps://www.nationalww2museum.org/ i ma w nazwie NARODOWE. Nie wiem na czym polegają przepychanki n/t tego polskiego ale rozumiem, że też ma myć NARODOWE.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 12 razy 8

  Nie wszystkie zydowskie dzieci szly do gazu. Wsrod ciemnowlosych, szaroskorych trafialy sie i blond niebieskookie. Te szly do adopcji do niemieckich rodzin. Lebensborn w ramach Lebensraum...

  Siepacze Trumpa odbieraja na granicy meksykanskiej uchodzcowm z Poludnia dzieci i trzymaja je w klatkach jak w zoo. Potem rodzicow deportuja a dzieci albo do sierocinca, albo do adopcji. XXIw.
  Wiekszosc tzw Polonii tego chama i oszusta na fotelu Prezydenta USA popiera...

 • hatteras

  Oceniono 12 razy 8

  .... I jeszcze jedno.
  Do Polski przyjezdzaja filmowcu i dziennikarze i kreca programy o polskich mlodych nazistach z MW czy ONR.
  Czy wobec biernosci polskiej wladzy ktora sama przesiaknieta jest nacjonalizmem,
  My jako Narod ,ktory byl skazany na niewolnictwo i eksterminacje, czy my sami nie mozemy dac jasno i dobitnie calemu swiatu do zrozumienia ze potepiamy tych bandytow???

 • hatteras

  Oceniono 6 razy 6

  Mordowanie setek tysiecy dzieci jest najczarniejsza karta w historii gatunku ludziego.
  Przeczytajcie tekst odezwy Mordechaja Romkowskiego pt; Oddajcie mi swoje dzieci,w ktorym szef lodzkiego getta zwraca sie do swoich braci.Poczytajcie o przebiegu tej akcji i jak te malenstwa zostaly zagazowane spalinami w Chelmnie nad Nerem. A byla to tylko kropla w oceanie zbrodni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX