Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Zarzuty dla inwestora, który postawił budę w pobliżu stoku

Zarzut popełnienia samowoli budowlanej usłyszał inwestor wypożyczalni na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej - przekazała zakopiańska prokuratura. W poniedziałek na Rusińskim Wierchu dach prowizorycznej budki spadł na turystów i spowodował śmierć trzech turystek z Warszawy. Inwestor złożył wyjaśnienia, ale prokuratura nie wystąpiła o areszt.

Prokuratura w Zakopanem poinformowała o postawieniu zarzutu popełnienia samowoli budowlanej inwestorowi wypożyczalni na stoku narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Jak przekazano, inwestorem okazał się dzierżawca terenu, na którym stała prowizoryczna budka. Była ona zrobiona z naczepy tira obitej deskami, a dach, który oderwał się i śmiertelnie ranił 52-letnią kobietę i jej dwie córki w wieku 15 i 21-lat, był przykręcony pięciocentymetrowymi śrubami. Inspektor Nadzoru Budowlanego już wcześniej poinformował, że była to samowola budowlana.

Bukowina Tatrzańska. Inwestor usłyszał zarzut samowoli budowlanej

Prokuratura przekazała, że inwestor, który usłyszał zarzut samowoli budowlanej, to osoba prywatna. - To mieszkaniec Podhala, nie chciałabym ujawniać żadnych innych danych na początkowym etapie - przekazała szefowa Prokuratury Rejonowej w Zakopanem Barbara Bogdanowicz. Za samowolę budowlaną (przestępstwo z art. 90 prawa budowlanego) inwestorowi grozi kara grzywny lub więzienia do lat 2. Śledczy nie wykluczają, że zostaną mu postawione kolejne zarzuty, m.in. ten dotyczący nieumyślnego spowodowania śmierci trzech osób oraz uszkodzenia ciała czwartej ofiary (16-latka, który po zdarzeniu wciąż przebywa w szpitalu).  

Inwestor zgłosił się do prokuratury dobrowolnie. Nie wnioskowano o areszt, ale zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze - dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe. - Złożył wyjaśnienia, teraz będziemy je weryfikować - powiedziała prok. Bogdanowicz. Jak dodała, przesłuchana została już część świadków, m.in. mąż i ojciec ofiar.

Zanim dach uderzył w grupę turystów, przeleciał w powietrzu prawie 60 metrów. Potwierdzają się wcześniejsze informacje, że oprócz czterech osób, które zostały przygniecione przez dach, w bezpośrednim zagrożeniu znajdowała się jeszcze dwójka innych turystów, którzy zdążyli odskoczyć. Jeden z mężczyzn zaraz po zdarzeniu opowiadał: "Kątem oka zobaczyłem, że cała czasza z tego pawilonu unosi się i zaczyna lecieć w naszą stronę. sam upadłem. To był odruch. Poleciało mi to po głowie. (...) Żona znajomego i dwie córki dostały po plecach tą całą kopułą, a to jest uderzenie takie jakby tir przy prędkości 80 km/h wjechał".

- To jest początek śledztwa, na razie na tym etapie możemy powiedzieć o jeszcze dwóch osobach, które [oprócz ofiar - red.] były w bezpośrednim zagrożeniu i gdyby nie podjęły swoich działań, to mogły być również ofiarami - mówiła na konferencji prasowej prokurator Bogdanowicz.

Więcej o:
Komentarze (116)
Jest zarzut dla inwestora w związku z tragedią w Bukowinie Tatrzańskiej
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 23 razy 21

  Inwestor - ale jaja.
  Gość postawił nielegalnie byle jaką budę by minimalnym kosztem zarobić jak najwięcej forsy. Oczywiście nie zastanawiał się, że takie coś zagraża otoczeniu bo co to go obchodziło. Forsa najważniejsza.
  Nazywanie tego typa inwestorem to jest po prostu kpina.
  A nadzór budowlany w Polsce to dzięki przepisom urząd z którym nikt się nie liczy bo jego uprawnienia sa bardzo mizerne.

 • yenk

  Oceniono 24 razy 20

  Jak nie buda z naczepy tira w Bukowinie to jakas brama do ktorej nikt sie nie przyznaje w Bialce. Zakopane i okolice to dzis drogi biedakurort dla suwerena. Wstyd sie pokazac.

 • milewidziany

  Oceniono 21 razy 19

  Nie tylko w Zakopanem. Takie budy znajdziesz w całej Polsce, gdzie byś nie pojechał.
  Budy, budki, kontenery, przybudówki, wiaty, pawiloniki, kioski, chlewiki, blaszaki, taki
  jest obraz Polski w oczach cudzoziemca. Zamiast bojów o sądownictwo, czy kolejnych
  rocznic-Bóg wie czego- niech rządzący PIS weżmie się za rzetelne oczyszczanie naszego
  krajobrazu, bo jest tragicznie. To samo z wszechobecnymi reklamami przyklejonymi
  gzie popadnie.

 • notremak

  Oceniono 21 razy 17

  A co do pissiej nędzy robił miejscowy nadzór budowlany, opanowany przez piss, poza pierdzeniem w stołki?
  A może to kumple, pociotki albo zblatowani?

 • notremak

  Oceniono 24 razy 16

  Wolski inwestor, q... jego mać!
  Ale do kościółka na pewno co niedziela zap....ł i modlił się o jak największym zysk.

 • barok-and-roll

  Oceniono 15 razy 15

  -Panocku a cymu nie jiździcie juz do nos w Tatry na narty jeno w Sudety?
  -Bo tam nie ma górali

 • oyayebye

  Oceniono 17 razy 15

  Góral góralowi krzywdy zrobić nie da. Na marginesie. Kierowcy, który nieumyślnie potrąci pieszego na drodze , grozi więcej niż za "morderczy" dach.

 • maxwywar2

  Oceniono 14 razy 14

  Grubo! Teraz 5 lat procesu, ekspertyzy tysiace swiadkow, wszystko zakonczone rokiem w zawieszeniu na dwa. Ten kraj to samowola budowlana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX