Minister Gliński zgodził się na powołanie następcy profesora Stoli. Będzie nowy dyrektor muzeum POLIN

Minister kultury Piotr Gliński zamierza powołać na stanowisko dyrektora muzeum POLIN Zygmunta Stępińskiego, dotychczasowego wiceszefa placówki - poinformował resort. Wcześniej wybrany na stanowisko dyrektora placówki profesor Dariusz Stola poinformował, że jest gotów zrzec się praw do swojej kandydatury. Gliński nie chciał go mianować od maja zeszłego roku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w oficjalnym komunikacie poinformowało, że szef resortu, Piotr Gliński, "zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję dyrektora muzeum POLIN. Jak podkreślono, minister uzgodnił kandydaturę Stępińskiego z władzami Warszawy (są współorganizatorami muzeum) i z Żydowskim Instytutem Historycznym". 

Gliński chce powołać Stępińskiego na dyrektora POLIN. Jest stanowisko resortu

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada, że - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej  - Piotr Gliński przed powołaniem Stępińskiego "wystąpi do związków zawodowych działających w muzeum oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych o opinię na temat kandydata na dyrektora MHŻP". 

Zygmunt Stępiński pełnił funkcję wiceszefa placówki, a od maja zeszłego roku zastępował w obowiązkach byłego dyrektora muzeum, profesora Dariusza Stolę, który - mimo wygranej w otwartym konkursie - nie został mianowany na drugą kadencję przez Piotra Glińskiego. Minister kultury wskazywał, że Stola za swojej pierwszej kadencji "zbytnio upolitycznił muzeum" i "prowadził agresywną politykę". 

We wtorek 11 lutego profesor Dariusz Stola wydał oświadczenie, w którym poinformował, że jest gotów zrzec się praw zwycięzcy konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W ostatnich dniach, po wielokrotnych próbach nawiązania rozmów z ministrem, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przewodniczący SŻIH [Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma - red.] Piotr Wiślicki, wydali wspólne oświadczenie protestujące przeciw niedotrzymaniu przez ministra powyższej umowy. Ministerstwo Kultury zbyło je zdawkową i ogólnikową odpowiedzią. Oznacza to jawne już złamanie umowy między założycielami. Są podstawy, by sądzić, że takie postępowanie ministra jest też niezgodne z prawem
Widząc szkody, które muzeum już poniosło i zagrożenia, które przed nim stoją, pragnę oświadczyć, że dla jego dobra gotów jestem zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu

- napisał Stola. 

Resort kultury zapowiada, że nowy dyrektor muzeum POLIN zostanie formalnie powołany do końca lutego.

Więcej o:
Komentarze (71)
Minister Gliński zgodził się na powołanie następcy profesora Stoli. Będzie nowy dyrektor muzeum POLIN
Zaloguj się
 • bzdoru_z_komory

  Oceniono 48 razy 32

  Gliński ty prostaku! Nazwanie cię świnią byłoby obrazą dla trzody chlewnej.

 • jackanapes

  Oceniono 33 razy 27

  Ten pan jest w bardzo trudnej sytuacji.
  Dokładnie wie co sądzi o nim jego własny brat, ale nie jest w stanie rozstrzygnąć, czy ‘bycie idiotą’ nobilituje, czy też jest może wręcz odwrotnie.

 • owca888

  Oceniono 36 razy 26

  Gliński, za nierespektowanie wyniku konkursu zapłacisz w swoim czasie. Nikt z szanujących się twórców nie będzie ci podawał ręki do końca życia. Jesteś zerem.
  I pamiętaj, będziesz siedział za przekręt z Radziwiłłem i Czartoryskim.

 • gosford

  Oceniono 32 razy 22

  Wybitny matoł z chlewni kurdupla. W ocenie własnego brata Gliński to idiota!

 • andree111111

  Oceniono 29 razy 17

  Jaki z niego minister, to tylko zwykły bolszewicki pisowiec.

 • aala43

  Oceniono 25 razy 15

  łaskawca, co za cyniczny obłudnik - Gliński wszak chciał konkursu i miał mianować osobę, która wygra konkurs, a że poszło nie po jego myśli, to nie mianował .... oto Polska w wersji KCPIS

 • sprawazlewa

  Oceniono 19 razy 9

  Panie profesorze Stola, dla dobra Muzeum nie powinien Pan rezygnować! Bolszewikom z PiS wisi dobro, jak kilo kitu, chodzi im o kasę. Nadrzędna zasada PiS - TKM!

 • vo-it

  Oceniono 20 razy 8

  Jaśnie Wielmożny Pan Gnilski wyraził zgodę wycierają słoma z butów ślad na dywanie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX