Ministerstwo kultury przyznało dotacje na czasopisma. Pieniądze dla prawicy i środowisk kościelnych

W środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę czasopism kulutralnych, które otrzymają rządową dotację. Wyniki nie zaskakują: dofinansowanie otrzymały niemal wyłącznie czaspisma prawicowe i konserwatywne oraz związane z kościołem lub środowiskami kresowymi.

Jak podaje na swojej stronie MKiDN, celem prowadzonego przez nie programu jest "wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach". Poszczególne czasopisma otrzymują wsparcie nieprzekraczające 100 tys. złotych, w większości przypadków znacznie mniejsze.

Gliński wspiera swoim ideologicznych sojuszników

Opublikowane w środę wyniki konkursu nie zaskakują. Na wsparcie rządu liczyć mogą m.in. założone przez prof. Andrzeja Nowaka "Arcana", goszczące na swoich łamach Marka Jurka "Christianitas" czy miesięcznik "WPiS. Wiara, Patriotyzm i Sztuka" wydawany przez wydawnictwo mające na swoim koncie m.in. biografię Antoniego Macierewicza

Wśród kilkudziesięciu pozycji politycznie bądź ideologicznie związanej z prawicą wyjątek stanowi bliski kościołowi otwartemu miesięcznik "Znak" oraz lewicowy "Nowy Obywatel". Stanowią one jednak bardzo skromny listek figowy, biorąc pod uwagę dawne związki wicepremiera Gowina ze "Znakiem" oraz niezwykle krytyczną wobec polskich liberałów linię "Nowego obywatela".

Jeszcze bardziej wymowne jest to kto ministerialnej dotacji nie dostał. Są to liberalne i lewicowe czasopisma o uznanej pozycji takie, jak m.in. "Przegląd polityczny", "Krytyka Polityczna" i "Liberté!" oraz pisma poświęcone kulturze takie jak "Dwutygodnik" czy "Pismo".

 >>> Marcin Horała był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: