Lech Wałęsa nie jest już patronem szkoły w Ustrzykach Dolnych. "Nie zasługiwał na taki zaszczyt"

Radni powiatu bieszczadzkiego zdecydowali, że Zespół Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych nie będzie już nosił imienia Lecha Wałęsy. - Dobrze się stało, że nie jest już patronem szkoły. Nie zasługiwał na taki zaszczyt - powiedział Jan Kot, uczestnik strajków ustrzyckich.

Jak podaje lokalny portal Nowiny 24, w piątek radni powiatu bieszczadzkiego przegłosowali uchylenie uchwały o nadaniu Bieszczadzkiemu Zespołowi Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych imienia Lecha Wałęsy. "Za" głosowało dziewięciu radnych, "przeciw" - sześciu. Nieoficjalnie wiadomo, że pozbawienie szkoły patrona to pomysł Klubu Radnych dla Rozwoju Bieszczad, którego członkowie stanowią większość rady powiatu.

Lech Wałęsa: Jaki jest powód działania radnych? 

O zamiarze radnych dowiedział się przebywający na Florydzie Lech Wałęsa.

Jaki jest powód działania radnych? Jeden z nich udostępnił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie plakatu z napisem "TW Bolek" i zaprosił do pojawienia się na sesji 14 lutego o godz. 10. Z materiałów, jakie zamieszcza w sieci, wynika, że może być sympatykiem Konfederacji

- napisał na Facebooku były prezydent.

Szukano i znaleziono pretekst

Swoją decyzję radni uzasadniają brakiem możliwości nadawania imion zespołom szkół. Według prawodawstwa oświatowego można je nadać jedynie szkołom wchodzącym w skład zespołu.

Szukano i znaleziono pretekst, aby pozbawić Lecha Wałęsę patronatu szkoły

- powiedział w rozmowie z Nowiny24 Zygmunt Krasowski, kierownik wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych. Przewodniczący komisji oświaty w Radzie Powiatu Bieszczadzkiego dodał, że "przekreśla się Lecha Wałęsę jako przywódcę i uznaje się, że jest niegodny być patronem szkoły".

Naszym zdaniem i środowiska sybiraków dobrze się stało, że Lech Wałęsa nie jest już patronem szkoły. Nie zasługiwał na taki zaszczyt (...) Uważamy go za zdrajcę, bo kiedy naród wybrał go na prezydenta RP, on się odwrócił w inną stronę i nie zrealizował oczekiwań narodu, mimo że wielu z nas oddałoby wtedy za niego życie

- stwierdził po sesji rady powiatu Jan Kot, uczestnik strajków ustrzyckich i członek rady konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.

Rada powiatu nie może uchylać swoich uchwał

Już wcześniej inicjatywę negatywnie zaopiniowała komisja edukacji. Zygmunt Krasowski w rozmowie z rzeszowską "Gazetą Wyborczą" powiedział, że rada powiatu, podobnie jak samorząd, zgodnie z przepisami, nie może uchylać swoich uchwał.

Może jedynie je zmienić, zastępując nową, ale nie uchylać. Jest to jasno stwierdzone w ustawie o samorządzie, są na to wyroki sądu. Może to zrobić tylko nadzór prawny albo sąd administracyjny

- powiedział Krasowski. Zapowiedział również, że decyzję radnych zaskarży do nadzoru prawnego, a jeśli nie przyniesie to skutku, to do sądu administracyjnego.

Zobacz wideo
Więcej o: