Prymas Polski abp Wojciech Polak o pedofilii w Kościele: "Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję"

"Robimy wszystko, by przełamywać obojętność. Chcemy też nagłaśniać inicjatywy podejmowane w Kościele dla ochrony małoletnich [...]. Sygnały od skrzywdzonych w Kościele otwierają nam oczy na ludzkie dramaty i potrzeby" - powiedział w trakcie konferencji "Pomoc Zranionym w Kościele" abp Wojciech Polak. Wśród działań, jakie polski Kościół podjął ws. pomocy ofiarom pedofilii Prymas Polski wymienił m.in. powołanie do życia Fundacji Świętego Józefa oraz inicjatywę "Zranieni w Kościele".

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa pod nazwą "Pomoc Zranionym w Kościele", w której udział wziął Prymas Polski i Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak. Podczas spotkania o swoich doświadczeniach opowiedział pan Tadeusz, który jako dziecko był molestowany przez katolickiego kapłana. 

"To doświadczenie od 30 lat wywiera ogromny wpływ na moje życie psychiczne, duchowe, na relacje rodzinne i zawodowe" - wyznał (cytat za stroną episkopat.pl), dodając, że później zdołał przebaczyć księdzu i powrócić grona wiernych Kościoła

>>> "Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd". List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach

Zobacz wideo List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach

W trakcie konferencji abp Polak mówił o pomocy, jaką polski Kościół stara się udzielać ofiarom pedofilii.

Sygnały od skrzywdzonych w Kościele otwierają nam oczy na ludzkie dramaty i potrzeby. Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację Świętego Józefa. Zajmie się ona systemową pomocą skrzywdzonym. Jej celem jest wspieranie istniejących już inicjatyw pomocowych i inicjowanie nowych [...]. Chcemy, by Fundacja Świętego Józefa KEP w każdej diecezji miała koordynatora, który będzie docierał z pomocą i wsparciem do osób, które tego potrzebują na miejscu

- powiedział Polak, cytowany przez oficjalną stronę KEP. "Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję. Ogromną pracę wykonuje Centrum Ochrony Dziecka.Szkoleni [przez Centrum - red.] są księża, zakonnicy, zakonnice, katecheci, wychowawcy i animatorzy. W szkoleniach do tej pory wzięło udział już około 1000 osób. W każdej diecezji i prowincji zakonnej jest wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży - to osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej" - wyliczał Polak.

Prymas Polski podkreślił też, że w październiku Episkopat Polski znowelizował wytyczne dotyczące dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o wykorzystywanie nieletnich. "Nastąpiło to w związku z motu proprio [...] papieża Franciszka, w którym polecił, by każda konferencja biskupów ustanowiła system pozwalający na składanie, w sposób przystępny, zawiadomień o domniemanych przestępstwach pedofilskich wobec małoletnich” - mówił Prymas Polski.

Abp Wojciech Polak po premierze filmu braci Sekielskich. "Jestem głęboko poruszony"

Zintensyfikowanie działań Kościoła ws. ofiar księży pedofili abp Polak zapowiadał w maju, po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym ukazano przypadki molestowania nieletnich przez katolickich duchownych. 

W oświadczeniu wydanym tuż po tym, jak film pojawił się w internecie, Polak wydał oświadczenie, w którym, że "jest głęboko poruszony tym, co zobaczył w filmie Pana Tomasza Sekielskiego" i "przeprasza za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła". Prymas zapewnił też, że w związku ze swoją pozycją delegata "zrobi wszystko co w jego mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym"

Więcej o: