Sędzia Stanisław Zabłocki przechodzi w stan spoczynku. "Aby pozostać wiernym swoim poglądom prawnym"

W przeddzień wejścia w życie tzw. ustawy kagańcowej w stan spoczynku przechodzi Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego sędzia Stanisław Zabłocki. W oświadczeniu wyjaśnił, że przyjęte w ustawie rozwiązania "niweczą standardy wskazane w orzeczeniach TSUE i Sądu Najwyższego".

Sąd Najwyższy opublikował oświadczenie sędziego Stanisława Zabłockiego, który w czwartek, w przeddzień wejścia w życie tzw. ustawy kagańcowej, zdecydował się przejść w stan spoczynku. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego przyjęła wniosek Prezesa Izby Karnej SN. 

Już w lutym ubiegłego roku złożyłem na ręce Pani Prezes oświadczenie o przejściu w stan spoczynku z dniem 20 lutego 2019 r., gdyż zostałem postawiony wobec dylematu wpisania na listę sędziów orzekających w Izbie, której pracami kieruję, osoby, wobec której istniały wątpliwości co do prawidłowości jednego z etapów procesu nominacyjnego. Uznałem, że nie mogę działać wbrew swemu sędziowskiemu sumieniu oraz przywiązaniu do potrzeby szanowania orzeczeń innych sądów (...)

- czytamy w piśmie sędziego Zabłockiego. Wówczas uniknięcie "konfliktu sumienia" było możliwe ze względu na zaległy urlop, a później przejście do innej instytucji osoby, której status nie był w drodze procesowej wyjaśniony. 

Zabłocki zaznaczył jednak, że jeśli sytuacja się powtórzy, będzie zmuszony złożyć kolejne oświadczenie. "Znalazłem się zatem w takiej samej sytuacji, w jakiej byłem w momencie składania wniosku datowanego 18 lutego ub.r., a nawet w sytuacji gorszej, gdyż moje wątpliwości, związane z wartościami prawa unijnego, co do statusu tych osób, są obecnie - w mojej ocenie - zdecydowanie wzmocnione treścią uzasadnienia wyroku TSUE, wskazanych wyżej orzeczeń SN oraz uchwały trzech Połączonych Izb Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej" - wyjaśnił sędzia. 

Ponadto Prezes Izby Karnej SN powołał się na tzw. ustawę kagańcową: 

Rozwiązania przyjęte w tej ustawie praktycznie niweczą standardy wskazane w przywołanych wyżej  orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego, a w konsekwencji respektowanie tych rozwiązań pozostawałoby w głębokim konflikcie z moim sędziowskim sumieniem. W tej sytuacji, aby pozostać wiernym swoim poglądom prawnym, przechodzę w stan spoczynku w przeddzień wejścia tej ustawy w życie.

Stanisław Zabłocki jako adwokat za darmo bronił przed sądem w PRL ofiary stanu wojennego. Na początku lat 90. był obrońcą rotmistrza Witolda Pileckiego w procesie rehabilitacyjnym. Sąd Najwyższy wydał wówczas wyrok uniewinniający. Sędzia Stanisław Zabłocki był wcześniej odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

W lipcu 2018 roku Zabłocki uzyskał negatywną opinię KRS na temat dalszego orzekania w Sądzie Najwyższym. Przypominano wówczas chwalebne karty w przeszłości Zabłockiego. - W trakcie mojej pracy w adwokaturze starałem się zachowywać tak, jak powinni zachowywać się porządni ludzie i odważni adwokaci. Prawdą jest, że broniłem w kilku procesach, które można określić mianem politycznych i w każdym z nich uczyniłem - w moim przekonaniu - wszystko, co mógł uczynić adwokat dla reprezentowanej osoby - pisał wówczas sędzia. Dodał, że "pozostał prawnikiem i tylko prawnikiem" i "nie zasłużył na tak zaszczytne oceny swojej pracy". 

Więcej o:
Komentarze (114)
Sędzia Stanisław Zabłocki przechodzi w stan spoczynku. "Aby pozostać wiernym swoim poglądom prawnym"
Zaloguj się
 • ks.pedofil

  Oceniono 24 razy 22

  Pisory sie nie cieszcie. Ostatnie zdanie bedzie miala Prezes Sadu Najwyzszzego, gdyz przed jej odejsciem bedzie wyrok z Brukseli.

 • praskiso

  Oceniono 21 razy 21

  Niestety przyzwoici ludzie działają na korzyść PIS. Podobnie było w wojsku po reformach szalonego Macierewicza.

 • siekier35

  Oceniono 23 razy 21

  a kuchta przyłębska ma się dobrze
  taki nawacki wyjdzie na niezłomnego obrońcę prawa
  a taki Zabłocki mając jaja woli odejść
  jak to się ku... skończy?!
  pewnie gość z pejczem w garści będzie prawem

 • sekanx

  Oceniono 19 razy 17

  Ja bym na miejscu sędziów z nominacji dyktatury pisowskiej sie nie cieszył. Przyjdzie czas na weryfikacje i wywalenie z zawodu i systemu emerytalnego tych, którzy sprzeniewierzyli sie zasadom prawnym przyjętym przez Polskę w ramach wstąpienia do UE. Los buraka jest krótki a koniec mizerny.

 • kukunapniu

  Oceniono 11 razy 11

  Kaczyński i Ziobro sumienia nie mają
  ... walka z nimi sumieniem jest oznaką słabości

 • nowyemeryt

  Oceniono 16 razy 8

  Do wyborcy PIS :
  Sędzia Zabłocki i Sędzia Nawacki
  Wybór należy do ciebie świadomy Polaku!!

 • piotraa81

  Oceniono 8 razy 8

  Są jeszcze przyzwoici ludzie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX