Wiceminister zdrowia: "W Polsce nie ma koronawirusa". 48 osób jest hospitalizowanych

- Mamy w Polsce hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem 18 osób, w tym jeden obywatel Chin, plus 30 osób we Wrocławiu - powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wcześniej, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, wiceminister zapewnił, że "w Polsce nie ma potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem".

- Dzisiaj, na godzinę 16:00, mamy w Polsce hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem 18 osób, w tym jeden obywatel Chin, plus 30 osób we Wrocławiu - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Przypomnijmy, że w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przebywa grupa Polaków, która 2 lutego powróciła transportem lotniczym z Wuhanu. Pobrane od nich próbki były badane trzykrotnie, a wszystkie wyniki okazały się negatywne. Kraska dodał, że kwarantannie domowej poddano w kraju 14 osób, w tym dwie osoby obywatelstwa chińskiego, a nadzorem epidemiologicznym objęte są aktualnie 1643 osoby, w tym 46 obywateli chińskich.

>>> Epidemia koronawirusa popsuje wizerunek Chin?

Zobacz wideo Epidemia koronawirusa popsuje wizerunek Chin?

Również w środę Kraska udzielił wywiadu Informacyjnej Agencji Radiowej. "W Polsce nie ma potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem" - stwierdził Kraska. 

Koronawirus zabił w Chinach już 1113 osób. WHO ogłosiła oficjalną nazwę choroby wywoływanej przez 2019-nCoV

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Chinach wzrosła do 1113. W całym kraju potwierdzono prawie 45 tysięcy przypadków zarażenia. Według informacji resortu zdrowia w prowincji Hubei przebywa obecnie jeden obywatel polski. Jego stan jest dobry. 

We wtorek 11 lutego szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przemawiał do specjalistów z całego świata, którzy spotkali się w Genewie, aby wypracować metody walki z nowym koronawirusem z Chin. Ghebreyesus ogłosił oficjalną nazwę choroby wywoływanej przez 2019-nCoV, wirusa należącego do rodziny koronawirusów. Choroba, której objawy to m.in. wysoka gorączka, kaszlem i trudnościami w oddychaniu, będzie od teraz znana jako COVID-19 (CORONA - VIRUS - DISEASE - 2019).

Więcej o: