Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w latach 2014-2019, prof. Dariusz Stola, który ponownie został wybrany na szefa placówki od maja zeszłego roku czeka na zatwierdzenie tej decyzji przez Ministerstwo Kultury. Minister Piotr Gliński nie zdecydował się jednak dotychczas na jego powołanie, choć Stola wygrał w konkursie, na którego przeprowadzenie nalegało ministerstwo. Rządzący przyznali, że choć wygrał, to "nie było po ich stronie gotowości" do powołana Stoli na stanowisko.
W tym tygodniu Stola oświadczył, że dla dobra muzeum jest gotów zrzec się z praw zwycięzcy konkursu na dyrektora i "zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu".
W czwartek oświadczenie w tej sprawie wydali Przyjaciele Muzeum, organizacje społeczne, środowiska żydowskie i darczyńcy POLIN-u. W piśmie opublikowanym na stronie Żydowskiego Instytutu Historycznego apelują o "pilne zażegnanie kryzysu wywołanego brakiem powołania jego dyrektora". Argumentują, że muzeum nie powinno pozostawać w stanie zawieszenia "bez dyrektora powołanego na wieloletnią kadencję, który z powodzeniem będzie kontynuować misję instytucji tak dobrze służącej dialogowi i porozumieniu polsko-żydowskiemu oraz obrazowi Polski w świecie". Podkreślają, że najlepszym kandydatem był Stola:
"Trudno zrozumieć i zaakceptować powody, dla których tak się stało. Brak powołania profesora Stoli musi zostać odebrany jako porażka przez każdego, komu na sercu leży dobro Muzeum".
Sygnatariusze oświadczenia oceniają, że "sytuacja jest patowa" i z "najwyższym uznaniem" przyjmują gest Stoli, gdyż powołanie innego kandydata "może okazać się jedynym rozwiązaniem". "W naszej zgodnej opinii bezwzględnie powinna to być jednak osoba wskazana przez Stowarzyszenie ŻIH w pełnym porozumieniu z Prezydentem Miasta st. Warszawy, co stanowiłoby gwarancję, że działalność tak ważnej dla nas wszystkich instytucji będzie kontynuowana bez przeszkód i równie owocnie, jak dotychczas pod kierownictwem prof. Dariusza Stoli" - piszą. Jako "naturalnego kandydata" wskazują dotychczasowego p.o. dyrektora Zygmunta Stępińskiego.
"Oczekujemy, że tak wskazany kandydat uzyska również akceptację MKiDN i zakończy się kryzys związany z obsadą stanowiska dyrektora Muzeum" - piszą. Pod oświadczeniem podpisało się kilkadziesiąt osób, w tym Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu Aleksandra Leliwa-Kopystyńska i prezeska Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando.
Wcześniej w przesłanym Gazeta.pl oświadczeniu Tadeusz Taube, biznesmen, Konsul Honorowy RP w Belmont w Kalifornii i darczyńca Muzeum POLIN skomentował sprawę dyrektora.
"Jako filantrop mocno wierzę w autonomię instytucji kultury, a jako biznesmen wierzę w poszanowanie i wspieranie osób, które działają na najwyższym poziomie. Profesor Dariusz Stola jest jedną z takich osób, co pokazał kierując Muzeum POLIN w ciągu pierwszych pięciu lat" - napisał.
"Nie rozumiem, dlaczego Ministerstwo Kultury chciałoby usunąć dyrektora, który ma wybitne osiągnięcia w zakresie zdobywania ważnych nagród i grantów dla Muzeum oraz podnoszenia rangi Polski jako wiodącego europejskiego centrum kultury" - stwierdził.