Sprawa mieszkania komunalnego, które zajmuje Piotr Schab. Jest wniosek o kontrolę

Poseł Michał Szczerba złożył w stołecznym ratuszu wniosek o postępowanie sprawdzające, dotyczące mieszkania komunalnego, które zajmuje sędzia Piotr Schab. Jak ustalił Onet, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych mieszka w nim z rodziną, mimo że ma 130-metrowy dom.

W ubiegłym tygodniu Onet opisał sprawę mieszkania komunalnego, które zajmuje sędzia Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. Schab, według portalu, mieszka z rodziną w ok. 70-metrowym mieszkaniu komunalnym w Warszawie, mimo że jest właścicielem 130-metrowego domu o wartości ok. 500 tys. zł.

Schab w rozmowie z portalem tłumaczył, że w mieszkaniu komunalnym mieszka od urodzenia. Przejął najem po rodzicach. Według sędziego dom, znajdujący się 40 km od centrum stolicy, jest zbyt daleko, by mógł dojeżdżać do pracy.  "Próba uczynienia miejsca zamieszkania dla mnie i członków mej rodziny z domu, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy skutkować musiałaby trwałym przekreśleniem przedsięwzięć i celów życiowych wiążących się dla nas nierozerwalnie z Warszawą. Nie mam możności zmiany zawodu, zaś moim dzieciom służy prawo wzrastania w Warszawie, która jest jedynym miejscem ich zamieszkania. Tu jest i będzie wszak ulokowane ich środowisko życiowe" - tłumaczył sędzia.

>>> "Kolejna odsłona sporu o sądy. Komentują Jan Kanthak i Andrzej Rozenek"

Zobacz wideo {{description}}

Piotr Schab ma dom i mieszka w lokalu komunalnym

Według przepisów mieszkania komunalne powinny być udostępniane tylko najuboższym. Z informacji ze stołecznego ratusza, które przywołuje Onet, wynika, że w Warszawie cztery tysiące ubogich rodzin czeka na lokale komunalne. 

Po publikacji Michał Szczerba złożył wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. 

Szczerba: Wszystko wskazuje, że sędzia Schab łamie przepisy

- Osoba, która zgodziła się być rzecznikiem dyscyplinarnym innych sędziów, powinna mieć nieposzlakowaną opinię i nie może być żadnych wątpliwości co do przestrzegania przez nią prawa. Tymczasem, jak wszystko na to wskazuje, sędzia Schab łamie przepisy, zajmując mieszkanie, które mu się zwyczajnie nie należy. Nie może być tak, że mieszka sobie w lokalu, który przysługuje osobom najbardziej potrzebującym. I na który czeka tysiące ubogich rodzin. To jest szczególnie bulwersujące - powiedział portalowi polityk Platformy Obywatelskiej. Szczerba jednocześnie planuje udać się do ratusza z interwencją poselską i przejrzeć dokumenty dotyczące mieszkania.

Więcej o: