Minister Gliński zgodził się na powołanie następcy profesora Stoli. Będzie nowy dyrektor muzeum POLIN

Minister kultury Piotr Gliński zamierza powołać na stanowisko dyrektora muzeum POLIN Zygmunta Stępińskiego, dotychczasowego wiceszefa placówki - poinformował resort. Wcześniej wybrany na stanowisko dyrektora placówki profesor Dariusz Stola poinformował, że jest gotów zrzec się praw do swojej kandydatury. Gliński nie chciał go mianować od maja zeszłego roku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w oficjalnym komunikacie poinformowało, że szef resortu, Piotr Gliński, "zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję dyrektora muzeum POLIN. Jak podkreślono, minister uzgodnił kandydaturę Stępińskiego z władzami Warszawy (są współorganizatorami muzeum) i z Żydowskim Instytutem Historycznym". 

Zobacz wideo

Gliński chce powołać Stępińskiego na dyrektora POLIN. Jest stanowisko resortu

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada, że - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej  - Piotr Gliński przed powołaniem Stępińskiego "wystąpi do związków zawodowych działających w muzeum oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych o opinię na temat kandydata na dyrektora MHŻP". 

Zygmunt Stępiński pełnił funkcję wiceszefa placówki, a od maja zeszłego roku zastępował w obowiązkach byłego dyrektora muzeum, profesora Dariusza Stolę, który - mimo wygranej w otwartym konkursie - nie został mianowany na drugą kadencję przez Piotra Glińskiego. Minister kultury wskazywał, że Stola za swojej pierwszej kadencji "zbytnio upolitycznił muzeum" i "prowadził agresywną politykę". 

We wtorek 11 lutego profesor Dariusz Stola wydał oświadczenie, w którym poinformował, że jest gotów zrzec się praw zwycięzcy konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W ostatnich dniach, po wielokrotnych próbach nawiązania rozmów z ministrem, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przewodniczący SŻIH [Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma - red.] Piotr Wiślicki, wydali wspólne oświadczenie protestujące przeciw niedotrzymaniu przez ministra powyższej umowy. Ministerstwo Kultury zbyło je zdawkową i ogólnikową odpowiedzią. Oznacza to jawne już złamanie umowy między założycielami. Są podstawy, by sądzić, że takie postępowanie ministra jest też niezgodne z prawem
Widząc szkody, które muzeum już poniosło i zagrożenia, które przed nim stoją, pragnę oświadczyć, że dla jego dobra gotów jestem zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu

- napisał Stola. 

Resort kultury zapowiada, że nowy dyrektor muzeum POLIN zostanie formalnie powołany do końca lutego.

Więcej o: