IMGW ostrzega przed wiatrem. Powieje nawet 100 km/h

Meteorolodzy zapowiadają silny wiatr na południu i zachodzie Polski. Najsilniej będzie wiało na Podkarpaciu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega też przed szalejącym na Morzu Bałtyckim sztormem, który może osiągnąć do 10 w skali Beauforta.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed sztormem, który szaleje na Bałtyku.

Nad morzem sztorm, do 10 w skali Beauforta. Obowiązuje ostrzeżenie 2 stopnia wydane na Bałtyk południowo-wschodni

- można przeczytać na Twitterze IMGW. W Gdańsku i we Władysławowie zanotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego wody.

Wiatr do 100 km/h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia drugiego stopnia (w 3-stopniowej skali) dla województwa podkarpackiego oraz wschodnich powiatów województw świętokrzyskiego i małopolskiego. Prędkość wiatru może dochodzić miejscami do 100 km/h.

[Porywy] będą miały charakter krótkotrwały i są związane z przemieszczającym się frontem atmosferycznym

- informuje IMGW na portalu społecznościowym.

W pozostałej części Małopolski i woj. świętokrzyskiego, a także w woj. śląskim, opolskim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, północnych krańców Pomorza oraz południowo-zachodniej części Mazowsza i Lubelszczyzny obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Prędkość wiatru może tam dochodzić nawet do 85 km/h. Przed silnym wiatrem ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W mediach społecznościowych pojawiają się filmy i zdjęcia pokazujące siłę szalejącego w Polsce wiatru. Karkonoski Park Narodowy zamieścił na Twitterze nagranie ze Śnieżki. W porywach wiatr osiąga tam 180 km/h. Na szlakach leżą powalone drzewa. Wichura może łamać i przewracać kolejne.

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej

W poniedziałek w Bukowinie Tatrzańskiej silny wiatr zerwał dach wypożyczalni sprzętu narciarskiego, który uderzył w czterech turystów. Śmierć na miejscu poniosły dwie osoby: 52-letnia kobieta i jej 15-letnia córka. Druga, 21-letnia córka ofiary, zmarła w szpitalu w Nowym Targu.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", we wtorek nad ranem wiatr zerwał fragment dachu kamienicy w Krakowie. W ciągu doby straż pożarna interweniowała tam ponad 130 razy.

>>> Ciara w Anglii. Rzeka Ouse zalała miasto York. Wiele ulic i budynków znalazło się pod wodą. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: