Prymas Polski abp Wojciech Polak o pedofilii w Kościele: "Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję"

"Robimy wszystko, by przełamywać obojętność. Chcemy też nagłaśniać inicjatywy podejmowane w Kościele dla ochrony małoletnich [...]. Sygnały od skrzywdzonych w Kościele otwierają nam oczy na ludzkie dramaty i potrzeby" - powiedział w trakcie konferencji "Pomoc Zranionym w Kościele" abp Wojciech Polak. Wśród działań, jakie polski Kościół podjął ws. pomocy ofiarom pedofilii Prymas Polski wymienił m.in. powołanie do życia Fundacji Świętego Józefa oraz inicjatywę "Zranieni w Kościele".

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa pod nazwą "Pomoc Zranionym w Kościele", w której udział wziął Prymas Polski i Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak. Podczas spotkania o swoich doświadczeniach opowiedział pan Tadeusz, który jako dziecko był molestowany przez katolickiego kapłana. 

"To doświadczenie od 30 lat wywiera ogromny wpływ na moje życie psychiczne, duchowe, na relacje rodzinne i zawodowe" - wyznał (cytat za stroną episkopat.pl), dodając, że później zdołał przebaczyć księdzu i powrócić grona wiernych Kościoła. 

>>> "Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd". List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach

Zobacz wideo List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach

W trakcie konferencji abp Polak mówił o pomocy, jaką polski Kościół stara się udzielać ofiarom pedofilii.

Sygnały od skrzywdzonych w Kościele otwierają nam oczy na ludzkie dramaty i potrzeby. Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację Świętego Józefa. Zajmie się ona systemową pomocą skrzywdzonym. Jej celem jest wspieranie istniejących już inicjatyw pomocowych i inicjowanie nowych [...]. Chcemy, by Fundacja Świętego Józefa KEP w każdej diecezji miała koordynatora, który będzie docierał z pomocą i wsparciem do osób, które tego potrzebują na miejscu

- powiedział Polak, cytowany przez oficjalną stronę KEP. "Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję. Ogromną pracę wykonuje Centrum Ochrony Dziecka.Szkoleni [przez Centrum - red.] są księża, zakonnicy, zakonnice, katecheci, wychowawcy i animatorzy. W szkoleniach do tej pory wzięło udział już około 1000 osób. W każdej diecezji i prowincji zakonnej jest wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży - to osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej" - wyliczał Polak.

Prymas Polski podkreślił też, że w październiku Episkopat Polski znowelizował wytyczne dotyczące dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o wykorzystywanie nieletnich. "Nastąpiło to w związku z motu proprio [...] papieża Franciszka, w którym polecił, by każda konferencja biskupów ustanowiła system pozwalający na składanie, w sposób przystępny, zawiadomień o domniemanych przestępstwach pedofilskich wobec małoletnich” - mówił Prymas Polski.

Abp Wojciech Polak po premierze filmu braci Sekielskich. "Jestem głęboko poruszony"

Zintensyfikowanie działań Kościoła ws. ofiar księży pedofili abp Polak zapowiadał w maju, po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym ukazano przypadki molestowania nieletnich przez katolickich duchownych. 

W oświadczeniu wydanym tuż po tym, jak film pojawił się w internecie, Polak wydał oświadczenie, w którym, że "jest głęboko poruszony tym, co zobaczył w filmie Pana Tomasza Sekielskiego" i "przeprasza za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła". Prymas zapewnił też, że w związku ze swoją pozycją delegata "zrobi wszystko co w jego mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym"

Więcej o:
Komentarze (132)
Prymas Polski abp Wojciech Polak o pedofilii w Kościele: "Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 47 razy 33

  Tej stajni po Wojtyle nawet Herkules nie wysprząta :-)
  Tyle tam gnoju :-)
  Tylko delegalizacja tej sekty może coś pomóc :-)

 • wpac

  Oceniono 36 razy 24

  Nie pitol Polak, placić trzeba. Tylko mamona zatrzyma pisiory w rozporku.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 32 razy 22

  Ile sobie wypłacacie za zasiadanie w Radzie takiej "Fundacji"?

 • staszek_ptaszek

  Oceniono 30 razy 20

  Już nie dało się więcej tego ukrywać więc zróbmy z siebie (KK) ofiary niewiedzy. Hipokryci!!!

 • psyhodelic

  Oceniono 27 razy 15

  Nic tak nie oczyści kościół jak milionowe kary finansowe . Będą sprzedawać kościoły i ziemię, , a wtedy wrócą do wiary , pokory i poszanowania bliźniego

 • ks-t

  Oceniono 20 razy 14

  Papież Franciszek powiedział że w polskim Kosćiele jest 2 procent pedofili. LIcząc 33000 księży i 12 000 zakonników męskich oznacza to 900 zbrodniarzy, zboczeńców, gwałcących rocznie 2-3 tysiecy polskich dzieci. Wydaje mi się że liczby podane przez Franciszka są zaniżone. Tam gdzie, choćby częściowo, pozwolono cywilnym władzom zbadać sprawę, wyniki są porażające. Pomijam Irlandię, gdzie ogrom zbrodni zmroził całe społeczeństwo, ale w RFN było to 5,7 proc, w USA 10 proc a w Australii 6 procent. Ale nawet te 2 procent oznaca że na 50 księży jeden jest zbrodniarzem. Wiedzą o tym koledzy, przełożeni, spowiednicy. Wiedzą o tym parafianie, choć wypierają tę wiedzę. Wie o tym policja i prokuratura, wiedzą służby specjalne. A polski klon Kościła Katolickiego raportuje jakieś pojedyńcze przypadki, te którym nie udało się ukręcić łba i gdzie ksiądz siedzi już w więzieniu. (Nawiasem mówiąc episkopat raportuje nawet mniej spraw niż osądzonych księży)
  Dopóki KOściół nie stanie w prawdzie i nie oczyści się z tej hańby, nie ma przyszłości.
  Tak samo działał Kościół w Irlandii. 25 lat zajęło, by najbardziej katolickie społeczeństwo wyeliminowało KK z realnego życia. W Irlandii nie ma ani jednego seminarium, Jedynie 7 alumnów kształci sie w seminarium w Rzymie. WYbrano homo premiera Leo Varadkara, nie dośc że homo to pół Hindusa.
  Dopiero w 1993 roku zniesiono kary więzienia za stosunki homoseksualne a już w 2015 roku zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci wraz z prawem do adopcji dzieci. Zalegalizowano, dodajmy, w ramach ogólnonarodowego referendum - to pierwszy taki przypadek na świecie.
  W Polsce zajmie to mniej czasu. Obstawiam 10-15 lat.

 • kuba161048

  Oceniono 18 razy 14

  Konferencje sobie pedofile urządzają , chcą podniecać się ludzkimi dramatami a swoich dewiantów ukrywają . Czarna zaraza jest przesiąknięta zboczeniami na wskroś i udają głupka, że oni nic nie wiedzą , wstyd i hańba .

 • jackanapes

  Oceniono 17 razy 13

  Pozwólcie abepe, że dopytam
  Będziecie przenosić z parafii na parafię zanim przewielebny zgrzeszy z nieletnim/nieletnią?

 • jxl82

  Oceniono 21 razy 13

  Biskup Szkodoń jest niejako pewnego rodzaju potwierdzeniem słów Prymasa , że "Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX