Irena Sendlerowa. Google uczciło 110. rocznicę urodzin Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Irena Sendlerowa, która w trakcie II wojny światowej uratowała ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci z warszawskiego getta, urodziła się dokładnie 110 lat temu. Na stronie głównej wyszukiwarki Google pojawiła się grafika nawiązująca do rocznicy urodzin Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Na stronie głównej Google pojawiła się grafika nawiązująca do 110. rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej. W ramach "Google Doodle" wyszukiwarka co jakiś czas wprowadza tymczasowe logo w celu uczczenia świąt, rocznic oraz pamięci znanych osób. 

"Dzisiejsza grafika Doodle ma na celu uczczenie życia i czynów Ireny Sendlerowej. Podczas II wojny światowej Sendlerowa stała się symbolem odwagi i sprawiedliwości. Udzielała pomocy potrzebującym, nie bacząc na ich pochodzenie czy wyznawaną religię. Irena, dziękujemy ci za twoją odwagę w ratowaniu tak wielu ludzkich istnień" - czytamy w adnotacji do okolicznościowej grafiki Google.

Na platformie Google Arts & Culture można znaleźć również wystawę zatytułowaną "Irena Sendler - Odkryj historię polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata", przygotowaną przez Muzeum POLIN.

>>> Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Zobacz wideo

Irena Sendlerowa urodziła się 110 lat temu. Google Doodle przypomniało o Sprawiedliwej wśród Narodów Świata 

Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 w Otwocku. Przed wojną studiowała polonistykę i działała w Polskiej Partii Socjalistycznej. Podczas okupacji pracowała w opiece społecznej. Od jesieni 1943 roku kierowała referatem dziecięcym Rady Pomocy Żydom "Żegota".

Po decyzji niemieckiego okupanta o likwidacji getta rozpoczęła wraz z współpracownikami akcję wyprowadzania stamtąd dzieci i umieszczania ich w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. W przebraniu pielęgniarki wjeżdżała ambulansem na teren getta. W ten sposób około 2,5 tysiąca dzieci. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość.

W 1943 Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo. Była torturowana na Pawiaku. Skazano ją na śmierć. Działaczom "Żegoty" udało się przekupić strażników, a Sendlerowa uniknęła rozstrzelania.

Po 1945 roku pracowała w wydziale opieki miasta stołecznego Warszawy. Współtworzyła domy dziecka i domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci. Opiekowała się kobietami z marginesu społecznego. W 1965 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendlerowej tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, a w 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. 

Irena Sendlerowa zmarła 12 maja 2008. Pochowano ją na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Więcej o: