UODO chce wiedzieć, jak doszło do wycieku list do KRS. Tłumaczyć się będzie Kancelaria Sejmu

Urząd Ochrony Danych Osobowych zażąda od Kancelarii Sejmu wyjaśnień, jak doszło do wycieku nazwisk osób podpisanych pod listami poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Spis nazwisk opublikował w środę portal wPolityce.pl.

Portal wPolityce.pl udostępnił w środę spis nazwisk wszystkich sędziów, którzy podpisali listy poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Zawiera on 368 nazwisk. Portal nie zamieścił informacji, który sędzia podpisał się pod konkretnym kandydatem do KRS. W spisie znajdują się sędziowie sądów rejonowych, okręgowych oraz administracyjnych. Wcześniej "Gazeta Wyborcza" opublikowała listy sędziów, którzy poparli kandydaturę Teresy Kurcyusz-Furmanik.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała w środę rozpoczęcie ujawniania pełnych list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa.

W czerwcu ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nazwiska sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS, są informacją publiczną i nakazał ich udostępnienie. Po tym wyroku prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wydał dwa postanowienia nakazujące wstrzymanie ujawnienia nazwisk osób widniejących na listach. Jego zdaniem naruszałoby to przepisy RODO. W styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił oba postanowienia. Prezesowi UODO przysługuje prawo zaskarżenia tej decyzji.

>>> Wawrykiewicz: 27 osób z 10 tysięcy wpłynęło na wybór KRS

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", UODO zażąda od Kancelarii Sejmu wyjaśnień w sprawie okoliczności wycieku nazwisk osób podpisanych pod listami poparcia do KRS.

"W szczególności prezesa UODO [Jana Nowaka - red.] interesują kwestie, czy administrator podjął działania mające na celu ustalenie, czy kancelaria przekazała listę dziennikarzom, jeżeli tak, to na jakiej podstawie lub jak mogło, jej zdaniem, dojść do sytuacji, że lista ta została upubliczniona" - informuje UODO w oświadczeniu przesyłanym "DGP". 

Listy poparcia do KRS

3 lutego Kancelaria Sejmu opublikowała dane liczbowe, które pokazują, po ile podpisów zgromadzili poszczególni członkowie KRS. Wynika z nich, że kandydatów zgłoszonych przez grupę co najmniej 25 sędziów poparło łącznie 364 sędziów, z czego 275 sędziów udzieliło poparcia tylko jednemu kandydatowi, a 89 sędziów więcej niż jednemu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w marcu 2018 r. roku Sejm wybrał na czteroletnią kadencję 15 sędziów-członków KRS. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Do Kancelarii Sejmu składane były wnioski, między innymi polityków i organizacji społecznych, o informacje dotyczące imion, nazwisk i miejsc orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych informacji wszystkim, którzy się o nie ubiegali.

Zgłoszenia kandydatów do KRS wpłynęły pomiędzy 23 a 25 stycznia 2018 roku, a poparte musiały być przez grupy co najmniej 2 000 obywateli lub 25 sędziów.

Więcej o:
Komentarze (84)
UODO chce wiedzieć, jak doszło do wycieku list do KRS. Tłumaczyć się będzie Kancelaria Sejmu
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 29

  Niby jaki przeciek? Redaktor Biedroń dostał listę do ręki pewnie od Grzegrzółki. Nie róbcie z siebie pisiory większych idiotów niż zwykle.

 • fakiba

  Oceniono 19 razy 17

  Strach w pis teraz jeszcze kancelaria semu na dywaniku , źle się dzieje w państwie pis , ale Wcale minie to nie martwi a wręcz przeciwnie CISZY .

 • jo81

  Oceniono 21 razy 17

  Oj pogubili się pisowcy. Teraz pani z sekretariatu Sejmu dostanie jeszcze grzywnę z UODO. Dlaczego nie dociera przekaż dnia prezesie?

 • polakadam

  Oceniono 18 razy 16

  Jeszcze trochę i pis wpadnie na to że tajni będą sami członkowie krs.
  Sąd kapturowy.

 • radon13

  Oceniono 18 razy 14

  UODO niech sie zajmie wyciekiem z CBA z danymi adresowymi etc .

 • hipo krater

  Oceniono 17 razy 13

  Ściemniacze . Przeciek do własnej gazety. He he.

 • turkucio

  Oceniono 17 razy 13

  Prezes UODO: Czy kancelaria przekazała listę dziennikarzom?
  - Nie.
  - Dziękuję, nie mam więcej pytań - i sprawa wyjaśniona.

 • senior2244

  Oceniono 13 razy 11

  A JAK DOSZŁO DO KRETYŃSKIEGO ZABLOKOWANIA PRZEZ UODO LIST POPARCIA DO NEO KRS. Za dużo tam u was idiotów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX