Lech Wałęsa nie jest już patronem szkoły w Ustrzykach Dolnych. "Nie zasługiwał na taki zaszczyt"

Radni powiatu bieszczadzkiego zdecydowali, że Zespół Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych nie będzie już nosił imienia Lecha Wałęsy. - Dobrze się stało, że nie jest już patronem szkoły. Nie zasługiwał na taki zaszczyt - powiedział Jan Kot, uczestnik strajków ustrzyckich.

Jak podaje lokalny portal Nowiny 24, w piątek radni powiatu bieszczadzkiego przegłosowali uchylenie uchwały o nadaniu Bieszczadzkiemu Zespołowi Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych imienia Lecha Wałęsy. "Za" głosowało dziewięciu radnych, "przeciw" - sześciu. Nieoficjalnie wiadomo, że pozbawienie szkoły patrona to pomysł Klubu Radnych dla Rozwoju Bieszczad, którego członkowie stanowią większość rady powiatu.

Lech Wałęsa: Jaki jest powód działania radnych? 

O zamiarze radnych dowiedział się przebywający na Florydzie Lech Wałęsa.

Jaki jest powód działania radnych? Jeden z nich udostępnił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie plakatu z napisem "TW Bolek" i zaprosił do pojawienia się na sesji 14 lutego o godz. 10. Z materiałów, jakie zamieszcza w sieci, wynika, że może być sympatykiem Konfederacji

- napisał na Facebooku były prezydent.

Szukano i znaleziono pretekst

Swoją decyzję radni uzasadniają brakiem możliwości nadawania imion zespołom szkół. Według prawodawstwa oświatowego można je nadać jedynie szkołom wchodzącym w skład zespołu.

Szukano i znaleziono pretekst, aby pozbawić Lecha Wałęsę patronatu szkoły

- powiedział w rozmowie z Nowiny24 Zygmunt Krasowski, kierownik wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych. Przewodniczący komisji oświaty w Radzie Powiatu Bieszczadzkiego dodał, że "przekreśla się Lecha Wałęsę jako przywódcę i uznaje się, że jest niegodny być patronem szkoły".

Naszym zdaniem i środowiska sybiraków dobrze się stało, że Lech Wałęsa nie jest już patronem szkoły. Nie zasługiwał na taki zaszczyt (...) Uważamy go za zdrajcę, bo kiedy naród wybrał go na prezydenta RP, on się odwrócił w inną stronę i nie zrealizował oczekiwań narodu, mimo że wielu z nas oddałoby wtedy za niego życie

- stwierdził po sesji rady powiatu Jan Kot, uczestnik strajków ustrzyckich i członek rady konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.

Rada powiatu nie może uchylać swoich uchwał

Już wcześniej inicjatywę negatywnie zaopiniowała komisja edukacji. Zygmunt Krasowski w rozmowie z rzeszowską "Gazetą Wyborczą" powiedział, że rada powiatu, podobnie jak samorząd, zgodnie z przepisami, nie może uchylać swoich uchwał.

Może jedynie je zmienić, zastępując nową, ale nie uchylać. Jest to jasno stwierdzone w ustawie o samorządzie, są na to wyroki sądu. Może to zrobić tylko nadzór prawny albo sąd administracyjny

- powiedział Krasowski. Zapowiedział również, że decyzję radnych zaskarży do nadzoru prawnego, a jeśli nie przyniesie to skutku, to do sądu administracyjnego.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (476)
Lech Wałęsa nie jest już patronem szkoły w Ustrzykach Dolnych. "Nie zasługiwał na taki zaszczyt"
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 141 razy 99

  Tak, tak, wymazujcie młodym ludziom, z mózgów, wiedzę o Wałęsie. Niech w ich pamięci , na stałe zagości: Nawacki, Lichocka, Piotrowicz, Pawłowicz i podobne im indywidua.

 • wranek

  Oceniono 111 razy 79

  Wałęsie sie nie nalezy. Bo siedział w kryminale.
  Jarosław jest czysty. Nie był w wiezieniu.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 71 razy 63

  P. L. Wałęsa i tak ma zapewnione miejsce w księdze historii, czy to się komuś podoba, czy też nie. Drobnymi złośliwościami małych ludzi, nie ma co sobie głowy zawracać !

 • lesnojeziorska

  Oceniono 62 razy 50

  Błoto zawsze nienawidzi góry. Im wyżej wznosi się góra, tym bardziej wścieka się błoto.

 • def11

  Oceniono 57 razy 47

  Czyli im prezydenta 1000 lecia, przywódcy Solidarności, i laurata nagrody Nobla Lecha Kaczyńskiego.

  p.s. ewentualnie imieniem Dwóch takich to zaje..li księżyc

 • freud1

  Oceniono 54 razy 44

  "Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii że naród [Polacy] gotów do wielkiego heroicznego wysiłku, uzdolniony, waleczny, ujmujący powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów. Wspaniały w buncie i nieszczęściu, haniebny i bezwstydny w triumfie. Najdzielniejszy pośród dzielnych, prowadzony przez najpodlejszych wśród podłych."
  Churchill

 • maaac

  Oceniono 50 razy 40

  Będzie teraz Lecha Kaczyńskiego. A potem towarzysze "zawsze w komisjach" jak wiatry historii się zmienia znajdą nowego patrona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX