Ministerstwo kultury przyznało dotacje na czasopisma. Pieniądze dla prawicy i środowisk kościelnych

W środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę czasopism kulutralnych, które otrzymają rządową dotację. Wyniki nie zaskakują: dofinansowanie otrzymały niemal wyłącznie czaspisma prawicowe i konserwatywne oraz związane z kościołem lub środowiskami kresowymi.

Jak podaje na swojej stronie MKiDN, celem prowadzonego przez nie programu jest "wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach". Poszczególne czasopisma otrzymują wsparcie nieprzekraczające 100 tys. złotych, w większości przypadków znacznie mniejsze.

Gliński wspiera swoim ideologicznych sojuszników

Opublikowane w środę wyniki konkursu nie zaskakują. Na wsparcie rządu liczyć mogą m.in. założone przez prof. Andrzeja Nowaka "Arcana", goszczące na swoich łamach Marka Jurka "Christianitas" czy miesięcznik "WPiS. Wiara, Patriotyzm i Sztuka" wydawany przez wydawnictwo mające na swoim koncie m.in. biografię Antoniego Macierewicza. 

Wśród kilkudziesięciu pozycji politycznie bądź ideologicznie związanej z prawicą wyjątek stanowi bliski kościołowi otwartemu miesięcznik "Znak" oraz lewicowy "Nowy Obywatel". Stanowią one jednak bardzo skromny listek figowy, biorąc pod uwagę dawne związki wicepremiera Gowina ze "Znakiem" oraz niezwykle krytyczną wobec polskich liberałów linię "Nowego obywatela".

Jeszcze bardziej wymowne jest to kto ministerialnej dotacji nie dostał. Są to liberalne i lewicowe czasopisma o uznanej pozycji takie, jak m.in. "Przegląd polityczny", "Krytyka Polityczna" i "Liberté!" oraz pisma poświęcone kulturze takie jak "Dwutygodnik" czy "Pismo".

 >>> Marcin Horała był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl. Zobacz wideo:

Więcej o:
Komentarze (116)
MKiDN przyznało dotacje na czasopisma. Pieniądze dla prawicy i środowisk kościelnych
Zaloguj się
 • ktos2014

  Oceniono 40 razy 24

  co się dziwić przecież to minister NIE KULTURY NAJGORSZY SZKODNIK KULTURY JAKIEGO MIELIŚMY

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 21

  Dotacja, dotacją. Lepiej sprawdzić jaki mają te "opiniotwórcze" pisma dochód z reklam czołgów czy hot dogów orlenowskich.

 • chi-neng

  Oceniono 32 razy 18

  ZAKUP GLOSOW WYBORCZYCH Z AMBON, BRUKOWCOW I SZMATLAWCOW PRO-RZADOWYCH, ZAINAUGUROWANY!

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 24 razy 14

  .
  Muszą darmozjadów finansować, bo tych
  meneli nikt nie czyta, a i do wycierania dupy
  ludzie gazety z krzyżem raczej nie kupią.

 • plastikpiokio

  Oceniono 25 razy 13

  a ile przytuli niejaki grzyb rydzykowy . ????

 • scoti47

  Oceniono 28 razy 12

  to jest KaczoKatoPiSlandia, która kasę wszystkich Polaków rozdaje tylko PKK i pismakom. I to się nazywa Sprawiedliwość wg. PiS bo Prawo to móżdżek tych misiów nie pojmuje.

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 10

  Sam swoi z dotacjami , pis się wyżywi ale już niedługo .

 • Kazia Mali

  Oceniono 15 razy 9

  Niech żyje dojna zmiana niech żyje hurra hurra a słońce Narodu zawsze żywe nawet z kotem hurra

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX